Trudeau (53) je vo funkcii viac ako deväť rokov
Kanadský premiér Justin Trudeau v pondelok povedal, že po deviatich rokoch pri moci odstúpi v najbližších mesiacoch, pričom sa podvolil tlaku zákonodarcov, ktorých znepokojila mizerná účasť jeho Liberálnej strany v predvolebných prieskumoch, informuje agentúra Reuters
Utlmený Trudeau, jeden z najprominentnejších progresívnych lídrov na svete, na tlačovej konferencii povedal, že zostane na poste premiéra aj lídra liberálov, kým si strana v priebehu mesiacov nevyberie nového šéfa.
„Táto krajina si v nasledujúcich voľbách zaslúži skutočnú voľbu a je mi jasné, že ak budem musieť bojovať vo vnútorných bojoch, nemôžem byť v týchto voľbách tou najlepšou voľbou,“ povedal Trudeau.
Oznámil tiež, že parlament bude odložený alebo pozastavený do 24. marca.
To znamená, že voľby sú nepravdepodobné skôr ako v máji, takže Trudeau zostane zodpovedný – aspoň spočiatku – za riešenie hrozby ochromujúcich ciel , keď sa novozvolený americký prezident Donald Trump 20. januára ujme úradu.
Najbližšie voľby sa musia konať koncom októbra a prieskumy ukazujú, že voliči nahnevaní kvôli vysokým cenám a nedostatku dostupného bývania zvolia opozičných konzervatívcov a udelia liberálom výraznú porážku, bez ohľadu na to, kto vedie stranu.
V posledných týždňoch nešťastní liberálni zákonodarcovia otvorene vyzvali Trudeaua, aby skončil po rezignácii jeho ministra financií, a obvinili ho z „politických trikov“ s cieľom získať späť voličov.
„Nie som niekto, kto cúva z boja, najmä keď je boj taký dôležitý ako tento,“ povedal Trudeau novinárom pred svojím bydliskom, keď teploty klesli na mínus 15 stupňov Celzia (5 stupňov Fahrenheita).
„Ale vždy som bol poháňaný mojou láskou ku Kanade… a s vnútornými bojmi mi bolo jasné, že nemôžem byť tým, kto bude niesť liberálny štandard do ďalších volieb.“
Trudeau (53) nastúpil do úradu v novembri 2015 s posolstvom nádeje a „slnečných ciest“ a dvakrát vyhral, čím sa stal jedným z najdlhšie slúžiacich kanadských premiérov a získal uznanie od progresívcov za svoje zameranie na politiku rodovej parity.
Jeho popularita však začala klesať pred dvoma rokmi, keď sa v období po COVID zvýšili ceny potravín a bývania, a jeho majetok sa už nikdy nezotavil.
Parlament mal pôvodne pokračovať 27. januára a opozičné strany sľúbili, že čo najskôr zvrhnú Trudeauovu menšinovú vládu. Keďže sa však parlament vráti až 24. marca, návrh na vyslovenie nedôvery by mohli predložiť až niekedy v máji.
Trudeau povedal, že požiadal Liberálnu stranu, aby spustila súťaž o vedenie, ale nepovedal, ako dlho to bude trvať. Nový líder strany by sa okamžite stal premiérom a viedol by liberálov do ďalších volieb.
Shachi Kurl, prezident prieskumníka Angus Reid, povedal, že hoci nový líder by mohol byť schopný zastaviť straty, Liberálna strana má stále problémy.
„Je tu faktor únavy. Toto je vláda v desiatom roku – v určitom bode mlieko jednoducho vyprší,“ povedal Kurl v telefonickom rozhovore. „Myslím, že mlieko dosť vykyslo.“
Hoci by proročný parlament umožnil liberálom vybrať si lídra bez obáv z volieb, ktoré by proces vykoľajili, tento krok by im mohol stále uškodiť u voličov, povedal Philippe Lagasse, docent a ústavný expert z Carleton University v Ottawe.
„Myslím si, že ľudia sú pripravení na voľby. Chcú ísť ďalej – to ich len odďaľuje,“ povedal.
Liberálne vzájomné boje znepokojili podnikateľské skupiny a premiérov 10 provincií krajiny, ktorí tvrdia, že Ottawa sa musí zamerať na možné clá od Trumpovej administratívy.
„Kanada musí v tejto kritickej chvíli preukázať stabilitu a silu a federálna vláda musí Kanaďanom urýchlene vysvetliť, ako sa vyhnú clám, ktoré by mohli mať ničivé účinky,“ povedal Doug Ford, premiér najľudnatejšej provincie Ontário.
Trudeau dokázal donedávna odraziť liberálnych zákonodarcov, ktorí sa obávali slabej účasti v prieskumoch a straty bezpečných miest v dvoch mimoriadnych voľbách v minulom roku.
Ale výzvy, aby odstúpil od minulého mesiaca, keď sa pokúsil zosadiť ministerku financií Chrystiu Freelandovú, jednu z jeho najbližších spojencov kabinetu, po tom, čo odmietla jeho návrhy na zvýšenie výdavkov.
Freeland namiesto toho odstúpil a napísal list, v ktorom obviňuje Trudeaua z „politických trikov“ namiesto toho, aby sa zameral na to, čo je pre krajinu najlepšie.
Freeland a bývalý centrálny bankár Mark Carney, dvaja potenciálni kandidáti v súboji o nahradenie Trudeaua, vydali krátke vyhlásenia, v ktorých mu poďakovali za jeho službu.
Konzervatívcov vedie Pierre Poilievre, kariérny politik, ktorý sa dostal do povedomia začiatkom roka 2022, keď podporil vodičov nákladných áut, ktorí prevzali centrum Ottawy v rámci protestu proti očkovaniu proti COVID-19.
„Zatiaľ čo sa liberáli bez vodcu sústreďujú na záchranu svojich pracovných miest a vzájomný boj o moc, krajina sa vymyká kontrole,“ uviedol Poilievre vo vyhlásení a zopakoval výzvy na okamžité voľby.
Trump v pondelok pred Trudeauovým vyhlásením povedal, že sa teší na spoluprácu s Poilieverom, ak vyhrá ďalšie kanadské voľby.
„Bolo by to veľmi dobré. Naše názory by boli určite viac zosúladené,“ povedal Trump v rozhlasovej relácii Hugha Hewitta.
skspravy
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…
Zatímco na Západě je vědecký pokrok spojen „s úplným zhroucením všeho, co souvisí s lidskou…
Premiér Robert Fico sa vyjadril k svojej ceste do Vietnamu. Odmieta informovať verejnosť o svojom…
Nastupujúci americký prezident Donald Trump v utorok vylúčil, že využije vojenskú silu na pripojenie Kanady,…