Pád doterajšieho režimu v Sýrii mnohí liberálni politici považujú za prospešný. Ešte väčšie množstvo z nich vníma zvrhnutie Asadovcov po 53 rokoch ako znamenie demokracie a koniec autoritatívneho režimu. Je to však naozaj tak?
Máme sa riadiť heslom, že nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ?
Ak áno, potom si musíme položiť otázku, či bol pre Slovensko a celú Európu väčším nepriateľom diktátor Asad, alebo spiace teroristické bunky Al-Káidy či Islamského štátu, ktoré Asadov režim úspešne potláčal a ich členov držal vo väzniciach. Vodca rebelov po prevzatí moci v krajine vyhlásil, že je to „veľké víťazstvo pre Islam“ – nesmieme zabudnúť, že s podobným posolstvom boli páchané aj všetky teroristické útoky, ktoré boli pripisované práve Islamskému štátu.
Z toho vyplýva aj ďalšia otázka: máme pád Baššára al-Asada vnímať iba ako porážku Ruska a Iránu, z ktorej sa liberáli a progresívci radujú? Je pravdou, že Rusko aj Irán sú oslabené vlastnými problémami a nedokázali Asadovi poskytnúť dostatočnú vojenskú podporu.
No nesúhlasím s tvrdením, že konflikt a chaos v Sýrii sú prehrou len pre tieto dve krajiny.
V Sýrii môže po prepustení väzňov vypuknúť krvavá séria pomsty voči väzniteľom a podporovateľom starého režimu. Videli sme to aj po páde režimu v Líbyi, kde po zvrhnutí Muammara al-Kaddáfího prepukli ďalšie občianske nepokoje a začala sa jedna z najväčších migračných vĺn. Je preto vysoko pravdepodobné, že chaos a možné obnovenie teroristických základní v Sýrii ovplyvnia aj Európu.
Zvýšené riziko terorizmu a nárast pašeráctva sú len časťou problémov, na ktoré sa musíme pripraviť.
Pre Slovensko to konkrétne znamená zvýšenú mieru migrácie, keďže ležíme na balkánskej trase smerujúcej do Nemecka. Očakáva sa, že mnohí Sýrčania sa budú snažiť dostať za svojimi rodinnými príslušníkmi alebo známymi práve cez Slovensko do Nemecka a Rakúska.
Väčšinu z nich však nebudú tvoriť predstavitelia tradičnej európskej kultúry, a preto bude nevyhnutné ešte viac posilniť ochranu našich hraníc a úzko spolupracovať s Maďarskom.
Za výhodu súčasnej situácie považujem aktuálne politické smerovanie, ako Slovenska, tak aj Maďarska, s ktorým zdieľame rovnako tvrdý a nekompromisný postoj k migračnej otázke a ochrane nášho územia.
Preto sa ešte raz pýtam všetkých progresívcov a liberálov: ste si naozaj istí, že aktuálna situácia v Sýrii je skutočne víťazstvom pre Slovensko a Európu.
Matúš Šutaj Eštok / skspravy.sk /
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…