Ticho je zlato. Ticho znižuje stresový hormón a obnovuje centrálny nervový systém. Ticho je prázdne miesto. Vesmír je domovom prebudenej mysle. – Budha* Podľa “ osvieteného vedomia “ má hluk na náš mozog silný fyzický vplyv, ktorý spôsobuje zvýšenú hladinu stresových hormónov.
V určitom okamihu si každý z nás začne vážiť ticho. Je pohodlne útulná a mimoriadne efektívna. Dáva nám inšpiráciu a vychováva myseľ, telo i dušu. Medzitým šialenstvo hlučného sveta ovplyvňuje metabolizmus, brzdí oxidačné procesy, spôsobuje podráždenie a agresiu. Veda tvrdí, že ticho môže byť presne to, čo potrebujeme na to, aby sme obnovili náš vyčerpaný mozog a telo. Výskum ukazuje, že hluk má silný fyzický vplyv na náš mozog a zvyšuje hladinu stresových hormónov.
Zvuk putuje do mozgu ako elektrický signál cez uši. Aj keď spíme, tieto zvukové vlny spôsobujú, že telo reaguje a aktivuje amygdalu, časť mozgu spojenú s pamäťou a emóciami, ktorá vedie k uvoľňovaniu stresových hormónov. Preto žije v neustále hlučnom prostredí vždy vysoká úroveň. týchto škodlivých hormónov. Hluk súvisí s vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, tinnitom(ušné šelesty, pískanie v ušiach) a stratou spánku. Nadmerný hluk môže vážne dráždiť fyzické zmysly a dnes sa čoraz viac ľudí umiestňuje ako veľmi citlivých a neschopných fungovať v chaotickom a hlučnom prostredí. Teraz však má veda dôkaz nielen o tom, že hluk bolí, ale že ticho lieči.
Mozog rozpozná a reaguje na ticho. Mnoho učiteľov a guru meditácie si to uvedomuje a odporúča im robiť si počas dňa časté meditačné prestávky. Aj keď si môžeme myslieť o tichu ako o nedostatku informácií, veda hovorí inak. Mozog rozpoznáva a reaguje na ticho veľmi silno. Štúdia regeneračného biológa z Duke University Imke Kirste zistila, že dve hodiny ticha denne vyvolali vývoj buniek v hipokampe, (je hlavnou zložkou mozgu ľudí a iných stavovcov. Ľudia a iné cicavce majú dva hipokampy, jeden na každej strane …) oblasti mozgu spojenej s tvorbou pamäte, ktorá zahŕňa zmysly.
Keď ste v tichu, mozog môže „obnoviť“ niektoré svoje kognitívne schopnosti. Neustále spracovávame obrovské množstvo informácií. Výskum ukázal, že na našu prefrontálnu kôru – časť mozgu zodpovednú za rozhodovanie, riešenie problémov a ďalšie – dopadá veľké množstvo stresu. Keď trávime čas osamote ticho, náš mozog je schopný relaxovať a dopriať tejto časti mozgu odpočinok.
Vedci zistili, že ticho pomáha novým bunkám diferencovať sa na neuróny a integrovať sa do systému, a keď sa dostaneme do ticha, náš mozog lepšie spracováva informácie. Môžeme analyzovať naše životy a vidieť perspektívu, ktorá je nevyhnutná pre duševnú pohodu. Zatiaľ čo hluk vytvára stres, ticho zmierňuje stres a napätie v mozgu aj tele. Ticho dopĺňa a vyživuje naše kognitívne zdroje. Hluk spôsobuje, že strácame koncentráciu, kognitívne schopnosti a znižujeme motiváciu a funkciu mozgu.
Liečivé výhody prírody a ticha sú známe už dávno. Jednoduchý, ale prastarý zážitok z ticha je liečivý balzam, ktorý nevyhnutne potrebujeme!
zdroj: redakcia SN
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…