08.11.2020
Poslanec strany Za ľudí sa počas štvrtkovej (5. 11.) parlamentnej Hodiny otázok pýtal ministra, prečo polícia v prípade októbrového zhromaždenia pred Úradom vlády SR nereagovala okamžite.
Polícia by mala pri nezákonných zhromaždeniach konať rýchlejšie, myslí si poslanec Národnej rady SR Ján Benčík (Za ľudí). Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO) v sobotnom podnete navrhol, aby boli zhromaždenia, ktoré sa konajú napriek opatreniam v čase núdzového stavu, rozpustené ako nezákonné. Poukázal pritom na interpretácie platnej právnej úpravy. Ďalším návrhom je iniciovanie urýchlenej zmeny zákona o zhromažďovacom práve, ktorá by podľa neho odstránila všetky právne pochybnosti.
Poslanec sa počas štvrtkovej (5. 11.) parlamentnej Hodiny otázok pýtal ministra, prečo polícia v prípade októbrového zhromaždenia pred Úradom vlády SR nereagovala okamžite.
Minister vnútra v písomnej odpovedi uviedol, že neohlásené zhromaždenia nie je možné na mieste násilne rozpustiť a brániť účastníkom v ich absolvovaní, pokiaľ nenastanú ďalšie okolnosti, napríklad páchanie trestnej činnosti. „Preto prišlo k služobnému zákroku až po hromadnom narušení verejného poriadku účastníkmi zhromaždenia,“ objasnil Mikulec, ktorého slová prečítal minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
Poslanec sa v otázke zaujímal tiež o plánovaný postup v prípade ďalších avizovaných zhromaždení na 7. a 17. novembra. Minister potvrdil, že polícia ich monitoruje a vyhodnocuje bezpečnostné riziká.
Poslanec však v podnete žiada, aby polícia konala proti nezákonným zhromaždeniam rýchlejšie. „Protiprávne zhromaždenia fašistov, ultras a extrémistov sú nebezpečné nielen z hľadiska ochrany verejného zdravia pred šírením COVID-19, ale predovšetkým z hľadiska ochrany demokracie a právneho štátu,“ poznamenal.
Ultras fanúšikovia protestovali 17. októbra pred Úradom vlády SR. Žiadali odstúpenie premiéra Igora Matoviča (OĽANO), zároveň nesúhlasili ani s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Zasiahla proti nim polícia, ktorá použila slzný plyn a vodné delá. Niekoľko osôb bolo zadržaných.
Zdroj: cas.sk
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Nedávno uplynulo už 45 rokov od založenia Slovanského múzea A.S.Puškina na Slovensku. Informuje web veľvyslanectva…
Deklarovali, že to bude pietne zhromaždenie na pripomenutie si 35. výročia Nežnej revolúcie, avšak napokon je…
Debata o zmene volebného či politického systému by mala ísť zatiaľ bokom. Vyhlásil to prezident…
Smer-SD každý rok sedemnásteho novembra oslavuje výročie vzniku strany. Tento rok je to 25 rokov.…
Brusel chce iniciatívne prebrať celú váhu vojny na Ukrajine Exkluzívny rozhovor s Milanom Uhríkom, podpredsedom…
Odkedy bola 6. augusta 1945 zhodená prvá atómová bomba na Hirošimu, ľudstvo nebolo bližšie k nemysliteľnému.…