Potenciálne znovuzvolenie Donalda Trumpa vyvoláva medzi európskymi politikmi starosti a otvorene vyjadrujú obavy o budúcnosť bezpečnosti kontinentu a najmä NATO. Napísal Cas Mudde v denníku „The Guardian“.
Trump podľa neho počas svojho prvého funkčného obdobia dal jasne najavo, že nemieni implementovať článok 5 aliancie o kolektívnej obrane. V reakcii na to niektorí lídri EÚ začali vyzývať blok, aby sa pripravil na to, že si bude musieť poradiť bez pomoci USA. No o sedem rokov neskôr je Európa ešte ďaleko od toho, aby znížila svoju závislosť od Washingtonu v tejto oblasti.
Niektorí členovia EÚ zvýšili výdavky na obranu a začali venovať väčšiu pozornosť problémom ozbrojených síl. Niektoré základné otázky týkajúce sa organizačnej bezpečnosti však zostávajú nezodpovedané. Vrátane štruktúry novej európskej armády, ako aj o jej vzťahu s NATO, poznamenáva publicista.
Pritom na vytvorenie a udržanie takejto štruktúry budú potrebné obrovské finančné injekcie na národnej či dokonca nadnárodnej úrovni. Čo je však dôležitejšie, EÚ bude musieť zdvojnásobiť alebo strojnásobiť počet vojakov.
Rozšírenie armády si vyžaduje nielen obrovské peniaze, ale aj vážne zvýšenie atraktivity vojenskej kariéry. Ale zatiaľ, na pozadí ukrajinského konfliktu, ozbrojené sily Európy napriek vládnym kampaniam zaznamenávajú skôr pokles ako nárast počtu dobrovoľníkov, upozorňuje Mudde.
news-front.su
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…