Návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane nie je šikovným krokom a teraz budú musieť Biely dom a osobne prezident Joe Biden zareagovať a obmedziť dôsledky tohto konania, uvádza sa v úvodníku denníka The Washington Post.
Noviny označili návštevu prominentného poslanca na ostrove za demonštráciu vysokých zásad, poukázala však na nerozumnosť a nevhodnosť tohto činu. Čína teda v reakcii na Pelosiovej kroky oznámila začiatok cvičení v teritoriálnych vodách ostrova.
Redaktori WP podporili Pelosiovej postoj k Taiwanu, vyjadrili však nesúhlas s političkinými metódami. Hovorkyňa podľa novinárov konala nerozvážne.
Sám Biden urobil v tejto situácii chybu a nechal si ujsť, že armáda bola proti návšteve Pelosiovej
píše sa v materiáli.
Pre predsedníčku Snemovne reprezentantov bolo ťažšie zmeniť plány bez poškodenia dobrého mena a pre predsedu ČĽR bolo ťažšie sprísniť svoju reakciu na túto cestu.
„Bolo by oveľa lepšie, keby prezident osobne a jednoznačne povedal Pelosiovej, že sa to nedá,“ zdôraznili redaktori.
Noviny pripomenuli taiwanskú krízu z rokov 1995-1996, keď Čína odpálila rakety pri pobreží ostrova ako odvetu za návštevu prezidenta čiastočne uznaného štátu v USA a tie vyslali do regiónu skupinu vojnových lodí. V dôsledku toho Čína ustúpila.
„Teraz môže Bidenova administratíva len dúfať, že bude schopná zachovať mier a územnú celistvosť Taiwanu rovnakým spôsobom v konfrontácii s Čínou, ktorá je oveľa silnejšia,“ pokračoval úvodník.
Poznamenal, že Washington sľubuje, že nezmení svoj postoj k politike „jednej Číny“ napriek návšteve Pelosiovej na Taiwane. Biden už vyslal k brehom ostrova skupinu lietadlových lodí.
„Teraz, kvôli Pelosiovej činu, bude Bidenova administratíva nútená reagovať a improvizovať,“ uzatvára materiál.
Redaktori tiež vyzvali Spojené štáty, aby neobetovali princípy, nepodľahli „hrozbám“ Číny, ale aby sa dôkladnejšie zamysleli, kým sa voči nej postavia.
Pelosiová odletela do Tchaj-pej v utorok večer, v stredu ráno mala stretnutie s taiwanským náčelníkom generálneho štábu Tsai Ing-wen a potom ostrov opustila. Táto návšteva bola prvou návštevou amerického predsedu Snemovne reprezentantov na Taiwane od Newta Gingricha v roku 1997.
Americká administratíva, ktorú čínsky prezident varoval, že „zahrávanie sa s ohňom riskuje popálenie“, uistila Peking o svojom záväzku k politike „jednej Číny“, ale od návštevy sa dištancovala s tým, že spíkerka sa rozhoduje sama.
ČĽR považuje Taiwan za svoju provinciu a vždy je proti akémukoľvek kontaktu medzi predstaviteľmi Tchaj-peja a súčasnými predstaviteľmi, najmä vysokými predstaviteľmi, alebo armádou z krajín, s ktorými má Peking diplomatické vzťahy.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi v reakcii na návštevu Pelosiovej na Taiwane uviedol, že Čína neponechá žiadny priestor na akciu pre sily za nezávislosť Taiwanu. Povedal tiež, že opätovné zjednotenie Číny s Taiwanom je historickou nevyhnutnosťou a pokusy využiť Taiwan na zadržiavanie Číny sú odsúdené na neúspech. Čína vyzvala USA, aby prestali hrať taiwanskú kartu v snahe ovládnuť Peking.
skspravy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…