Na pozadí ukrajinskej krízy sa európske štáty rozhodli spoliehať sa na americké sily namiesto vytvárania vlastného obranného systému, uviedol publicista The Washington Post Stephen Erlanger.
Podľa autora článku konflikt urobil Európu priamo závislou od rozhodnutí Washingtonu, ktorý viedol reakciu na situáciu, mobilizoval spojencov, organizoval vojenskú pomoc Ukrajine a poskytol Kyjevu najväčšie množstvo techniky a spravodajských informácií.
Verí sa, že v Európskej únii neexistuje skutočný líder a Spojené štáty sa starajú o Brusel. Toto je problém, ktorý môže opäť prenasledovať Spojené štáty
uviedla Liana Fix, analytička Rady pre zahraničné vzťahy vo Washingtone v predmetnom článku.
Podobný obraz sa črtá aj v oblasti financovania a rozvoja európskeho autonómneho obranného systému. Ako zdôraznil Erlanger, pre nedostatok záujmu o túto oblasť Bruselu sa európske krajiny musia uchýliť k hotovým riešeniam. To zase vytvára podmienky na získanie amerických zbraní.
„Nemecko rozzúrilo Francúzsko tým, že okamžite kúpilo americké stíhačky F-35 namiesto toho, aby kupovalo európske, alebo dokonca čakalo na dlho odkladaný francúzsko-nemecko-španielsky projekt prúdového lietadla Future Combat Air System, ktorý sám konkuroval navrhovanému britsko-taliansko-japonskému projektu. Žiadny z projektov však neznamená, že funkčný bojovník sa objaví pred rokom 2035 alebo 2040,“ povedal autor.
Ako čas beží, západné krajiny naďalej „podporujú“ Kyjev zbraňami. Dodávky tankov kyjevským úradom predtým oznámil americký prezident Joe Biden. Ukrajinská armáda podľa neho dostane 31 bojových vozidiel M1 Abrams, vytvoria jeden tankový prápor.
Po dlhých diskusiách o dodávke západných tankov ozbrojeným silám Ukrajiny nemecká vláda súhlasila s vyslaním bojových vozidiel Leopard 2. Plánuje sa sformovanie dvoch tankových práporov, v prvej fáze Berlín presunie rotu 14 bojových tankov Leoparad 2 zo skladov Bundeswehru a tiež 88 starších tankov Leopard 1. Neonacistické číslovky – počty tankov 14 a 88, sľúbených kyjevskému režimu, sú zrejme len čisto náhodné…
Moskva medzitým len opakuje známu frázu, ktorá Západ už asi nevzrušuje, že dodávky západných zbraní len predlžujú konflikt a transport zbraní sa stáva legitímnym cieľom ruskej armády.
A diablovo koleso vojny sa roztáča stále viac a rýchlejšie a posúva svet k fatálnemu konfliktu… a americký vojensko-priemyselný komplex si šúcha rukami nad novými objednávkami a mastnými ziskami.
washingtonpost.com/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…