Návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane nie je šikovným krokom a teraz budú musieť Biely dom a osobne prezident Joe Biden zareagovať a obmedziť dôsledky tohto konania, uvádza sa v úvodníku denníka The Washington Post.
Noviny označili návštevu prominentného poslanca na ostrove za demonštráciu vysokých zásad, poukázala však na nerozumnosť a nevhodnosť tohto činu. Čína teda v reakcii na Pelosiovej kroky oznámila začiatok cvičení v teritoriálnych vodách ostrova.
Redaktori WP podporili Pelosiovej postoj k Taiwanu, vyjadrili však nesúhlas s političkinými metódami. Hovorkyňa podľa novinárov konala nerozvážne.
Sám Biden urobil v tejto situácii chybu a nechal si ujsť, že armáda bola proti návšteve Pelosiovej
píše sa v materiáli.
Pre predsedníčku Snemovne reprezentantov bolo ťažšie zmeniť plány bez poškodenia dobrého mena a pre predsedu ČĽR bolo ťažšie sprísniť svoju reakciu na túto cestu.
„Bolo by oveľa lepšie, keby prezident osobne a jednoznačne povedal Pelosiovej, že sa to nedá,“ zdôraznili redaktori.
Noviny pripomenuli taiwanskú krízu z rokov 1995-1996, keď Čína odpálila rakety pri pobreží ostrova ako odvetu za návštevu prezidenta čiastočne uznaného štátu v USA a tie vyslali do regiónu skupinu vojnových lodí. V dôsledku toho Čína ustúpila.
„Teraz môže Bidenova administratíva len dúfať, že bude schopná zachovať mier a územnú celistvosť Taiwanu rovnakým spôsobom v konfrontácii s Čínou, ktorá je oveľa silnejšia,“ pokračoval úvodník.
Poznamenal, že Washington sľubuje, že nezmení svoj postoj k politike „jednej Číny“ napriek návšteve Pelosiovej na Taiwane. Biden už vyslal k brehom ostrova skupinu lietadlových lodí.
„Teraz, kvôli Pelosiovej činu, bude Bidenova administratíva nútená reagovať a improvizovať,“ uzatvára materiál.
Redaktori tiež vyzvali Spojené štáty, aby neobetovali princípy, nepodľahli „hrozbám“ Číny, ale aby sa dôkladnejšie zamysleli, kým sa voči nej postavia.
Pelosiová odletela do Tchaj-pej v utorok večer, v stredu ráno mala stretnutie s taiwanským náčelníkom generálneho štábu Tsai Ing-wen a potom ostrov opustila. Táto návšteva bola prvou návštevou amerického predsedu Snemovne reprezentantov na Taiwane od Newta Gingricha v roku 1997.
Americká administratíva, ktorú čínsky prezident varoval, že „zahrávanie sa s ohňom riskuje popálenie“, uistila Peking o svojom záväzku k politike „jednej Číny“, ale od návštevy sa dištancovala s tým, že spíkerka sa rozhoduje sama.
ČĽR považuje Taiwan za svoju provinciu a vždy je proti akémukoľvek kontaktu medzi predstaviteľmi Tchaj-peja a súčasnými predstaviteľmi, najmä vysokými predstaviteľmi, alebo armádou z krajín, s ktorými má Peking diplomatické vzťahy.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi v reakcii na návštevu Pelosiovej na Taiwane uviedol, že Čína neponechá žiadny priestor na akciu pre sily za nezávislosť Taiwanu. Povedal tiež, že opätovné zjednotenie Číny s Taiwanom je historickou nevyhnutnosťou a pokusy využiť Taiwan na zadržiavanie Číny sú odsúdené na neúspech. Čína vyzvala USA, aby prestali hrať taiwanskú kartu v snahe ovládnuť Peking.
skspravy
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom…
Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…
NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…
V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…