svet

Turecko vyjadrilo vážny záujem o vstup do BRICS

Rusko víta želanie Turecka stať sa súčasťou organizácie BRICS (hospodárskeho zoskupenia pozostávajúceho z Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Juhoafrickej republiky, Egypta, Etiópie, Iránu a Spojených arabských emirátov).

Turecko sa bude usilovať o vstup do skupiny krajín BRICS a má v úmysle predložiť túto otázku na nadchádzajúcom stretnutí ministrov zahraničných vecí tohto hospodárskeho bloku v Rusku, oznámil v utorok šéf tureckej diplomacie Hakan Fidan.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Fidan v rozhovore s novinármi počas svojej trojdňovej návštevy Číny uviedol, že Turecko dlhodobo usiluje o členstvo v Európskej únii, ale už roky čelí odmietavému postoju zo strany niektorých členských štátov eurobloku. Ankara podľa jeho vyjadrenia preto zvažuje účasť v skupine BRICS ako alternatívnu integračnú platformu.

„Nemôžeme ignorovať skutočnosť, že BRICS ako dôležitá platforma spolupráce ponúka niektorým ďalším krajinám dobrú alternatívu,“ povedal Fidan a poznamenal, že hoci táto hospodáska skupina má pred sebou ešte „dlhú cestu“, Ankara vidí v zoskupení BRICS „potenciál“.

Fidan počas návštevy rokoval so svojím čínskym rezortným partnerom Wang Im a ďalšími predstaviteľmi. Na podujatí organizovanom Centrom pre Čínu a globalizáciu (CCG) v Pekingu uviedol, že sa teší na účasť na stretnutí ministrov zahraničných vecí skupiny, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Južnej Afriky, Iránu, Egypta, Etiópie, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Podujatie sa uskutoční budúci týždeň v ruskom meste Nižnij Novgorod.

Na otázku, či by sa Turecko chcelo pripojiť k BRICS, Fidan počas prednášky v Centre pre Čínu a globalizáciu odpovedal: „Samozrejme, že by sme chceli, prečo nie?“ Bližšie sa však turecký predstaviteľ nevyjadril.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu citovala Fidana, ktorý povedal, že Ankara chce spolupracovať s členmi BRICS, a že sa zúčastní na plánovanom stretnutí tejto skupiny, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň v Rusku.

Rusko víta želanie Turecka stať sa súčasťou organizácie BRICS (hospodárskeho zoskupenia pozostávajúceho z Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Juhoafrickej republiky, Egypta, Etiópie, Iránu a Spojených arabských emirátov).

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že téma členstva Turecka v skupine bude zaradená do programu budúcotýždňového samitu, ktorému tento rok predsedá Rusko.

Dodal však, že hospodársky blok nemusí byť schopný plne uspokojiť záujmy všetkých krajín, ktoré vyjadrili želanie vstúpiť do BRICS. Napriek tomu uviedol, že „takýto aktívny záujem“ je vítaný a že skupina urobí všetko, čo je v jej silách, aby udržiavala kontakty so všetkými zainteresovanými krajinami.

Minulý týždeň aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že dvere BRICS sú otvorené pre predstaviteľov „najrozmanitejších hospodárskych a politických systémov a makroregiónov“.

Jedinou podmienkou vstupu do skupiny je záväzok pracovať na základe kľúčovej zásady suverénnej rovnosti štátov – s čím majú západní kolegovia Ruska zrejme problémy, poznamenal Lavrov.

Turecko, člen NATO, sa v uplynulých rokoch dostalo pod paľbu kritiky svojich západných spojencov pre väzby s Ruskom, pričom niektorí pozorovatelia tvrdia, že jeho „os“ sa od západnej vojenskej aliancie postupne odkláňa.

Ankara to odmieta s tým, že je verná Aliancii, a trvá na svojom cieli, ktorým je plné členstvo v Európskej únii.

BRICS vyzval nečlenské krajiny, ktoré sa usilujú o členstvo, aby sa zúčastnili na samite skupiny, ktorý je naplánovaný na koniec októbra v ruskej Kazani. Začiatkom roka 2024 sa k hospodárskemu zoskupeniu BRICS pridali Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Odvtedy prejavilo záujem o prijatie ďalších 15 krajín vrátane Bahrajnu, Bieloruska, Kuby, Kazachstanu, Pakistanu, Senegalu a Venezuely. Srbsko malo taktiež dostať pozvánku.

Záujem uchádzať sa o členstvo v hospodárskom bloku BRICS vyjadrilo minulý týždeň aj Thajsko.

Zdroj: rt.com / cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

1 hodinu ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

1 hodinu ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

1 hodinu ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

1 hodinu ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

3 hodiny ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

3 hodiny ago