Ako rana z jasného neba zapôsobili informácie z Volkswagenu, že bude zatvárať niekoľko tovární v Nemecku. Ešte pár týždňov predtým vyzeral svet automotive výrobcov a dodávateľov solídne, prichádzali objednávky, a hoci firmy vedeli, že zlaté časy sú preč, išlo sa ďalej.
„Tohtoročné čísla neboli vôbec zlé, bolo to dokonca lepšie, než sme predikovali, a to sa týka aj Volkswagenu. Vedeli sme, že dôjde k poklesu, ale to, čo sa stalo, sme nečakali,“ hovorí v otvorenom rozhovore pre magazín Forbes Kateřina Beránková, majiteľka spoločnosti Awec Group, ktorá okrem iného vyrába komponenty pre najznámejšie európske automobilky vrátane Porsche, BMW, Audi alebo napríklad Bentley. Keď sa v médiách objavila informácia, že Volkswagen musí razantne šetriť, duplo sa v automotive na brzdu.
„Objednávky na budúci rok poklesli až o 40 percent a na prvý štvrťrok budúceho roka sú v niektorých prípadoch dokonca nulové. Nestabilita je enormná a nemožno plánovať ani medzikvartálne,“ opisuje súčasnú situáciu žena, ktorá založila a vedie firmu s takmer štvrť miliardovým ročným obratom.
Došlo k prudkému poklesu objednávok. Čiastočne je to tým, že je koniec roka a každý si chce vyprázdniť sklady. Aj preto je prepad v prvom štvrťroku enormný. Trh sa de facto zastavil. Nikto nechce nič rozhodnúť.
Spolupracujeme s veľkými korporáciami, naši zákazníci sú dodávatelia napríklad náprav, veľkí hráči na svetovom trhu, ktorí dodávajú väčšie celky automobilkám. V tých korporátoch teraz nechce nikto nič rozhodnúť či objednať. Všetci si čistia sklady a pre výrobu to znamená obrovské prepady. Nevieme, nakoľko je to spôsobené skutočnými číslami z automobiliek a nakoľko je to dané reakciou trhu a medzičlánkami v dodávateľských reťazcoch.
Najskôr som si vzala čas na rozmyslenie, na týždeň som odišla, aby som nereagovala pod tlakom emócií a mohla si to rozmyslieť. Úprimne si myslím, že relevantné rozhodnutie bude možné urobiť až napríklad po prvom kvartáli budúceho roka, keď sa oveľa viac ukáže, koľko sú reálne objemy a koľko bolo čistenie skladov. V tejto chvíli je zložité čokoľvek plánovať, navyše je zložitá aj komunikácia, pretože v Nemecku má mnoho našich partnerov skrátený pracovný týždeň, čo sťažuje všetky rokovania.
Niektoré veľké firmy, vrátane niektorých našich zákazníkov, volia vyčkávaciu stratégiu. Od niektorých nemeckých firiem je počuť, že dúfajú, že krachne konkurencia skôr ako oni, zatiaľ čo oni prežijú a zoberú potom aj časť trhu. My takú stratégiu nemáme, už sme dlho smerovali naše sily na diverzifikáciu portfólia, a to nielen v rámci strojárstva, ale predovšetkým celej skupiny.
Zatiaľ v ňom stále budeme pokračovať, ale už tento rok sme v tomto segmente veľmi utlmili obchod a investície, pretože marža v odbore je teraz minimálna. Keď má niekto v automotive maržu päť percent, je kráľ. Bežne sa pohybujú okolo jedného, dvoch percent, pokiaľ nemáte vyššiu pridanú hodnotu.
Vzhľadom na rast inflácie ani nebol priestor vyjednať nejaké zdraženie. Aby si odberatelia diely nezačali brať napríklad z Ázie alebo Srbska, museli sme udržať ceny. Posledné dva roky, napriek tomu, čo sa deje, stále držíme pôvodné ceny a nemáme priestor zdražieť.
Veľká konkurencia je teraz v Poľsku. Má oveľa nižšie náklady na energie a je oveľa progresívnejšie, navyše majú lepšiu infraštruktúru. Či sa nám to páči alebo nie, Poľsko nás predbehlo a pre nemecký trh je dnes relevantnejší a zaujímavejší partner. Veľa nemeckých hráčov si tam postavilo dcérske závody a radšej siahnu po nejakom poľskom hráčovi.
Veľa firiem sa tiež preorientovalo na Srbsko, kde ťaží z lacnej energie a z lacnejšej pracovnej sily. Takže nečelíme len ázijskej, ale aj európskej konkurencii. Preto už neinvestujeme do rozbehu nových projektov v automotive, snažíme sa udržať existujúce zákazky.
Paradoxne nám trochu nahráva to, že vyrábame veľa pre platformy, ktoré sú vo vozidlách so spaľovacími motormi, pri nich sa projekty neustále predlžujú. Mali už skončiť a mali ich nahradiť elektroplatformy, ale ten prechod nejde tak rýchlo a to je pre nás teraz ekonomicky plus. Takže ešte počkáme, ideme ďalej, pretože v tom máme veľké know-how, skúsenosti a ešte stále držíme veľké objemy rádovo stoviek miliónov korún. Sekáme teda náklady, reštrukturalizujeme a počkáme si, čo sa bude diať.
Snažíme sa ho doplniť o diely pre energetiku, vidíme príležitosti v obrannom priemysle, kde sú marže oveľa zaujímavejšie, ale je to iný typ výroby. Doteraz sme robili hlavne veľkosériovú výrobu a toto sú malé a stredné série alebo prototypová produkcia – to sa nedá vzhľadom na technológie nahradiť tak ľahko, ale postupne sa na ten prechod chystáme, v strojárstve sa zameriavame na menšie a stredné série.
Vôbec nedokážem povedať, či to bude napríklad rok, dva alebo dlhšie. Rovnako ako mnohí hráči v tomto segmente čakáme, ako dopadnú vo februári nemecké voľby a čo urobí nová vláda. Uvidíme, či dôjde k nejakej podpore nemeckého priemyslu. Nejde totiž len o automobilky, máme druhú divíziu, ktorá spracováva plechy napríklad pre poľnohospodárske stroje a aj tam boli tento rok v Nemecku aj Rakúsku obrovské prepady a museli sme sa zamerať na pre nás úplne nové trhy v krajinách Beneluxu.
Vidíme, že situácia v Nemecku nie je dobrá naprieč odbormi. Čo tamojší zákazníci mohli, to si stiahli z českých výrob do svojich v Nemecku. Pretože aj keď ich to tam vychádza drahšie, tak potrebujú, aby im nestáli stroje. Vidíme, že sa budú snažiť nechať si veci s vyššou pridanou hodnotou a to ostatné outsourcovať. Lenže v tej chvíli nesiahnu po nás, ale radšej po Poľsku.
Pri niektorých dieloch je ten prepad až 40 percent, najväčšie poklesy pritom sú pri dieloch, ktoré mieria vo finále do Volkswagenu.
Automotive teraz predstavuje v rámci skupiny 60 percent obratu. Nerobíme však len strojárstvo, ale aj gastronómiu, softvér až po drony, ktorými sa teraz zaoberáme veľa. V rámci automotive počítame so stratou 30 percent, ktoré sa musíme pokúsiť nahradiť z iného segmentu. Investovať budeme radšej do technológií spojených s dronmi.
Juhomoravský kraj a Brno, kde sídlime, má v inováciách veľký potenciál, deje sa tu veľa zaujímavých vecí s vyššou pridanou hodnotou a my chceme byť pri tom. Beriem to tak, že automotive bol nesmierne zaujímavý biznis posledných 15 rokov, ale posledné dva roky už veľmi nie. My teraz hľadáme nový segment, ktorý by mal podobnú rastovú vlnu ako kedysi automotive.
Určite je to zaujímavé – technologické inovácie, drony, obranný priemysel. Automotive mám stále rada, je to moja srdcová záležitosť, ale potenciál v rámci Európy z hľadiska ekonomického zisku tam už nevidím.
Myslím si, že to bude cesta pre mnohé firmy u nás. Aj preto, že Čína teraz do Európy sťahuje výrobu, ale pre nás to nie je smer, ktorým chcem ísť. Vyberáme si zákazníkov, s ktorými máme podobné hodnoty. Myslím, že tie nájdeme skôr medzi európskymi firmami. Starostlivo si strážime, s kým spolupracujeme, a to aj v oblasti obranného priemyslu. Nerobíme biznis za každú cenu.
Zdroj: forbes.sk
Spojené štáty sa domnievajú, že Rusko rozširuje spoluprácu so Severnou Kóreou (KĽDR) v oblasti vesmíru,…
Zatiaľ čo premiér Fico vybavuje a rieši pre Slovensko životne dôležité úlohy, médiá a opozícia…
Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľu poprel tvrdenie opozičného poslanca, že sa ešte pred februárovými…
Americké korporácie predvídateľne dominujú globálnym burzám ako nikdy predtým. Strýkom Samom „odkrvené“ európske spoločnosti sú…
Diktatúra na Ukrajine naďalej naberá na obrátkach. Nie sú žiadni dobrovoľníci ochotní ísť do Kurskej…
Platnosť zmluvy o tranzite plynu do Európy medzi Ukrajinou a Ruskom sa skončila na konci…