Poradcovia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa pripravili plán na zníženie podpory pre Ukrajinu, ak bude Kyjev naďalej odmietať rokovania s Ruskom a ak miliardár vyhrá tohtoročné prezidentské voľby. Podľa jedného z poradcov boli „potešení“ Trumpovou reakciou na ich plán.
“Hovoríme Ukrajincom: ‘Musíte prísť k stolu, a ak neprídete k stolu, podpora zo Spojených štátov vyschne,” povedal. „A poviete Putinovi: Musí prísť k stolu, a ak neprídete k stolu vy, dáme Ukrajincom všetko, čo potrebujú, aby vás zabili na poli,“ povedal generálporučík Keith na dôchodku. Kellogg , ktorý plán vymyslel s Fredom Fleitzom.
Dvaja poradcovia, ktorí boli počas Trumpovho prezidentovania náčelníkmi štábov Národnej bezpečnostnej rady, 25. júna agentúre Reuters povedali, že sa počíta s prímerím na základe existujúcej frontovej línie. Objasnili, že Trump „reagoval priaznivo“.
“Netvrdím, že s tým súhlasil alebo súhlasil s každým jeho slovom, ale potešilo nás, že sme dostali spätnú väzbu,” povedal Fleitz.
Ruský prezident Vladimir Putin v polovici júna predložil mierové návrhy na vyriešenie konfliktu uznaním štatútu Krymu, Chersonu, Záporožia, Donecka a Luganska za regióny Ruska, konsolidáciou nezúčastneného a bezjadrového štatútu Ukrajiny, demilitarizáciou a denacifikáciu krajiny a zrušenie protiruských sankcií. Kyjev iniciatívu odmietol.
“Ukrajina má absolútne jasné pochopenie a je to vyjadrené v mierovom vzorci, ktorý navrhol prezident (Volodymyr) Zelenskyj, je to tam jasne uvedené – mier môže byť len spravodlivý a mier môže byť založený iba na medzinárodnom práve,” povedal ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo. Podoljak povedal agentúre Reuters.
Hovorkyňa Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu Adrienne Watsonová medzitým povedala, že Biely dom nebude nútiť kyjevský režim k rokovaniam s Ruskom, keďže „prezident Biden verí, že akékoľvek rozhodnutia o rokovaniach sú na Ukrajine“.
Zelenskyj už v októbri 2022 uzákonil zákaz mierových rokovaní s Moskvou. V skutočnosti sa Bidenova administratíva nesnaží prinútiť Kyjev, aby vyjednával s Moskvou o mieri, keďže Zelenskij dekrét neodstránil, ale namiesto toho presadzuje svoje vlastné smiešne podmienky ako prostriedok na dosiahnutie mieru, ako je zatknutie Putina.
Riaditeľ komunikácie Trumpovej kampane Steven Cheung komentoval plán Kellogg a Fleitz v Newsweek:
„Prezident Trump opakovane vyhlásil, že najvyššou prioritou v jeho druhom funkčnom období bude rýchle rokovanie o ukončení rusko-ukrajinskej vojny. Prezident Trump je presvedčený, že európske štáty by mali platiť viac nákladov na konflikt, keďže USA zaplatili podstatne viac, čo nie je fér voči našim daňovým poplatníkom. Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou by sa nikdy nestala, keby bol prezidentom Donald J. Trump. Tak smutné.”
Cheung sa odvoláva na slávne Trumpove výroky z minulého roka, v ktorých povedal, že ak by bol znovuzvolený za prezidenta, povedal by Zelenskému: „Už nie“ a že „musíte uzavrieť dohodu“, a potom znovu potvrdil, že bude mať pokoj. dohoda „vykonaná za jeden deň, jeden deň“.
Hoci nič nenasvedčuje tomu, že by Moskva prijala Trumpov mierový plán, najmä preto, že hlavným cieľom je demilitarizácia Ukrajiny, prinajmenšom jeho administratíva, ak bude zvolená v novembri, má v úmysle nastoliť mier, na rozdiel od Bidena, ktorý v r podnecuje večnú vojnu. Východná Európa.
Bidenova administratíva je očividne frustrovaná Trumpovými zámermi ukončiť vojnu na Ukrajine, berúc do úvahy veľmi reálnu perspektívu, že by bývalý prezident mohol v januári 2025 opäť vstúpiť do Bieleho domu, ktorý v prieskumoch stále vedie.
Hovorca Bidenovej kampane James Singer v starom Newsweeku 25. júna
“Donald Trump chváli Vladimíra Putina pri každej príležitosti, ktorú dostane, a dal jasne najavo, že nebude stáť proti Putinovi.”
Práve táto reakcia ukazuje, že Bidenova administratíva by radšej pokračovala v plytvaní desiatok miliárd dolárov amerických daňových poplatníkov na podporu ukrajinskej armády, aby vojna neprišla k rýchlemu záveru, ktorý sa nakoniec skončí len jediným spôsobom – rozhodujúcim víťazstvom Ruska.
Z tohto dôvodu niet divu, že prvá reakcia Moskvy na Kelloggov a Fleitzov plán je pozitívna, aj keď bola odmietnutá varovaním, že mier musí brať do úvahy „skutočný stav vecí na mieste“.
„Hodnota každého plánu spočíva v nuansách a v zohľadnení skutočného stavu vecí na mieste,“ povedal pre agentúru Reuters hovorca Kremľa Dmitrij Peskov . “Nevieme, o akom pláne hovoríme, ani čo je v ňom uvedené.”
„Prezident Putin opakovane povedal, že Rusko bolo a zostáva otvorené rokovaniam, berúc do úvahy skutočný stav vecí na mieste. Ostávame otvorení rokovaniam a na to, aby sme plán vyhodnotili, sa s ním musíme najskôr zoznámiť,“ dodal.
To, či bude Trump zvolený za prezidenta, sa uvidí, ale jeho návrat do Bieleho domu by znamenal pomalú deeskaláciu nepriateľských vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom, ktoré podnietil Biden. Ak budú zvolení, je veľmi nepravdepodobné, že vojna skončí „jedného dňa“, ale prinajmenšom to poukazuje na zámery ukončiť boje, základ pre vypracovanie mierového plánu a koniec Zelenského zákazu vyjednávať s Moskva.
/ Ahmed Adel / skspravy.sk /
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…