svet

Tisícky podporovateľov zvrhnutia režimu prozápadného prezidenta vyšli v Nigeri opäť do ulíc s národnými a ruskými vlajkami. „Preč s Francúzskom, preč s ECOWAS,“

… skandovali proti plánom vojenskej intervencie zo strany západoafrických štátov. Tie na poslednú chvíľu zrušili plánované rokovania o situácii v krajine po vojenskom prevrate.

ECOWAS vo štvrtok schválilo rozmiestnenie „pohotovostných síl na obnovenie ústavného poriadku“ v Nigeri a na umožnenie návratu prezidenta Mohameda Bazouma do úradu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Tisíce podporovateľov prevratu v africkej krajine Niger vyšli v piatok do ulíc, aby vyjadrili nesúhlas s plánmi Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) vyslať do Nigeru pohotovostné jednotky. Na sobotu naplánované rokovanie členských krajín ECOWAS-u bolo na poslednú chvíľu zrušené. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry AFP a webovej stránky denníka The Guardian.

Náčelníci generálnych štábov členských krajín ECOWAS-u mali v sobotu rokovať v hlavnom meste Ghany Akkra. Zdroje z prostredia armády však oznámili, že stretnutie bolo posunuté na neurčito z technických príčin.

ECOWAS vo štvrtok schválilo rozmiestnenie „pohotovostných síl na obnovenie ústavného poriadku“ v Nigeri a na umožnenie návratu prezidenta Mohameda Bazouma do úradu. Ten bol zosadený prezidentskou gardou 26. júla a odvtedy je spolu so svojou rodinou zadržiavaný v nevyhovujúcich podmienkach.

Tisíce prívržencov vodcov nedávneho vojenského prevratu sa v piatok zišli aj neďaleko francúzskej vojenskej základne na okraji nigerského hlavného mesta Niamey. Vyjadrovali nespokojnosť s Francúzskom a ECOWAS-om. „Preč s Francúzskom, preč s ECOWAS-om“, skandovali účastníci a mnohí z nich niesli ruské a nigerské zástavy a slovne vyjadrovali podporu generálovi prezidentskej gardy Abdourahamanemu Tianimu.

Niger je bývalá francúzska kolónia a Paríž jej blízkym spojencom Bazouma, píše AFP. Nová vojenská vláda však Francúzsko obviňuje, že prispelo k odmietavému postoje ECOWAS-u k prevratu, dodáva agentúra.

V oblasti západnej Afriky sa v poslednom období zvyšuje vplyv Ruska a Moskva uviedla, že vojenské riešenie situácie by mohlo viesť k zdĺhavej konfrontácii v Nigeru a narušeniu stability v oblasti Sahelu, píše AFP. Pred možnými konfliktmi varovali aj predstavitelia Kapverd, Mali a Burkina Faso, ktoré sú tiež členmi ECOWAS-u.

Vysoký predstavitelia EÚ v piatok vyjadrili obavy v spojitosti so stavom zadržiavaného prezidenta Bazouma a jeho rodiny. „Bazoum a jeho rodina podľa najnovších informácií už niekoľko dní nemajú prístup k potrave, elektrine a zdravotnej starostlivosti,“ povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Znepokojenie nad zhoršujúcimi sa podmienkami vyjadrili aj Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, či nemecká šéfka diplomacie Annalena Baerbocková.

Francúzsko má v Nigeri približne 1500 vojakov, ktorí sú tam vyslaní na pomoc nigerskej armáde v jej boji proti džihádistickému povstaniu. Mnohí z francúzskych vojakov sú rozmiestnení na leteckej základni neďaleko Niamey, ktorú zdieľajú s nigerskými ozbrojenými silami.

Pred základňu v Niamey prišli ľudia s nigerskými i ruskými vlajkami

Tisíce prívržencov vodcov nedávneho vojenského prevratu sa v piatok zišli neďaleko francúzskej vojenskej základne na okraji nigerského hlavného mesta Niamey. Informovali o tom reportéri agentúry AFP, pričom dodali, že mnohí prítomní mali v rukách nielen nigerské, ale aj ruské vlajky.

Podobné zhromaždenie sa 30. júna konalo aj pred francúzskym veľvyslanectvom v Niamey. Vzhľadom na to, že počas neho došlo k násilnostiam i útokom na budovu, vláda v Paríži zorganizovala leteckú evakuáciu svojich občanov. Spolu s nimi Niamey opustili aj občania iných štátov.

Piatková demonštrácia v blízkosti leteckej základne mala pokojný priebeh, konštatovala AFP.

Demonštranti počas nej skandovali: „Preč s Francúzskom, preč s ECOWAS“ – Hospodárskym spoločenstvom západoafrických štátov, ktoré vo štvrtok schválilo rozmiestnenie „pohotovostných síl na obnovenie ústavného poriadku“ v Nigeri.

Jeden z demonštrantov pre AFP na margo zhromaždenia objasnil: „Chystáme sa prinútiť Francúzov odísť! ECOWAS nie je nezávislý, je manipulovaný Francúzskom, je tu vplyv zvonku.“

Francúzsko má v Nigeri približne 1500 vojakov, ktorí sú tam vyslaní na pomoc nigerskej armáde v jej boji proti džihádistickému povstaniu. Mnohí z francúzskych vojakov sú rozmiestnení na leteckej základni neďaleko Niamey, ktorú zdieľajú s nigerskými ozbrojenými silami.

K zosadeniu demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma jeho prezidentskou gardou došlo 26. júla. Tento krok odsúdili krajiny západnej Afriky, Organizácia Spojených národov i Západ vrátane Francúzska – bývalej koloniálnej veľmoci a blízkeho Bazoumovho spojenca.

V súvislosti s rozhodnutím štvrtkového summitu ECOWAS o aktivácii pohotovostných jednotiek sa v sobotu v ghanskom hlavnom meste Akkra uskutoční stretnutie náčelníkov vojenských štábov ECOWAS.

Od tohto stretnutia sa očakáva, že velitelia budú lídrov ECOWAS informovať o „najlepších možnostiach“, pokiaľ ide o ich rozhodnutie aktivovať a nasadiť „pohotovostné sily“.

ECOWAS, ktoré stále dúfa vo vyriešenie krízy v Nigeri prostredníctvom diplomacie, nešpecifikovalo žiadny harmonogram, ani počet či príslušnosť vojakov tvoriacich jeho „pohotovostné sily“.

Africká únia v piatok informovala, že podporuje rozhodnutia ECOWAS týkajúce sa Nigeru a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zachránilo život prezidentovi Bazoumovi, ktorého životné podmienky v internácii sa zhoršujú.

Zdroj: info.sk (1), (2)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi

Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…

37 minút ago

Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik

Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…

40 minút ago

„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová

Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…

43 minút ago

VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.

Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…

45 minút ago

Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka

Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…

47 minút ago

Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.

Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…

50 minút ago