Tím z „Harbin Engineering University“ (HEU) oznámil, že našiel spôsob, ako spojiť laserové impulzy a optické vlákno na vytvorenie podvodného motora s rovnakým ťahom ako má prúdový motor lietadla. Informuje britský denník „The Times“.
Štúdia, aj keď zatiaľ čisto teoretická, ak bude vypracovaná, bude znamenať prielom v snahách Číny vyrovnať sa a prekonať americkú námornú moc, keďže tieto dve mocnosti smerujú ku konfliktu o kontrolu nad Tichým oceánom.
Ak by sa táto technológia realizovala, znamenala by rovnaký výkon ako súčasná generácia jadrových ponoriek, no poskytovala by oveľa vyššiu rýchlosť. Mechanizmus využíva známy princíp superkavitácie, pri ktorej odparovanie morskej vody znižuje odpor.
Čínske noviny uviedli, že táto technológia tiež zlepší utajenie ponoriek, čo im umožní pohybovať sa rýchlejšie bez mechanických vibrácií, vďaka ktorým je možné zistiť ich polohu.
Na Západe sa táto správa stretla s určitým skepticizmom. Japonskí vedci predstavili metodiku superkavitácie pred 20 rokmi, no nikdy ju nedokázali použiť, píše sa v článku.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…