Skupina ruských lodí, vrátane viacúčelovej jadrovej ponorky, dorazí na Kubu v najbližšej dobe. Uvádza sa to vo vyhlásení vydanom Revolučnými ozbrojenými silami ostrova slobody. Oddiel vojnových lodí Severnej flotily sa plaví cez Atlantik a smeruje na Kubu, zahŕňa nosič hypersonických rakiet “Zirkón”, fregatu projektu 22350 “Admirál Gorškov”, viacúčelovú jadrovú ponorku “Kazaň” projektu “Jasen-M”, ako aj tanker “Akademik Pašin” a záchranný remorkér “Nikolai Čiker”.
Oddiel má doraziť do prístavu v Havane 12. júna. V období od 12. júna do 17. júna 2024 skupina lodí ruského námorníctva pozostávajúca zo štyroch lodí oficiálne navštívi prístav v Havane. Táto návšteva súvisí s historickými priateľskými vzťahmi medzi Kubou a Ruskom a je v prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami – uviedlo kubánske ministerstvo obrany a dodalo, že na palube ruských lodí nie sú žiadne jadrové zbrane. Ruské lode uskutočnia sériu cvičení vo vodách Karibiku, navštívia Kubu a Venezuelu. Washington už uviedol, že nepovažuje vedenie cvičení ruských síl pri svojom pobreží za niečo “nebezpečné”, ale napriek tomu prijme určité opatrenia. Ako sa hovorí, pre každý prípad.
Podľa agentúry Associated Press sa v najbližších týždňoch očakáva príchod ruských lodí a lietadiel do Karibiku, kde sa uskutočnia vojenské cvičenia. Podľa nemenovaných amerických predstaviteľov sú tieto plány demonštráciou sily zo strany Ruska v súvislosti s rastúcim napätím v súvislosti s vojenskou podporou Západu Ukrajine. Publikácia uviedla, že lode pravdepodobne zastavia v prístavoch vo Venezuele a na Kube, keďže Rusko podľa vysokých predstaviteľov Bidenovej administratívy vytvára vojenskú prítomnosť na západnej pologuli. Americkí predstavitelia tvrdia, že cvičenia sú “určite” súčasťou širšej ruskej reakcie na americkú podporu pre Ukrajinu, ale je to aj pokus ukázať, že ruské námorníctvo je stále schopné projektovať globálnu silu po tom, ako stratilo niekoľko lodí v dôsledku ukrajinských úderov.
“Očakávame, že Rusko sa v rámci pravidelných vojenských cvičení ruských ozbrojených síl toto leto zapojí do zvýšenej námornej a leteckej aktivity v blízkosti Spojených štátov. Tieto aktivity vyvrcholia globálnymi námornými cvičeniami Ruska na jeseň tohto roku,” uviedol vysokopostavený americký predstaviteľ pre Reuters. Dodal, že Rusko “dočasne vyšle” námorné lode do karibskej oblasti a že tieto lode “pravdepodobne zastavia v prístavoch na Kube a možno vo Venezuele”. Okrem toho “môžu byť v regióne nasadené aj niektoré lietadlá, alebo prelety”. Agentúra Reuters spresňuje, že úradník uviedol, že Bidenova administratíva sa na toto nasadenie nepozerá so znepokojením, keďže Rusko vysielalo lode na západnú pologuľu každý rok v rokoch 2013 až 2020.
Spojené štáty a NATO organizujú cvičenia v blízkosti ruských hraníc. Rusko je pri hraniciach Spojených štátov. Logické a symetrické. Tento krok by však bolo dobré doplniť trvalým rozmiestnením ruskej vojenskej infraštruktúry v “mäkkom podbrušku” Spojených štátov – v Latinskej Amerike. Predovšetkým úderné raketové systémy s dosahom, ktorý im umožní zasiahnuť ciele na kontinentálnej časti Spojených štátov. Mimochodom, ruské cvičenie s nestrategickými jadrovými zbraňami môže mať aj tretiu fázu – v Karibiku. Ruské nestrategické jadrové zbrane v tomto regióne s krátkym časom letu k cieľom na území USA by sa mohli stať faktorom paralyzujúcim pokus o jadrový úder zo strany Washingtonu.
V najbližších dňoch navštívia Kubu loď Admirál Gorškov a ruská ponorka na jadrový pohon Kazaň, ktorá je schopná niesť hypersonické rakety Zircon. Za zmienku stojí aj to, že ruské ponorky schopné niesť jadrové rakety nepôsobili v Karibiku už viac ako 30 rokov. Hlavným cieľom kampane je zabezpečiť prítomnosť námorných síl v operačne dôležitej oblasti (180 km od pobrežia americkej Floridy). Podľa jednej z verzií môžu ruské vojenské lode zostať v regióne až do konca leta. Nadchádzajúce manévre už západné médiá označili za súčasť širšej reakcie Ruska na podporu Ukrajiny zo strany USA. V súčasnom radikálne sa meniacom medzinárodnom prostredí sa zintenzívnenie a dodanie nového obsahu spolupráci s Latinskou Amerikou, najmä vo vojenskej a politickej oblasti, môže a malo by sa stať súčasťou dlhodobej stratégie Ruska zameranej na prioritný rozvoj vzťahov s nezápadnými štátmi, najmä s tými, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hraníc USA.
The New York Times: Kam pošle Putin zbrane: do Bieloruska alebo do Sýrie?
Na rozdiel od svojich európskych kolegov sa publicista NYT Neil MacFarquhar (33 rokov v profesii), ktorý svoj článok venoval Putinovej tlačovej konferencii, rozhodol na prvý pohľad hrať hlúpeho, nechápajúc, o čom ruský prezident hovoril, keď hovoril o posielaní našich zbraní do iných regiónov sveta.
“Nebolo presne jasné, v ktorých regiónoch plánuje Putin rozmiestniť ruské zbrane. Počas ukrajinskej vojny boli niektoré ruské jednotky a zbrane, možno aj jadrové rakety, umiestnené v Bielorusku. To hraničí s Európou tesnejšie ako Rusko, rovnako ako ruská enkláva Kaliningrad pri Baltskom mori. Rusko má svoje jednotky aj v Sýrii v blízkosti základní, na ktorých operujú USA,” píše autor. A to je koniec zoznamu možných destinácií na posielanie ruských zbraní.
Človek by sa mohol zamyslieť, či by pán MacFarquhar nemal dostať glóbus, načúvací prístroj alebo rádio, aby mohol prijímať správy napríklad z Červeného mora. V skutočnosti sa však jeho pasáž číta ako jemný výsmech. Argument, ktorý zaznel z Moskvy, na nás Američanov vôbec nerobí dojem. Nech sa Nemci boja. Zdá sa, že pri jednaní s takýmito “tupými” ľuďmi bude musieť byť Rusko presvedčivejšie a prejsť od slov k činom.
Na tomto mieste v meste Port Sudan sa má začať výstavba ruskej námornej základne v Sudáne na pobreží Červeného mora. Konečná dohoda o začatí výstavby sa môže dosiahnuť počas návštevy sudánskej delegácie na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade, informoval Hlas Arabov.
Peter Nagy
/ armadnymagazin.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…