Banková skupina Erste Group, vlastniaca aj Slovenskú sporiteľňu v pondelok 31. júla oznámila, že jej čistý zisk vzrástol len v prvom polroku o 30,7 % na 1,49 miliardy eur!
Na enormnom zisku sa podpísali vyššie úrokové sadzby, zvýšenie objemu úverov aj čistý zisk z obchodovania. Prevádzkový zisk dokonca vzrástol o 44,5 % na 2,7 miliardy eur!
Najmä veľkí akcionári si môžu mädliť ruky, lebo akcie medziročne vyskočia z 1,9 eura na 2,7 eura, čiže o 42% za rok! Bruselské regulačné orgány navyše odklepli rakúskej banke spätné odkúpenie akcií v hodnote 300 miliónov eur.
O čom to je? Spätné odkúpenie akcií sa považuje za kontroverznú transakciu, pri ktorej kótovaná spoločnosť kúpi svoje vlastné akcie na trhu a potom sa ich zbaví, napríklad stiahnutím, čím zvýši ich cenu.
Pre koho teda banky fungujú ako biznis projekt?
Naši vládni politici nám vždy tvrdia, že banky sú dôležitou súčasťou finančného systému, preto im vraj nemôžu klepnúť po prstoch. Len si pripomeňme, že matovičovo-hegerovské vlády zrušili bankový odvod, vraj výmenou za moratórium na nezvyšovanie poplatkov.
Komu banky za tri roky nezvýšili poplatky, nech sa, prosím verejne prihlási. Kam to smeruje? No predsa k otázke, komu vlastne banky slúžia? Liberálno-probruselskí politici sa im boja siahnuť na zisky – videli sme ten raketový skok len pri jednej banke a ľuďom najnovšie banky idú zvyšovať hypotekárne úrokové sadzby.
To akože plačú, že nezarábajú dosť? Aktuálny príklad odkupu akcií nám dá správnu odpoveď, komu banky slúžia. Ide totiž o takmer špekulatívny postup odmeňovania akcionárov!
Zväčša sa napapajú do prasknutia akcionárske veľryby. Bežný klient z tejto transakcie nemá absolútne nič, dokonca ani štát, lebo obaja – aj ľudia, aj štátny rozpočet vyjdú naprázdno.
Táto transakcia je opäť aj daňovo výhodná len pre akcionárov, pretože im prináša ďalšie zisky v porovnaní s dividendami, kde by museli zaplatiť štátu – Slovenskej republike – daň z dividend, ktoré sa vyvážajú von zo štátu.
Tento buy buyback taktiež zvyšuje cenu výpisu, čiže ziskovosti – koho asi? No predsa zas akcionárov.
Tí na transakcii zarobia trikrát, zatiaľ čo asi toľkokrát prerobí štát, aj bežný občan.
Suma sumárum tohto fiškusského hókus-pókus podnikania je odmeňovanie akcionára. Ľudia, ktorí majú v banke svoje vklady, nemajú z toho nič a štát stráca na daniach, takže bude menej zdrojov v štátnom rozpočte, takže to zas padne na plecia ľudí.
Otázka na telo: komu slúžia banky a komu a ako a tiež za čo rastú akcie už vieme. Ale, do čerta, ak rastú bankové poplatky ľuďom a tiež hypotekárne úvery, komu vlastne slúžia bruselskí a “slovenskí” politici? A komu štát, ktorý len spravujú práve pre tých, ktorí spolu s sním chudobnejú?!
Rafael Rafaj
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…