Situácia okolo zmien v organizačnej, a zrejme aj vysielacej, štruktúre RTVS je doslova horúcou témou týchto hodín. Zaoberá sa ňou už prakticky každý.
Od opozície, cez samotných zamestnancov RTVS, umelcov až po bežného občana. Prirodzene, názory a plánované kroky vlády na zmeny v RTVS sa rôznia, isté však je, že táto verejnoprávna inštitúcia už dávno nie je verejnoprávna. O jej programovej skladbe sa diskutovať dá, ale tisíc ľudí na ňu bude mať tisíc názorov, takže tadiaľto cesta k zmene nevedie.
Náreky zamestnancov RTVS nad pripravovanými zmenami vlády sú logické, pretože mnohí nie sú jej prívržencami, čo jasne dokumentujú niektorí moderátori v diskusných reláciách. Verejnoprávna televízia a rozhlas by však mali byť objektívne a ich spravodajstvo vyvážené, čo v RTVS určite nie je. Nad touto inštitúciou sa v statuse zamýšľa aj Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica, ktorého vláda zmeny v RTVS iniciuje. Podľa Chmelára Situácia v RTVS zašla už priďaleko.
To nie je vaša televízia, to je televízia celého národa, celej spoločnosti a vy do nej nechcete vpustiť demokratického ducha.
„Už len ten extrémne manipulatívny spôsob, akým verejnoprávna televízia oznámila diskusiu o RTVS („účelové ovládnutie“), do očí bijúca pôvodne ohlásená zostava diskutujúcich (presilovka 4:1) a dokrútka počas relácie s reklamou na denníky SME a N, by mali každému súdnemu človeku napovedať, že v tejto inštitúcii nie je všetko v poriadku,“ konštatuje politický komentátor.
Podľa neho je súčasný riaditeľ Ľuboš Machaj jednoznačne prívržencom súčasných opozičných. Je to však aj veľmi mierny človek, ktorý po celý život robil v médiách verejnej služby a dá sa s ním dohodnúť.
„Lenže po drzých klamstvách a účelovom zavádzaní, ktoré predviedol v mimoriadnej večernej relácii na spravodajskej 24-ke musím konštatovať, že s takto nastaveným demagógom sa rozumne rozprávať nedá,“ ohodnotil Machaja v stručnosti Chmelár, ktorému však prekáža spôsob riešenia vecí na strane vládnej koalície.
„Otvorene poviem, že nerozumiem, prečo SNS musí predkladať návrhy, ktoré majú racionálny základ, vyslovene na hulváta a bez porady s mediálnymi odborníkmi. Načo sú dobré tie mocensky arogantné reči, že my to tu riadime a my budeme rozhodovať, kto bude na obrazovke, ktorými zbytočne nabíjajú zbrane opozícii,“ zamýšľa sa Chmelár.
Nová Slovenská televízia a rozhlas má zostať podľa predkladaného návrhu zákona verejnoprávna.
Chmelárovi prekáža aj to, že národniari takúto závažnú vec vôbec neprerokovali na koaličnej rade a vyšli s tým von na vlastnú päsť. „Výsledkom tohto nesystémového postupu je, že vládna koalícia robí rovnaké chyby, ako pri schvaľovaní novely trestného zákona,“ prízvukuje politický komentátor, podľa ktorého je v tomto prípade nevyhnutné zamerať sa na podstatu, a tou je zabezpečenie objektivity RTVS.
Zakotviť, že „rada môže odvolať generálneho riaditeľa bez udania dôvodu“ si môžu dovoliť v Severnej Kórei, ale nie v členskom štáte EÚ,“ hnevá sa Chmelár na šlendriánstvo národniarov, ktoré umožňuje nepriateľom tejto koalície napádať a hystericky rozmazávať slabé miesta a zahmlievať tak podstatu tejto právnej úpravy.
Kameňom úrazu podľa Chmelára je akútny nedostatok objektivity a plurality vo vysielaní, a tak riešenie tohto problému nie je ani tak v zmene zákona o RTVS, ako skôr v zmene zákona o mediálnych službách, pretože tieto veci rieši práve momentálne extrémne spolitizovaná Rada pre mediálne služby.
Ľuboš Machaj navyše nepripúšťa akékoľvek problémy, zapiera ako partizán a demagogicky sa chvastá, že podľa prieskumu väčšina občanov považuje RTVS za najobjektívnejšiu a za celý čas, čo je vo funkcii generálneho riaditeľa, nedostala RTVS ani raz pokutu. „Objektivitu však nemôžete zmerať prieskumom, ale len výskumom,“ upozorňuje Chmelár s tým, že prieskumom sa zisťuje obľúbenosť, názor diváka na kvalitu vysielania je čisto subjektívny a objektivizuje sa sociologickým výskumom.
Nie, nikto vám neberie slobodu, to vy ste vzali ľuďom verejný priestor a protiprávne ste si ho sprivatizovali pre seba a svoju ideologickú sektu.
Na licenčnú radu prišli podľa Chmelára stovky (nie desiatky, pán riaditeľ) podnetov od divákov a to, že ani jednu sťažnosť neuznala za oprávnenú, nesvedčí o tom, akí sú v RTVS všetci super, ale ako si tento kontrolný orgán zanedbáva svoje povinnosti.
On sám podával niekoľko podnetov s takým jasným a flagrantným porušením zákonných zásad o dodržiavaní princípov objektívnosti a plurality, že sa fakticky nedali spochybniť. Rada sa však ignorantsky tvárila, že nič nevidela a nič nepočula. „A presne takto sa tvári generálny riaditeľ RTVS, keď mu vyčítali absenciu objektívnosti a plurality. Vraj to nie je pravda a nie si je toho vedomý,“ píše ďalej Chmelár.
Ak vedenie RTVS nie je ani schopné, ani ochotné zabezpečiť rôznorodosť a prítomnosť všetkých relevantných názorov vo vysielaní, tak neexistuje iné východisko ako ho vymeniť. To je podľa Chmelára najsilnejší argument vládnej koalície, pretože médiá verejnej služby platíme z našich daní všetci, a tak každý jeden z nás má právo byť vo verejnom diskurze reprezentovaný. „To nie je výmysel národniarov, to je zákonná požiadavka vychádzajúca z ústavy,“ prízvukuje politický komentátor.
„Nie, nikto vám neberie slobodu, to vy ste vzali ľuďom verejný priestor a protiprávne ste si ho sprivatizovali pre seba a svoju ideologickú sektu,“ odkazuje pobúreným zamestnancom RTVS Chmelár a dodáva, že vládna koalícia nejde robiť v tomto smere nič iné ako naplniť literu zákona, naprávať krivdy a posilňovať demokratický charakter verejnej diskusie.
„To nie je vaša televízia, to je televízia celého národa, celej spoločnosti a vy do nej nechcete vpustiť demokratického ducha,“ prízvukuje Chmelár a dodáva, že ani súkromné televízie si nemôžu robiť, čo chcú. „Nová Slovenská televízia a rozhlas má zostať podľa predkladaného návrhu zákona verejnoprávna,“ upozorňuje politický komentátor, podľa ktorého verejnoprávna televízia ako štátna akciová spoločnosť existuje vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, v Taliansku, v Španielsku, vo Fínsku, v Írsku, v Nórsku, v Lotyšsku a inde.
„A nemám pocit, že by sa im z toho zrútil demokratický systém,“ konštatuje Chmelár stroho pričom je hlboko presvedčený, že to, čo zamýšľa spraviť koalícia je krok správnym smerom, lebo verejný priestor potrebuje viac vľúdnosti, viac dobromyseľnosti a viac poctivosti v hľadaní spoločného blaha.
ereport.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…