Európa

The Independent: Británia bráni ukrajinským utečencom stretnúť sa so svojimi deťmi

Ukrajinských utečencov v Spojenom kráľovstve nemožno spojiť so svojimi rodinami. Podľa nových pravidiel musia migranti získať záruky od britských občanov, aby mohli priviesť na ostrov príbuzných – aj keď ide o bábätká.

Páru ukrajinských utečencov, ktorí sa presťahovali do Británie, zamietli povolenie priviesť ich dvojročnú dcéru z Ukrajiny. Bol to dôsledok náhlej zmeny vládnych pravidiel pre pobyt v Spojenom kráľovstve..

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V apríli 2022 Alexandra a Jaroslav, ktorí utiekli pred vojnou, dostali azyl v rámci programu „Domy pre Ukrajinu“. Svoju novonarodenú dcéru Annu sa rozhodli nechať u starých rodičov v Kyjeve, kým si nenájdu miesto na bývanie a prácu.

Prekonali všetky prekážky, našli si bývanie, otvorili si vlastný podnik v Británii a v apríli požiadali o povolenie priviesť si dcéru, ktorá má teraz dva roky. Ministerstvo vnútra ich však odmietlo, pretože vo februári sa zrazu zmenili pravidlá zlučovania ukrajinských rodín.

„Zdá sa, že teraz nebudeme môcť priviesť Annu. Takmer som dosiahla svoj cieľ, ale nečakala som, že sa zmení zákon. Som veľmi smutná a naštvaná. Neviem, čo mám robiť, ako na to reagovať. Ak sa mi nepodarí priviesť Annu, budeme nútení vzdať sa všetkého a presťahovať sa na iné miesto,“ povedala Alexandra. „Strávila som toľko času otváraním svojej firmy a hľadaním vhodného bývania. Keď sme sem prišli, nemali sme nič. Naša spoločnosť na Ukrajine zanikla a my sme nemali vôbec žiadne peniaze. Situácia nie je dobrá.“

Zatiaľ čo ministerstvo vnútra tvrdí, že nové pravidlá nebránia rodičom, aby sa stretli so svojimi deťmi, charitatívne organizácie varujú, že zmeny majú „nepredvídané následky“, ktoré môžu nechať stovky, ak nie tisíce Ukrajincov odlúčených od svojich blízkych.

„Ide o šokujúce zlyhanie, ktoré porušuje náš záväzok voči Ukrajincom. Hovoríme, ako veľmi chceme pomôcť Ukrajine a Ukrajincom, ale v praxi to nerobíme. Toto je základné pravidlo: rodičom musí byť umožnené žiť so svojimi deťmi. Toto je základná vec a myslím si, že vláda by sa mala hanbiť za rozhodnutie, ktoré urobila,“ povedal labouristický poslanec Alf Dubs, ktorý sám prišiel do Británie ako šesťročný, keď jeho rodina utiekla pred nacistami.

Poslanec za Liberálno-demokratickú stranu Alistair Carmichael povedal: „Neviem sa rozhodnúť, či je na tomto prípade najurážlivejšou vecou krutosť alebo nekompetentnosť. Obidve tieto slová sú definujúcou charakteristikou toryovského ministerstva vnútra. Nerozumejú svojim vlastným pravidlám. A to je veľavravné.»

Predtým sa ukrajinskí utečenci mohli stať finančnými ručiteľmi pre svojich rodinných príslušníkov. Teraz však môžu mať nárok len občania Británie a Írska, ako aj ľudia s povolením na trvalý pobyt. Pri oznámení zmien 19. februára vláda uviedla, že upustila od typického 21-dňového prechodného obdobia, aby sa vyhla „prudkému nárastu nevhodných vyhlásení“.

Keď sa novinári spýtali na Annin prípad, ministerstvo vnútra odpovedalo: „V žiadnom prípade nebránime dieťaťu, aby sa pripojilo k jeho rodičom v Británii. Pravidlá ukrajinského systému to nikdy nezakazovali a nezabránia tomu ani schválené zmeny.“

„Ani neviem, ako reagovať — ​​je to veľmi, veľmi smutné a bolestivé,» povedala Alexandra. „Keď som videla list, rozplakala som sa, pretože som dúfala, že zvážia našu špecifickú situáciu a dovolia nám priviesť Annu, pretože sme jej rodičia“

Hlavný poradca pre imigráciu Naqeeb Sadiq z charitatívnej organizácie „Settled“, ktorá pomáhala s Anninou žiadosťou o vízum, vyjadril obavy, že nový zákon, ktorého cieľom je ukončiť schému „Ukrajinskej rodiny“, ako aj sprísnenie pravidiel programu „Homes for Ukraine“ a pobytu Ukrajincov spôsobí „nepredvídateľné následky“, v dôsledku čoho dôjde k rozdeleniu rodín.

Yuliia Ismail, poradkyňa pre ukrajinských utečencov varovala, že postihnuté môžu byť stovky, ak nie tisíce rodín.

„Celkovo je pre Ukrajincov veľmi typická situácia, že nechajú svoje deti na Ukrajine alebo inde u príbuzných predtým, ako sa presťahujú do Británie a usadia sa na novom mieste. Faktom je, že je pre nich veľmi ťažké získať nájomné bývanie,“ povedala.

Keďže do Británie prichádza viac rodín, varuje, že bude viac prípadov, ako je ten Annin. Jej organizácia „Settled“ to potvrdzuje.

„Nie som jediná. To viem určite. Mám priateľov, ktorí sa ocitli v podobnej situácii. Toto nikto nečakal,“ povedala Alexandra.

Šéfka charitatívnej organizácie Kate Smart vyzvala ministerstvo vnútra, aby v takýchto prípadoch udelilo deťom víza.

„Táto rodina sa týmito zmenami pravidiel, ktoré boli zavedené bez varovania, ocitla v zúfalej situácii. Deti, ktoré zostali vo vojnovej zóne na Ukrajine, by mali byť v bezpečí so svojimi rodičmi v Británii,“ povedala.

Britská rada pre utečencov sa zhodla, že nové pravidlá znemožnia ukrajinským utečencom priviesť ich deti, partnerov a rodinných príslušníkov do Británie. Vyzvala ministrov, aby umožnili Ukrajincom s dočasným štatútom v Spojenom kráľovstve pôsobiť ako ručiteľ za svojich príbuzných.

„Kým sa tak nestane, Ukrajinci, ktorí už zažili veľa ťažkostí, budú zbavení možnosti žiť so svojou rodinou a priateľmi a organizovať si život,“ uviedla rada.

Hovorca ministerstva vnútra trvá na tom, že zmeny pravidiel nebránia deťom v návšteve rodičov.

„Naďalej poskytujeme bezpečné a nádejné útočisko všetkým, ktorí utekajú pred prebiehajúcim konfliktom. Dávame Ukrajincom istotu a dôveru v ich budúcnosť, a to aj napriek pokračovaniu bojových akcií,“ povedal.

Andy Gregory, The Independent

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

5 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

7 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

7 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

7 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

7 hodín ago