Prezident Trump je našim dôležitým spojencom, obaja sme odhodlaní bojovať proti nelegálnej migrácii, presadzujeme nízke dane, a čo je najdôležitejšie, sme za mier, uviedol Orbán.
Donald Trump po troch rokoch opäť prijal predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, avšak už nie ako prezident Spojených štátov, a nie v Bielom dome, konštatuje internetová stránka komerčnej televízie ATV. Zároveň pripomína, že maďarský premiér má vo štvrtok vystúpiť s prejavom na výročnej Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v texaskom Dallase. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
Prezident Trump je našim dôležitým spojencom, obaja sme odhodlaní bojovať proti nelegálnej migrácii, presadzujeme nízke dane, a čo je najdôležitejšie, sme za mier
uviedol Orbán vo videu zverejnenom v stredu na Facebooku po utorňajšej schôdzke v Trumpovom sídle v meste Bedminster v americkom štáte New Jersey.
Americký ekonomický webový portál Business Insider citoval Trumpa, ktorý na svojej sociálnej sieti Truth Social prístupnej len pre amerických užívateľov napísal:
„Skvelý čas strávený s mojím priateľom Viktorom Orbánom, predsedom vlády Maďarska. Diskutovali sme o mnohých zaujímavých témach – len málo ľudí vie tak veľa o tom, čo sa v dnešnom svete deje.“
Business Insider okrem iného podotkol, že stretnutie Trumpa s Orbánom sa uskutočnilo len krátko po tom, ako sa maďarský ministerský predseda vo svojom prejave na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad dotkol aj otázky miešania rás, ktorá vyvolala negatívne reakcie doma i v zahraničí.
Portál dodal, že to nie je prvýkrát, keď Trump podporil krajne pravicového zahraničného vodcu – vlani v októbri označil za svojho priateľa aj brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara.
Spojené štáty pritom 29. júla oficiálne odsúdili vyjadrenia Orbána, ktorý varoval pred vytvorením „zmiešanej rasy“, a označili ich za neospravedlniteľné.
Maďarský exminister zahraničných vecí Géza Jeszenskzy v relácii ATV povedal, že schôdzka Trumpa s Orbánom neprispeje k budovaniu maďarskej zahraničnej politiky.
„Maďarsko-americké politické vzťahy boli na vrchole, keď bol prezidentom USA Donald Trump. Dúfame, že naše vzťahy budú aj naďalej na rovnakej úrovni!“ napísal naopak súčasný šéf diplomacie Péter Szijjarto.
Výročná Konferencia konzervatívnej politickej akcie (CPAC) organizovaná Americkou konzervatívnou úniou (ACU), sa koná v texaskom Dallase. Orbána organizátori pozvali a požiadali, aby na nej vystúpil s jedným z otváracích prejavov.
Maďarský premiér vystúpil 19. mája s prejavom aj na budapeštianskej konferencii CPAC, ktorá sa vôbec prvýkrát konala v Európe. „Problémom v Amerike i západnej Európe je dominancia progresívnych liberálov,“ vyhlásil vtedy predseda maďarskej vlády, ktorý liberalizmus Západu prirovnal ku komunistickej diktatúre.
Trump sa nezúčastnil osobne, ale účastníkom odovzdal video odkaz, v ktorom označil Orbana za „veľkého vodcu“, „skutočného džentlmena“ a „veľmi dobrého človeka, ktorý pre svoju krajinu odviedol fantastickú prácu“.
Szijjártó už skôr počas návštevy Spojených arabských emirátov povedal, že bývalý americký prezident Donald Trump si zaslúži Nobelovu cenu za mier za sprostredkovanie podpísania „Abrahamských mierových dohôd“ medzi Izraelom a arabskými krajinami.
Maďari tak robia zázrak – majú dobré až nadštandardné vzťahy aj na Rusko, aj na Spojené štáty a pritom si robia svoju domácu politiku.
skspravy
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…