Pandémia koronavírusu zamávala ekonomikami jednotlivých krajín asi všade na svete. Peniaze sa nalievali prakticky do všetkého na udržanie hospodárstva a chodu štátu. Nie inak to bolo aj u nás. Lenže…
Slovensko, hoci sa vláda hrdí ako dobre na tom sme, sa pomaly ekonomicky potápa. Náš dlh rastie a verejné financie sú vraj už najhoršie v celej Európskej únii. Doslova šokom ale je, že Máloktorému štátu v Európe hrozí bankrot tak ako našej krajine. S peniazmi gazdujeme horšie ako kedysi Gréci! Ako informuje portál1.pluska.sk, Slovensko sa stalo lídrom v zlom hospodárení.
Za zlé hospodárenie môžu najmä ministri financií, takže maslo na hlave za súčasný stav majú všetci, ktorí tam za posledné roky sedeli. Súčasná vláda však zadlžila Slovensko najviac a náš dlh už predstavuje viac ako 60% HDP. Naše zlé hospodárenie sa môže v budúcnosti prejaviť priam zdrvujúcimi scenármi. Stať sa môže to, že sa vláda spamätá a začne sa nepopulárne uťahovanie opaskov. To by znamenalo, že súčasnú štedrosť sociálneho systému udrží zvyšovaním daní. Môže sa ale stať aj to, že nebude žiadne šetrenie a peniažky sa budú rozdávať ďalej. Tu je ale scenár jasný – jedného dňa verejné financie skolabujú.
Tu ale môže prísť k tomu, kvôli čomu Richard Sulík pred rokmi povalil vládu Ivety Radičovej. Tak, ako v minulosti Grékov, aj nás zachráni euroval. Daňou za to ale bude výrazný prepad životnej úrovne. Zrušia sa niektoré sociálne výhody a v lepšom prípade sa zmrazia sociálne dávky aj dôchodky. V tom horšom príde k ich znižovaniu. Slováci tak už čoskoro môžu okúsiť smutný život Grékov, ktorí okrem horšej životnej úrovne zažívajú aj najvyššiu nezamestnanosť z celej EÚ, ktorá je dôsledkom tvrdého šetrenia. Slovensku pri zachovaní súčasného stavu hrozí kolaps verejných financií už okolo roku 2035. Ak teda budeme chcieť súčasnú situáciu ako tak zvládnuť, vláda bude musieť urobiť i nepopulárne reformy.
Kolaps verejných financií hrozí v EÚ trom štátom, ktoré počas pandémie hospodárili až príliš nezodpovedne. Na samom vrchu je Slovensko, za ním je bohaté Luxembursku a treťou krajinou je Slovinsko. U nás je potrebné na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu spraviť reformy v objeme 8,2% HDP, v Luxembursku 7,0% a v Slovinsku 6,9%. V Maďarsku majú napríklad dieru v štátnej kase na úrovni 4,4% HDP, Česku 4,1% a v Poľsku len 2,4% HDP. Najlepšie hospodáriacou krajinou je Portugalsko, kde je dlhodobá udržateľnosť na hodnote mínus 4,2% HDP. Portugalci majú ale obavy z vysokého dlhu, ktorý minulý rok skončil na hodnote 133,6% HDP, a tak aj oni musia razantne šetriť. Asi najlepšie sú na tom v Estónsku, ktoré má dlhodobú udržateľnosť na úrovni mínus 0,5% HDP a tiež Lotyšsko s mínus 0,3% HDP. Obidve krajiny majú navyše aj nízky verejný dlh.
hlavný denník
Monitorovacie zdroje Ukrajiny už skôr informovali o odpálení hypersonických “Kinžalov”. Letecký poplach v Kyjeve sa…
Najnovšia viacúčelová jadrová ponorka Archangeľsk projektu 885M Jaseň-M úspešne prešla všetkými potrebnými testami a je…
Za zorganizováním operace prý stojí důstojník SBU s přezdívkou Morbius. Stopy Operace Spravedlivá odplata vedou…
Deficit USA v obchode s tovarmi a službami s EÚ v roku 2022 predstavoval 131,3…
Tento sviatok bol pre našich predkov veľmi dôležitý, pretože označoval koniec temného obdobia a začiatok…
Zvyšky ukrajinských jednotiek boli v Kurachove porazené. Ruské jednotky nielenže preniesli celú obytnú zástavbu mesta…