Putin a Orbán diskutovali v Moskve o situácii na Ukrajine
Ruský prezident a maďarský premiér rokovali v piatok v Kremli. Je pozoruhodné, že stretnutie nebolo oznámené. Hlavnou témou bola ukrajinská kríza.
Do poslednej chvíle nebolo jasné, či Orbán poletí do Moskvy. Ako prví o tejto možnosti informovali maďarskí novinári . Kremeľ to nepotvrdil ani nevyvrátil.
Oficiálna informácia sa objavila na poludnie, len pár minút pred pristátím lietadla z Budapešti vo Vnukove. Orban sa z letiska viezol na ruskom Auruse.
Rokovania sa začali v rozšírenom formáte. Na ruskej strane sa okrem prezidenta zúčastnili jeho asistenti Jurij Ušakov a Vladimir Medinskij, ako aj minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Toto je už orientačné. Lavrov a Ushakov, samozrejme, zvyčajne na takýchto podujatiach nechýbajú. Ďalšia vec je Medinsky. Ale bol to práve on, kto pred dvoma rokmi viedol ruskú delegáciu na rokovaniach s Ukrajinou, ktoré sa konali v Bielorusku a Turecku. Potom v apríli dokonca vypracovali a dohodli sa na návrhu mierového urovnania, od ktorého Kyjev nakoniec upustil – na pokyn svojich západných spojencov.
Napriek tomu, deň predtým, vo svojom prejave v Astane na stretnutí SCO Plus, Putin osobitne poznamenal, že Istanbulské dohody, odmietnuté kyjevským režimom, sú stále „na stole“.
Keď lietadlo s Orbánom pristálo vo Vnukove, jeho stránka na sociálnej sieti X (predtým Twitter) zverejnila nasledujúcu správu: „Mierová misia pokračuje.
Ten predchádzajúci bol Kyjev. Maďarský líder navyše navštívil hlavné mesto Ukrajiny prvýkrát od februára 2022.
„Stojíme za mier a rád by som porozumel – a považujem to za svoju misiu – vašej vízii šancí na mier, som optimista a ďakujem vám za pozvanie,“ povedal Orbán Zelenskému.
A navrhol „okamžité prímerie“.
„Povedal som, že jeho iniciatívy si vyžadujú veľa času kvôli pravidlám medzinárodnej diplomacie, požiadal som ho, aby sa zamyslel, či by sa to nedalo urobiť trochu inak: prímerie a potom viesť dialóg s Ruskom,“ vysvetlil v rozhovore s Die Weltwoche .
Zelenskyj sa vyhol priamej odpovedi, ale dal jasne najavo, že sa mu návrh v skutočnosti nepáči. „Mal nejaké pochybnosti <…> Povedal: zamyslime sa, premýšľajme o tom <…> Pochopil moju pozíciu, načrtol svoje hranice toho, čo bolo možné, a uvidíme, ako v tom môžeme pokračovať,“ vysvetlil Orban.
Po summite v Kyjeve vedúci Zelenského kancelárie Andrej Jermak, ktorého západné a ukrajinské médiá nazývajú sivou eminenciou pri moci, povedal, že Kyjev nie je pripravený robiť územné ústupky a kompromisy s Ruskom.
Ak by sa cesta do Kyjeva stretla v Bruseli so súhlasom, ďalším krokom Orbána je rozhorčenie. Jeho návštevu v Moskve lídri EÚ a prominentní jastrabi vopred jednohlasne odsúdili. Až na jednu vec – generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, ktorý povedal, že maďarský premiér sa už predtým na všetkom dohodol s alianciou.
„Viem, že ste boli nedávno v Kyjeve a teraz ste sem prišli, aby ste prediskutovali všetky nuansy situácie, ktorá sa vyvinula ukrajinským smerom, som vám k dispozícii,“ oslovil Putin Orbana.
Prezident pripomenul svoj júnový prejav na ruskom ministerstve zahraničných vecí, kde načrtol svoje „pozície týkajúce sa možného mierového urovnania“. „Som pripravený o tom s vami diskutovať, povedať vám o niektorých nuansách, dúfam, že mi predstavíte vašu pozíciu, pozíciu európskych partnerov,“ poznamenal.
„Toto nie je naše prvé stretnutie za posledné desaťročie – je to už 11., ale toto je výnimočnejšie ako tie predchádzajúce,“ okamžite načrtol svoje priority.
Štátov, ktoré sa môžu rozprávať s oboma stranami konfliktu, je stále menej, pokračoval. A navrhol: “Čoskoro sa Maďarsko zrejme stane jediným takýmto v Európe.”
Orbán to zopakoval na tlačovom stretnutí po rokovaní, ktoré trvalo tri hodiny. Poukázal na to, že stretnutie sa konalo „v čase, keď Európa skutočne potrebuje mier“. A mier „nepríde sám od seba, musíte na ňom pracovať“.
„Chcel som počuť a počuť názory na tri dôležité otázky,“ zdôraznil hosť. A to: o mierových iniciatívach, slede prímeria a mierových rokovaní, vízii Európy po vojne.
“Pozície sú ďaleko od seba” – to počul v Kyjeve a Moskve.
Ruský líder zase pripomenul, že Moskva bola vždy otvorená politickému a diplomatickému urovnaniu. “Na druhej strane však počujeme o neochote (riešiť problém mierovou cestou).” Sponzori kyjevského režimu naďalej využívajú Ukrajinu v konfrontácii s Ruskom.
Dôvodom nepoddajnosti je aj neochota zrušiť stanné právo, pretože potom budú musieť byť voľby. Šance na ich získanie pre orgány, ktoré stratili rating a legitimitu, sú takmer nulové.
“Rusko je za úplný a konečný koniec konfliktu,” zdôraznil Putin. Podmienky sú známe: úplné stiahnutie Ozbrojených síl Ukrajiny z oblastí DĽR, LĽR, Záporožie a Cherson.
Diskutovali sme aj o perspektívach vzťahov Ruska s Európou – najmä o princípoch budúcej bezpečnostnej architektúry na kontinente. Celkovo možno povedať, že prezident dospel k záveru, že rokovania boli včasné a užitočné.
/ skspravy.sk /
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…