Európa

Transgenderové boxerky nastupují na olympiádě v Paříži do ringu s biologickými muži. „Nebezpečné a neférové,“ říkají kritici.

„Co se bude muset stát, abychom toto šílenství ukončili?,“ ptá se spisovatelka J. K. Rowlingová. Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že dva boxeři, kteří byli v loňském roce diskvalifikováni z účasti na celosvětové soutěži v ženském boxu, mohou bojovat na letošních olympijských hrách v Paříži.

Box má poměrně dlouhou tradici. V Evropě se do jeho novodobé historie zapsal například Angličan James Figg jako zakladatel „šermu holýma rukama“ – pugilismu. Překvapivě ženy boxovaly vedle mužů prakticky od počátku vzniku moderního boxu v Anglii, ale pouze v exhibičních zápasech. První mistrovství v ženském profesionálním boxu proběhlo v roce 1979 v Los Angeles.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Dnešní ženské sportovní odvětví čelí nové výzvě. Je již silně poznamenáno moderními výdobytky chirurgie a hormonální terapie, které někteří muži využívají ke změně svého vrozeného pohlaví.
To je důvod, proč dnes v různých ženských sportech nastupují muži přetvoření na ženy. To podle expertů způsobuje nebezpečí a neférovost.

Nebezpečí a neférovost pro závodící ženy

Vedoucí lékař Centra sportovní medicíny MUDr. Jiří Dostal v červnu na konferenci pořádané v Poslanecké sněmovně s názvem „Ztráta identity?!“ sdělil, že mužské a ženské kategorie vznikly historicky ve sportu kvůli ochraně žen a zajištění férovosti soutěžení.

Mužské a ženské fyzické předpoklady jsou diametrálně odlišné. Podle odborných názorů, které prezentoval, by sportovec, který prošel mužskou pubertou, neměl závodit v ženském sportu, neboť mu právě toto období zajišťuje takový fyzický rozvoj, který mu dává dispozice převyšující fyzickou sílu ženy.

Pokud jde o sportovní asociace, dobře se s problematikou podle Dostala vypořádala Mezinárodní plavecká federace FINA. Uplatňuje pravidlo prodělaného období puberty, a tedy takovým trans sportovcům, kteří podstoupili procedury pro změnu pohlaví v pubertě či později, není dovoleno závodit v ženské kategorii.

Mezinárodní olympijský výbor je podle Dostala v tomto směru alibistický a nechává to na jednotlivých sportovních asociacích.

Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že dva boxeři, kteří byli v loňském roce diskvalifikováni z účasti na celosvětové soutěži v ženském boxu, mohou bojovat na letošních olympijských hrách v Paříži.

Boxeři Imane Khelif z Alžírska a Lin Yu-ting z Taiwanu nesplnili na loňském mistrovství světa v boxu žen v Dillí testy způsobilosti pohlaví, což vedlo k jejich diskvalifikaci. Mezinárodní olympijský výbor jim však umožnil v Paříži soutěžit v zápasech žen do 66 kg a žen do 57 kg.

O nebezpečnosti zápasení ženy s „přeoperovaným“ mužem se obecně ví a svědčí o tom mimo jiné i případ odmítnutí zápasu kanadskou boxerkou, která se měla utkat s transgenderovým soupeřem.

Při provinčním mistrovství Zlaté rukavice ve městě Victoriaville v kanadské provincii Quebec v říjnu 2023 se boxerka Katia Bissonnetteová dozvěděla hodinu před nástupem do ringu, že proti ní nastoupí biologický muž.

Zápas odvolala s vysvětlením, že má „obavy o bezpečnost“. „Ženy by neměly nést fyzická a psychická rizika, která přinášejí rozhodnutí muže týkající se jeho osobního života a identity,“ uvedla Bissonnetteová. Podle ní by měly ve sportu existovat pouze dvě kategorie: biologičtí muži a ženy.

Autorka populární knižní série o Harrym Potterovi celou věc komentovala jako pro ženy vysoce nebezpečnou.

„Co se bude muset stát, abychom toto šílenství ukončili? Boxerka se zraněním, které jí změní život? Zabití boxerky?“ komentuje J. K. Rowlingová rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o startu dvou transgenderových boxerů na Olympijských hrách.

Zdroj: epochtimes.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago