Lekár – anesteziológ Emil Berta, ktorý už niekoľko rokov pôsobí v nemocnici v nórskom meste Hönefoss a zároveň vypomáhal počas druhej vlny pandémie v olomouckej nemocnici je zhrozený z toho, že spoločnosť dokáže označiť špičkových vedcov za dezinformátorov len preto, že premýšľajú vlastnu hlavou a neriadia sa naratívom. Čo je podľa neho kľúčové pri liečbe covidu a prečo sa nechce spoliehať na očkovanie?
„Ľudia neveria oficiálnym autoritám a ja sa tomu nečudujem. Je pre mňa obrovským prekvapením, aká propagandistická mašinéria je schopná sa rozvinúť a kam až je schopná to dotiahnuť s osočovaním ľudí, ktorí sa neprevinili ničím iným ako tým, že si dovolili premýšľať vlastnou hlavou a dôjsť k inému názoru, než je ten oficiálny,” vyjadril sa doktor Berta v rozhovore pre český portál Reflex.cz.
Taktiež nie je zástancom vyjadrení to tom, že krajiny sa momentálne nachádzajú vo vojne a potrebné sú prísne opatrenia. Medzi skutočnou vojnou a liečbou ochorenia je obrovský rozdiel. Vojna je podľa neho strašne silný termín a covid sa na ňu podoba možno len počtom obetí. Rozdiel je však v ich zložení.
„Vo vojne umierajú najčastejšie mladí ľudia, tzn. mladí muži. A nie je im ako pomôcť. Je to iná situácia aj emočne. Ja si nemyslím, že nám toto vyhrocovanie pomáha. Už tak veľmi rozdelenú spoločnosť ďalej stavia proti sebe,“ tvrdí lekár.
Tým, že spoločnosť dostatočne vydesia, dáva mnohým politikom moc zavádzať tu akékoľvek opatrenia. Ľudia, aj politici, jednoducho musia prijať smrť ako fakt. Zdôraznil, že každý človek je smrteľný a smrť nikoho z nás neminie.
Podľa neho je potrebné zvážiť, najmä u seniorov s mnohými ďalšími ochoreniami, kedy „zložiť zbrane.“ Je potrebné nájsť ten správny moment, „od ktorej chvíle už začína byť liečba horšia ako samotná choroba,“ tvrdí lekár. To dáva do súvisu aj so zavádzaním prísnych opatrení, „ktoré pravdepodobne napáchali viac škody, ako priniesli úžitku. Hlavne na našich deťoch,“ apeluje lekár.
Nepáči sa mu ani celkový prístup vedeckých elít, ktorých poznanie sa zúžilo len na memorovanie zaužívaných „právd“ oficiálnych inštitúcií ako CDC alebo FDA. Kto zapochybuje, je okamžite označený za dezinformátora, hlupáka, konšpirátora a kacíra. A ide pritom o špičkových lekárov s desiatkami rokov praxe, o ktorých by, nebyť covidu, nikto nikdy v živote nezapochyboval. Úplným paradoxom je, že za týmto označením nestoja len ďalší špičkoví vedci, ale často obyčajní úradníci a tiež médiá, ktoré ho nekriticky šíria mediálnym svetom.
„Nejaký úradník ministerstva má tú drzosť špičkového vedca označiť za dezinformátora a dať to niekam na web, čo svedčí o tom, aká chorá tu táto spoločnosť vlastne je. Ale je to vidieť aj v zahraničí. Príkladom je nositeľ Nobelovej ceny za výskum HIV Luc Montagnier. Ten, keď si dovolil povedať, že čínsky vírus vznikol umelo alebo bol modifikovaný v laboratóriu vo Wuchane, pretože je veľmi nepravdepodobné, že by takto zmutoval sám o sebe, bol okamžite označený za všetko možné. No dnes vieme, že to tak s najväčšou pravdepodobnosťou bolo. Takže to je pre mňa obrovským prekvapením, aká propagandistická mašinéria je schopná sa rozvinúť za takýto krátky čas a kam až je schopná to dotiahnuť s osočovaním ľudí, ktorí sa neprevinili ničím iným ako tým, že si dovolili premýšľať vlastnou hlavou a dôjsť k inému názoru, než je ten, ktorý presadzujú tie autority, ktorým je dopriavané vypočutie,“ čuduje sa lekár.
Za absolútne zlyhanie štátu považuje nevyužívanie včasnej liečby ochorenia. Už na jar minulého roku mal byť vytvorený včasny protokol liečby covidu, korý aj keby nebol dokonalý, vždy sa dal v praxi vyladiť. Existuje podľa neho množstvo liekov, ktoré by sa dali pri včasnej liečbe ochorenia využiť. Problém je, že na nich už nikto významne nezarobí. A to sa javí ako najväčší problém.
„Boli zavedené monoklonálne protilátky, iste, sú efektívne, ale sú extrémne drahé a je problém v ich nasadení v širokom meradle. Potom aj ďalšie lieky, ktoré sú teraz v schvaľovacom procese. Sú to nové lieky, s ktorými nemáme zatiaľ skúsenosť. A potom sú tu lieky, ktoré sa zdajú byť efektívne. Lenže nielen že nie sú propagované, ale nie sú ani spomínané. Ak sa o nich niekto zmieni, je terčom veľmi výraznej kritiky. Tomu úplne nerozumiem, pretože na jednu stranu sme ochotní očkovať experimentálnymi vakcínami, u ktorých nemôžeme vedieť, aké sú ich strednodobé a dlhodobé nežiaduce účinky. Dokonca aj pokiaľ ide o tie krátkodobé, tak sa ten názor neustále upravuje, ako vidíme. A toto nám nevadí. Na druhej strane lieky, ako je napríklad aspirín alebo budezonid, keby sa dali využiť v počiatku tej choroby, a sú dostupné, tak o tých reč vôbec nie je,“ kritizuje lekár.
Za všetkým vidí lobing farmaceutických spoločností. Ich hlavným záujmom podľa Bertu nie je pomôcť zvládnuť pandémiu, ale zarábať. Preto u nich neexistuje žiadna motivácia hľadať už existujúce a cenovo dostupné lieky, u ktorých sú indície, že by mohli byť pri včasnej liečbe účinné. Problémom je, že im vypršali patenty a teda žiadny výrazný zisk už neprinesú. Preto apeluje na lekárov, aby skúšali a hľadali spôsoby, ako pacientom pomôcť a nespoliehať sa len na oficiálne vyjadrenia na úrovni CDC, FDA či Európskej liekovej agentúry.
„Môj dojem je taký, že čokoľvek tieto orgány povedia, sa nekriticky preberie. Potom sme v situácii, keď vlastne všetci hovoria to isté. Keď to potom ešte všetko preberú aj médiá a iné názory v lepšom prípade nie sú propagované, v horšom prípade sú rovno potlačované, potom nie je vôbec jednoduché presadiť do nejakého širšieho povedomia iný prístup. Ďalšia vec je, že pokiaľ nejaká národná autorita povie, že takto sa to liečiť nemá, potom je pre lekára veľmi ťažké ísť proti takémuto odporúčaniu,“ tvrdí doktor Berta.
A presne taká situácia nastala aj v súvislosti s očkovaním. Spoliehať sa naňho, najmä u rizikovej skupiny obyvateľov, je podľa neho veľkou chybou.
„Pokiaľ prídu ďalšie varianty toho vírusu, a dá sa očakávať, že áno, vôbec nie je isté, že tá riziková skupina bude naďalej aspoň čiastočne vakcínou chránená proti ťažkému ochoreniu,“ dodal na záver skúsený lekár.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…