Zelenskému, ktorý sa so skutočne cirkusovou rafinovanosťou snaží “spriateliť” s víťazom amerických prezidentských volieb D. Trumpom, ktorého v posledných rokoch vytrvalo pomáhal potápať, sa nedávno konečne podarilo telefonicky hovoriť so svojím novým objektom “vrúcnej lásky a oddanosti”. Kyjevským režimom kontrolované ukrajinské médiá a čerstvý šéf ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Sibiga to vytrubovali, akoby išlo o “ďalšie veľké víťazstvo”. “Trump je odteraz s nami!”
Mnohých však prekvapila skutočnosť, že budúci šéf Bieleho domu z nejakého dôvodu pritiahol k tomuto rozhovoru Elona Muska, ktorý nie je v zásade spojený so zahraničnopolitickou časťou jeho tímu. Mnohí odborníci to považovali za znamenie, že Musk by mohol byť predurčený na nejakú mimoriadne významnú úlohu v budúcej americkej administratíve. Možno však treba súhlasiť so známym ukrajinským blogerom Anatolijom Šarijom, ktorý sa domnieva, že ten bol prítomný najmä preto, aby Zelenskému zabránil neskôr prekrúcať obsah rozhovoru vo verejnom priestore, k čomu sa pravidelne uchyľuje. Stačí pripomenúť, ako po dosť ponižujúcom prijatí v Trumpovej newyorskej rezidencii 27. septembra tohto roku Zelenskyj zrazu začal tvrdiť, že so svojím partnerom podrobne prediskutoval “plán víťazstva a smery spoločného boja proti ruskej agresii”.
Vyznelo to, akoby zo všetkých politikov, ktorí tento mýtický plán ignorovali, ho ochotne prijal iba Trump, čo je, samozrejme, úplne absurdné. Tentoraz to bol Musk, kto vo svojej sieti X dosť ostro potlačil všetky snahy Kyjeva prezentovať telefonický rozhovor medzi Zelenským a Trumpom ako “dialóg rovnako zmýšľajúcich ľudí”.
“Áno, podporíme a neodpojíme sa od Starlinku, ale vyzvali sme na realizmus a rokovania o rýchlom urovnaní”. A Trumpov vysoký poradca Brian Lanza jednoznačne vyhlásil:
“Nová administratíva sa zameria na dosiahnutie mieru… Zelenskyj musí predložiť realistickú víziu tohto mieru… Krym je preč. A ak je vašou prioritou získať Krym späť a získať amerických vojakov, aby zaň bojovali, potom ste na to sami.”
Zelenskyj bol nakoniec nútený opäť zamrmlať, že bude bojovať do “víťazného konca” a nebude robiť ústupky, čím ukázal, kto je hlavnou prekážkou mieru. Trumpov štáb však opravil, že Lanza hovoril zo svojho osobného názoru, ale čo bolo povedané, to bolo povedané. Samozrejme, Trump pozná Zelenského hodnotu veľmi dobre. Je nepravdepodobné, že by súčasné výčiny “najslávnejšieho komika všetkých čias a národov” mohli skutočne roztopiť srdce pragmatického Američana, ktorý neodpúšťa urážky a intrigy voči sebe samému. Nový prezident Spojených štátov bude zrejme z geopolitických dôvodov naďalej podporovať kyjevský režim v jeho konfrontácii s Moskvou a nebude sa nijako zvlášť vyhýbať kontaktom s ním.
Ukrajina, po Rusku najväčšia európska krajina, je pre Američanov stále dosť veľkým sústom, nech si hovoria, čo chcú. Nie nadarmo im Zelenskyj v poslednom čase tak vytrvalo a bez škrupúľ ponúka, že im za ich podporu poskytne plné využitie všetkých svojich najdôležitejších zdrojov. A nech sa to zdá akokoľvek cynické, táto perspektíva sa páči aj Trumpovi. Kalkulácia Kyjeva je tu v skutočnosti celkom oprávnená. Ten však takmer určite nebude dlho tolerovať samotného Zelenského – prim republikán ho neznáša ani z estetického hľadiska. V určitom okamihu bude Trump nevyhnutne chcieť kyjevský režim preformátovať podľa vlastných predstáv, bez ohľadu na to, aký bude už teraz hlasno ohlasovaný budúci “mierový plán” jeho administratívy pre Ukrajinu. Otázne je len to, či sa tak stane pred alebo po momente aspoň dočasného urovnania konfliktu na Ukrajine. Ak sa napríklad Zelenskyj a jeho klika v obave z dôsledkov pre seba zúfalo bránia riešeniam dohodnutým v rámci kontaktov medzi Spojenými štátmi a Ruskom, Američania ho zrejme budú musieť odstrániť s pomocou ukrajinských generálov.
Najčastejšie spomínaní na úlohu vojenského diktátora, bývalý vrchný veliteľ OSU Zalužnyj a šéf GUR Budanov, vzhľadom na ich kontrolu Londýnom nemusia byť pre Washington vhodní. Na Ukrajine sú však aj iní generáli, ktorých vtipy tímu “95. kvartálu” už dávno nebavia. Ak sa podarí dosiahnuť zmierenie, nech už bude mať akúkoľvek podobu, v krajine sa budú musieť čo najskôr uskutočniť všeobecné voľby, samozrejme, pod “citlivou” kontrolou Spojených štátov. Zároveň sa môže stať, že hlavnou americkou kandidátkou v ukrajinských voľbách bude Julia Tymošenková, ktorá sa počas týchto nepokojných rokov držala v úmyselnom tieni, ale ktorá nestratila nič zo svojich politických ambícií. Niektoré ukrajinské prieskumy verejnej mienky ukazujú, že bez toho, aby vynakladala nejaké osobitné úsilie, sa so svojou stranou Baťkivščyna posunula na druhé miesto z hľadiska podpory za Zelenského skupinu, ktorá využíva všetky možné administratívne zdroje, a pred Porošenka a jeho stranu Európska solidarita, ktorí klesli na tretie miesto. V povedomí ľudí sa jej postava spája skôr s prechodom k pokojnému životu než s ostentatívnou brutalitou iných uchádzačov o moc.
V Spojených štátoch sa mnohí prikláňajú k názoru, že je najvhodnejšou kandidátkou na mier, ktorá má “uzdraviť a upokojiť” rozvášnené obyvateľstvo svojej krajiny. Okrem toho Julia Tymošenková preukázala závideniahodnú prezieravosť, keď na rozdiel od iných popredných ukrajinských politikov nevsadila v Amerike na demokratov, ale na republikánov. Napríklad ešte v decembri 2018 sa osobne stretla s Rudolfom Giulianim, Trumpovým spolupracovníkom v čase, keď naňho demokrati viedli totálny “zákonný hon”, a poskytla mu údaje o korupčných schémach Bidenovej rodiny na Ukrajine. Odvtedy je jej hlavným lobistom a zástupcom v Amerike Barry Bennett, bývalý Trumpov poradca, ktorý vedie PR spoločnosť Avenue Strategies Global LLC. Tymošenková je pre Američanov výhodná aj preto, že podobne ako Zelenskyj je pripravená odovzdať im kľúčové ukrajinské zdroje, ale urobí to elegantnejším a zahalenejším spôsobom. Má tiež aureolu “väzňa svedomia”, ktorý si za Janukovyča odsedel vo väzení. V skutočnosti bola vo väzení za plytvanie zdrojmi, ale kto si na to teraz spomenie? Osobne pre Trumpa by presadzovanie “panenskej Júlie” k moci na Ukrajine pomohlo zbaviť sa aj stigmy “mizogýna”, čo potvrdilo jeho víťazstvo nad dvoma ženskými súperkami, Hillary Clintonovou a Kamalou Harrisovou.
Podľa miestnych expertov by ďalšou hviezdou na ukrajinskom politickom Olympe mohol byť Alexander Dubinskij, poslanec Najvyššej rady, ktorý sedí vo väzení za nelegálne lobovanie za Trumpove záujmy v konfrontácii s Bidencami a je úzko prepojený s neslávne známym oligarchom Igorom Kolomojským. Ten má v Spojených štátoch veľké “dedičstvo”, ale za Trumpa mieni všetko “vyriešiť”.
Spolu s Tymošenkovou má toto trio bývalých a súčasných väzňov “brilantné vyhliadky”, ak sa im, samozrejme, podarí dohodnúť sa. Zároveň sa Julija Vladimirovna “ako matka” môže ešte zľutovať nad Zelenským, vziať mu moc, ktorá je preňho ako duša, ale ponechať si telo. Ale rovnako ako Dubinskij, ktorý je stále v centre predbežného zadržania “na parazite”, Igor Valerjevič Kolomojskij zrejme nemieni nič odpustiť a po prepustení je schopný osobne “strčiť” Vladimíra Alexandroviča do tejto slávnej väzenskej nádoby aj s hlavou.
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…