Búrka zúrivosti sa prevalila cez Slovensko, no nie tá, ktorú predpovedali meteorológovia. Namiesto toho sme sa stali svedkami mediálnej smršte, v ktorej sa stretli predpovede odborníkov s pochybnosťami novinárov. Prvé výstrahy, že v počasí nastane nepríjemná zmena, sme na Slovensku zaznamenali v utorok, 10. septembra. Deň na to už meteorológovia hovorili o vysokých zrážkových úhrnoch, ktoré môžu priniesť povodne a záplavy. Na náhodu nič nenechal ani minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS/ Život-NS), ktorý podľa informácií meteorológov začal s prípravami na avizovanú veľkú vodu. Vševediaci Denník N však tvrdíl, že Taraba robí zbytočný poplach.
Zmienený článok, v ktorom Denník N tvrdí, že minister Taraba robí zbytočný poplach sme na zmieňovanom denníku 16. 9. ráno už nenašli. Agentúra SITA však cituje zo správy meteorológov, ktorí pred veľkými zrážkovými úhrnmi varovali už 11-teho septembra, na čo 12-teho zasadol krízový štáb, ktorý začal s opatreniami. Predpovede sa naplnili a Tomáš Taraba konštatuje, že keby sme sa riadili týmto periodikom, máme tu obrovské škody nie len na majetku, ale aj na životoch. Podľa neho by sa zopakovala Pohoda zo začiatku leta.
Článok s textom „Taraba zbytočne straší, keď hovorí, že bude viac, ako 300 mm zrážok. Tieto údaje sú „prestrelené“. Zrážky nepresiahnu hranicu 100-170mm“ z 12. septembra už na Denníku N nenájdete. To, že periodikum zavádzalo, potvrdil pre tlačovú agentúru SITA aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
„Na brífingu SHMÚ 12. septembra 2024 meteorológ Cyril Siman uviedol, že podľa prvotných prognóz na nasledujúcich 24 hodín, úhrny očakávame lokálne na úrovni 70 až 120 mm, ale okresy na krajnom západe vrátane Záhoria, Považia, severozápadu územia ako Žilina a Kysuce to môže byť 120 až 180 mm, dokonca výnimočne na hraniciach s Českom aj viac,“hovorí tlačová správa meteorológov, v ktorej pripomenuli, že informácia pre krízový štáb bola vydaná už o deň neskôr. V tejto informácii boli pre 11.-16. september odhady, že pre východnú a krajnú západnú časť povodia Moravy sa očakáva 200-300 mm zrážok s tým, že v oblasti Jeseníkov a Beskýd malo napadnúť podľa českých meteorológov 300 mm zrážok, čo sa neskôr aj naplnilo.
„Na zasadnutí krízového štábu preto generálny riaditeľ SHMÚ Vasil Penev informoval, že súhrnný objem zrážok môže vo vybraných lokalitách pri hraniciach s Českom presiahnuť 300, resp. 330 mm. Na základe tejto informácie boli prijaté okamžité opatrenia,“ doplnili z SHMÚ a informáciu dokreslili úhrnom zrážok v Perneku, ktorý činil za štyri dni 352 mm.
„V čase kedy sme v predstihu informovali o nevyhnutných opatreniach, ktoré je potrebné uskutočniť, aby sme ochránili Slovákov, Denník N na nás útočil. Vymýšľal si, že klameme, že prifarbujeme, že šírime paniku. Keby bolo na nich, dnes zažívame katastrofu. Vymýšľali si, že zvolávame krízové štáby, aby sme odvrátili pozornosť. Verím, že všetky včasné opatrenia uchránili Slovensku obrovské zdroje a ľudské životy,“ napísal na Facebooku minister životného prostredia Tomáš Taraba.
hlavnydennik.sk
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…