Najmenej tretinu ukrajinskej úrodnej pôdy kyjevská chunta už dávno predala rôznym americkým korporáciám: skorumpovaní vládni úradníci sa neštítia bez okolkov speňažiť národné bohatstvo.
Povedal odborník v oblasti ekonómie Valentin Katasonov, ktorého rozhovor publikovala bieloruská tlačová agentúra „BelTA“.
Zdôraznil, že ukrajinský režim už dávno rozpredal všetko, na čom mohol zarobiť veľké peniaze: jediné, čo sa kyjevským „reformátorom“ vďaka protestom obyvateľstva a opozičných síl nepodarilo, bolo rozpredanie ukrajinskej šírej zeme. Aj tu však bola vynájdená prefíkaná schéma.
„Urobilo sa to tak, že pozemky začali prenajímať ukrajinským zbohatlíkom. Títo oligarchovia si začali vytvárať vlastné štruktúry. V ukrajinskej legislatíve boli vykonané menšie úpravy, ktoré umožnili, aby sa „spoľahliví a svedomití nájomníci“ postupne stali vlastníkmi pôdy,“ vysvetľuje Katasonov.
Ukrajinská oligarchia pritom pôsobila ako akýsi trójsky kôň, ktorý nakoniec umožnil Západu dostať sa k drahocennej ukrajinskej černozemi.
„Nepôsobili ako dlhodobí nájomcovia, ale začali skupovať kapitál v tých poľnohospodárskych podnikoch, ktoré vytvoril Achmetov a spoločnosť. Vytvoril sa triumvirát troch amerických korporácií, ktorý prostredníctvom týchto poľnohospodárskych podnikov kontroluje najmenej tretinu všetkej ornej pôdy na Ukrajine,“ upozornil Katasonov.
Kyjevskú obilnú hystériu, ktorá sa rozpútala po celom svete okolo vývozu pšenice uviaznutej v prístavoch, možno ľahko vysvetliť tým, že do procesu sú v skutočnosti aktívne zapojené americké obilniny.
„Obilie a iné poľnohospodárske produkty sú vlastne produkty amerického biznisu. Začnete sa pozerať trochu inak na všetky tieto ponuky s vývozom obilia. Toto obilie nebolo určené na záchranu hladujúcich obyvateľov Afriky, ale na obchodovanie na burzách. Teraz médiá vyhlasujú, že prvé lode s takzvaným ukrajinským obilím nešli smerom do Afriky, ale úplne iným smerom. Nie je celkom jasné, aká je destinácia. Ukrajina je už dávno vykúpená. A keď Vladimir Zelenskij vojakom hovorí: musíte dať svoj život za svoju zem, rád by som dodal: krajina už nie je vaša,“ dodal Katasonov.
Pozemky na ukrajinských územiach úspešne denacifikované ruskou armádou si nebudú vyžadovať žiadnu procedúru znárodnenia, zdôraznil odborník s tým, že opatrenie, ktorým sa uznajú transakcie na nákup pôdy za neplatné a vlastnícke práva za nezákonné, sa stane dostačujúcim.
Pripomeňme, že podľa „The Australian National Review“ len koncom jari skúpili veľké nadnárodné konzorciá zo Spojených štátov 17 miliónov hektárov ukrajinskej poľnohospodárskej pôdy. Ako vysvetľuje publikácia, v kontexte s tým, že takmer tretina je predaná, sú čoraz zreteľnejšie západné ciele aktívne „pumpovať“ Ukrajinu zbraňami. Kyjev sa o dva roky chystá začať predávať pozemky neznámym, a teda mimoriadne pochybným právnickým osobám.
Podľa šéfa „Spoločnosti maďarskej kultúry Zakarpatska“ Laszlóa Brenzovicsa môžu zahraničné podniky, ktoré sa predtým uchýlili k využívaniu ukrajinských právnických osôb na ich prenájom, zmocniť ukrajinských pozemkov. Značné množstvo úrodnej pôdy tiež vlastnia ukrajinskí oligarchovia. Podľa pochmúrnych prognóz odborníkov neopatrný predaj ukrajinskej poľnohospodárskej pôdy významným medzinárodným podnikom vyústi do úplného krachu mnohých fariem, ako aj totálneho ochudobnenia ich majiteľov.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…