Podľa akých kritérií?! Nová vláda ešte nezačala vládnuť ale Transparency International Slovensko už má prvú hodnotiacu tabuľku. A súčasná, nová vláda, v nej dobre nedopadla. Zato vláda I. Matoviča a E. Hegera, sa umiestnila najvyššie a najlepšie zo všetkých vlád, ktoré kedy Slovensko malo.
Mimovládna organizácia zaoberajúca sa transparentnosťou vo verenom živote najviac v najnovšej štatistike ocenila vládu I. Matoviča a E. Hegera. Im prisúdila až 90 bodov zo 100. Aké však boli kritériá?
Zaujímavý je pohľad na kritérium tvorby tabuľky. Je ním „výskyt slova transparentnosť v programových vyhláseniach vlád“. Na základe tohto kritéria dostala nová vláda pod vedením Roberta Fica toto hodnotenie: Program vlády v boji s korupciou: neambiciózny, vágny a rizikový!
„Ak by sme len mechanicky spočítali zmienky o transparentnosti v programových vyhláseniach vlád, mali by sme pred sebou v tomto ohľade štvrtú najambicióznejšiu vládu za posledných 30 rokov (viď graf). Posilňovanie dôvery verejnosti v spravodlivosť a právny štát vláda sľubuje hneď v preambule. Detailnejší pohľad na dnes schválený program štvrtej vlády R. Fica však v témach právneho štátu a boja proti korupcii odhaľuje len minimálne ambície,“ informuje v prvej časti svojho textu mimovládna organizácia.
Hneď v druhom odstavci začína byť zrejmé, čím si zlé hodnotenie nová vláda zaslúžila. „Hneď prvá zmienka o transparentnosti je vlastne útokom na občiansky sektor, keď vláda nemôže akceptovať podľa nich politické mimovládky, „často financované zo zahraničia a ovplyvňujúce demokratickú politickú súťaž“. Riešením má byť štátna agentúra a finančná podpora pre „tú časť občianskeho sektora, ktorá sa reálne zaujíma o zlepšenie života v krajine“,“ informuje TIS.
Organizácia Transparency International má problém s programom v oblasti spravodlivosti. Nepáčia sa jej vyjadrenia súvisiace s Danielom Lipšicom. Píšu: „V kapitole o spravodlivosti koalícia opakuje výhrady k Špeciálnej prokuratúre, ktorá podľa nej vo viacerých prípadoch otvorene vypovedala poslušnosť nadriadenej Generálnej prokuratúre. Dôvody vidia v priveľkej autonómii Špeciálnej prokuratúry. V oblasti súdnictva a prokuratúry sľubuje vyvodzovanie dôsledkov a systémové zmeny, konkrétna je však v máločom.“
Transparency International Slovensko má výhrady aj voči tomu, že nová vláda vníma reformu súdnej mapy ako takú, ktorá má ďaleko od ideálu. TIS má výhrady aj voči plánom novej vlády upokojiť situáciu v polícii. Tam vidia pre novú vládu priestor pre „zastavenie všetkých konaní voči „našim ľuďom“. Podľa známej mimovládnej organizácie, vláda „nechystá ani citeľnejšie zmeny v oblasti kontroly majetkových pomerov politikov.“
„V oblasti médií plánuje vláda opätovné rozdelenie RTVS, no hovorí aj o vytvorení podmienok pre rovnoprávne fungovanie všetkých médií. Súvisí tento výrok s deklarovanými vyjadreniami politikov o uprednostňovaní a podpore alternatívnych médií? Ťažko povedať,“ majú obavy v Transparency International Slovensko.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…