Vládnu telenovelu máme akože za sebou. Premiér Igor Matovič ustúpil, ospravedlnil sa za krízu a odchádza na ministerský post.
Svoje rozhodnutie spojil s nadchádzajúcou Veľkou nocou, lebo podľa neho „v predvečer Veľkého týždňa, ktorý slávime ako symbol utrpenia, obety a odpustenia, sa rozhodol urobiť gesto odpustenia voči ľuďom, ktorí v politike zažiadali jeho odchod z postu predsedu vlády“.
Krásne gesto a konečne štátnické vyhlásenie. Ale čo nás čaká ďalej?
Nekonečné naťahovanie, vydieranie, ultimáta a tak podobne sme chápali ako cestu do priepasti. Jediní, kto si mädlili ruky, boli opozičný tandem Peter Pellgriny – Róbert Fico, ktorí sú si vedomí, že prípadné referendum o predčasných voľbách by sa nemuselo vydariť. Vláda koalícia im to v poslednej chvíli neuľahčila, a tak sa predsa len budú musieť spoliehať na náladu voličov.
Premiérom by mal byť Eduard Heger. Osoba, ktorá už pri kreovaní koalície bola často označovaná ako dobrý výber pre post ministra financií. Jeho postup na premiérsku stoličku by mohol iba prispieť k tomu, aby sme konečne v čele vlády mali človeka, ktorý sa nevyzná iba v politických šarvátkach, ale aj vo financiách. Občanov predsa najviac zaujíma, koľko budú mať peňazí v peňaženke a nie kto koho má rád.
Heger vie, že to nebude mať ľahké. Vo vláde budú pravdepodobne sedieť aj naďalej dvaja kohúti Matovič a Sulík, ktorí už mesiace otravovali slovenskú spoločnosť nekonečnými hádkami a urážkami.
Nový premiér si musí predovšetkým ustrážiť svoju funkciu a nedovoliť, aby sa mu stalo to, čo po vymenovaní Pellegriniho za premiéra, keď v pozadí všetky nitky aj tak ťahal Fico. Jednoducho bude musieť mať silu a vedieť buchnúť po stole, keď bude treba.
Ak si niekto myslel, že je všetkému koniec a vláda bude ďalej pracovať v harmónii, tak je na veľkom omyle. Matovičove vyhlásenia o Veľkom týždni a odpustení nie sú zárukou, že už po Veľkej noci nebudú nové hádky. Neviem si predstaviť, že sa zmení, že sa nebude chcieť pomstiť a všetko hodí za hlavu. To jednoducho nie je Matovič.
Tak ako som písal aj v minulosti, kríza sa rozhodne predovšetkým v poslaneckom klube OĽaNO. Po SaS prišli pomerne jasné vyhlásenia aj od Za ľudí a Sme rodina, že takto to ďalej nemôže ísť. Ešte pred niekoľkými dňami celý poslanecký klub obyčajných ľudí stál za svojim premiérom. Čo sa zrazu zmenilo?
Vo chvíli, keď sa schyľovalo k predčasným voľbám aj poslanci najsilnejšej strany iste začali racionálnejšie rozmýšľať – lepšie je obetovať Matoviča ako ísť do predčasných volieb, kde by mnohí z nich zostali mimo parlamentnej budovy. Veď ubehol sotva rok čo sa usadili do poslaneckých lavíc a hriechom by bolo teraz všetko zahodiť. Matovič musel jednoducho zohnúť hlavu a uznať, že vláda nie je iba on, ale závisí od 76 hlasov v parlamente.
Štátnické gesto premiéra iste mnohí ocenia, ale mohol to urobiť oveľa skôr. Takto všetci budú hovoriť, že odišiel ako porazený z bojového poľa. Keby to urobil pred mesiacom, mohol sa ukázať ako štátnik, ktorému záleží predovšetkým na krajine a nie na vlastnom egu.
Počkajme však, ako sa všetko vyvinie. Teraz sme spokojní, ale otázka je, či sa na prvom zasadaní novej vlády znovu neozve Matovič spred niekoľkých dní. Teraz ale už nebude mať takú silu ako doteraz, bude len ministrom financií.
Autor: Pavel Urban
Zdroj: SITA
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…