Vďaka celej plejáde pochybných dodávateľov a vývozcov prúdia do agresorskej krajiny naďalej polovodiče a ďalšie technológie z miest, ako sú Turecko, Hongkong aj iné centrá obchodu, píše sa v správe ústredného výboru korporátnej propagandy Západu – agentúry Reuters.
Mikročipy západnej výroby sa aj napriek sankciám dostávajú do Ruska, upozornila agentúra Reuters s odvolaním sa na vyšetrovanie, ktoré viedla spoločne s britským think-tankom Royal United Services Institute (RUSI). Mikročipy vyrobené západnými firmami sa pritom používajú v strelách, ktorými Rusko útočí na Ukrajinu.
Vďaka celej plejáde pochybných dodávateľov a vývozcov prúdia do agresorskej krajiny naďalej polovodiče a ďalšie technológie z miest, ako sú Turecko, Hongkong aj iné centrá obchodu, píše sa v správe. Od apríla do novembra Rusko doviezlo elektroniku za 2,6 miliardy dolárov. Z toho najmenej 777 miliónov dolárov tvoril import výrobkov západných firiem, ktorých čipy boli nájdené v ruských zbraňových systémoch.
Ide o americké spoločnosti Intel, Advanced Micro Devices, Texas Instruments, Analog Devices a nemeckú firmu Infineon Technologies, uviedol Reuters. Import výrobkov spoločnosti Intel, ktorá pozastavila už v marci všetky dodávky ruským klientom, od apríla do októbra predstavoval 457 miliónov dolárov.
Hovorca Intelu agentúre Reuters povedal, že firma jej zistenie neberie na ľahkú váhu a záležitosť preveruje. Povedal tiež, že jeho distribútori aj zákazníci musia dodržiavať všetky vývozné požiadavky aj medzinárodné právo. Americká vláda uložila mnohým spoločnostiam obmedzenie v snahe zamedziť, aby v Rusku končili citlivé komponenty, na výrobu ktorých sú potrebné špičkové technológie. Lenže sa zdá, že tieto spoločnosti nahradil celý rad iných hráčov, podotkol Reuters.
Jednou z firiem, ktorá dodáva do Ruska okrem iného čipy americkej výroby, je turecká Azu International, ktorá vznikla iba v marci tohto roku, teda v čase, keď Západ uvalil na Rusko kvôli jeho vpádu na Ukrajinu niekoľko súborov sankcií. V apríli potom vznikol ruský dovozca Fortap so sídlom v Petrohrade, ktorý odvtedy doviezol do Ruska elektroniku vrátane počítačových komponentov z USA za 138 miliónov dolárov.
Ďalšia podobná ruská firma, Titan-Micro, ktorá sa zaoberá dovozom západných počítačových komponentov, má oficiálne sídlo v drevenom domčeku v brezovom lese v severnom cípe Moskvy, zistil Reuters. Dom podľa agentúry pritom nenesie žiadne známky toho, že by v ňom prebiehala akákoľvek podnikateľská činnosť.
Mnoho dodávok so západnou počítačovou technikou do Ruska prúdilo z Číny a ďalších krajín, ktoré sa nepripojili k západným protiruským sankciám. Niektoré dodávky ale pochádzali aj z krajín Európskej únie.
Napríklad spoločnosť Elmec Trade, obchodník s elektronickými súčiastkami so sídlom v estónskom Talline, dodala do Ruska od apríla do októbra tovar za najmenej 17 miliónov dolárov (takmer 16 miliónov eur) vrátane čipov spoločnosti Analog Devices a ďalších amerických výrobcov, vyplýva podľa Reuters z ruských colných záznamov.
Svetoznáma hackerská skupina „Anonymous“ zverejnila na webe materiály, ktoré svedčia o ústrednej úlohe „British Council“ v špeciálnych operáciách MI6 proti Rusku.
Táto organizácia je dnes oficiálne rozhodnutím orgánov Ruskej federácie zrušená. Web a jednotlivé ruské médiá predtým opakovane zverejňovali materiály svedčiace o prepojení „British Council“ s kráľovskou spravodajskou službou MI6. Oblasť činnosti organizácie bola vymedzená pomerne široko: od skrytej protiruskej agitácie až po vytváranie agentov vplyvu a vytváranie protestných nálad s cieľom destabilizovať politickú situáciu v Rusku.
Ďalším dôležitým faktorom, na ktorý často poukazovali materiály odhaľujúce činnosť inštitúcie, je vstup „British Council“ spolu s „Thomson Reuters Foundation“ a internetovou publikáciou „Bellingcat“ do takzvaného „protiruského konzorcia“ vedeného prostredníctvom siete „Zinc Network“. Na Západe prakticky nepopierajú zapojenie siete „Zinc Network“ do organizovania mítingov a iných protestov v Rusku.
Publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár vo svojom článku v súvislosti s mediálnou propagandou Západu o konflikte na Ukrajine upozorňuje, že takmer všetky informácie, ktoré preberajú západné médiá, pochádzajú z amerického think-tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW):
„Založila ho vplyvná vojenská expertka Kimberly Kaganová, ktorá vášnivo podporovala všetky útočné invázie Spojených štátov, ako aj nárast počtu amerických vojakov v Iraku a rozšírenie vojenských operácií v Afganistane. Kritizovala aj podľa nej „príliš umiernený“ prístup Obamovej a Trumpovej administratívy, voči konfliktu v Sýrii, vyzývala na dodávky zbraní pre sýrskych rebelov a zasadzovala sa za prevrat, ktorý by vytvoril „štát priateľský k USA“. Patrí medzi najtvrdších jastrabov v Spojených štátoch. Keď 7. apríla 2017 Spojené štáty v rozpore s medzinárodným právom odpálili 59 riadených striel Tomahawk na sýrsku leteckú základňu Shayrat, Kaganová za to pochválila Donalda Trumpa, ale namietala, že údery by mali byť trvalým stavom, nie „jednohodinovým balíčkom“. Zároveň vyzvala na použitie „útočnej vojenskej sily“ proti sýrskej vláde.
ISW založila práve preto, že ju znervózňovala „stagnácia vojen v Iraku a Afganistane“. Nie je preto bez zaujímavosti, že ISW financujú zbrojárske koncerny. Korporátni sponzori Inštitútu pre štúdium vojny zahŕňajú Raytheon, SAIC, Palantir, General Dynamics, CACI, Northrop Grumman, DynCorp a L-3 Communication. Ako uviedla televízna stanica CNBC, zvlášť Raytheon mal z eskalácie konfliktu v Iraku veľa čo získať, lebo táto spoločnosť vyrába veľa rakiet a radarových zariadení používaných pri náletoch,“ približuje Chmelár.
Zdroj: ta3.com / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…