Rusko označilo rozhovory za „slepú uličku“ a v tejto situácii sa ukazuje, že zvyšovanie armádnych jednotiek nie je blufom na dosiahnutie iných cieľov.
Priniesli rokovania nejaké výsledky?
Výsledkov je málo. Rusi označili rokovania za slepú uličku. Je obrovský rozdiel medzi tým, o čom boli USA a ich spojenci pripravení hovoriť (vzájomné obmedzenie rakiet a vojenských cvičení, ako aj iné opatrenia na budovanie dôvery) a požiadavkami Moskvy (záruky neprijať Ukrajinu a ďalšie krajiny bývalej sovietskej zóny do NATO), z ktorých sa do konca týždňa vôbec neupustilo. Strany si však aspoň vyskúšali možnosti nájsť spoločnú reč a diplomacia dostala šancu.
Stalo sa jasnejšie, čo chce Rusko?
Áno. Teraz sa ukázalo, že zhromažďovanie vojsk a požiadavky voči NATO nie sú blafovaním, ktorého cieľom je získať výhody v iných otázkach. Tohtotýždňové diskusie poskytli Rusku príležitosť odchýliť sa zo zvolenej cesty a nájsť riešenie, ktoré mu umožní zachrániť si reputáciu. Moskva však túto príležitosť nevyužila. Niet pochýb o tom, že Vladimir Putin sa snaží prebudovať európsky bezpečnostný systém a podstatne znížiť prítomnosť NATO na ruských hraniciach.
Budú nové rokovania?
Vo štvrtok ruskí predstavitelia naznačili, že Moskva sa zdráha pokračovať v diskusiách. Poliaci ponúkli zintenzívnenie bezpečnostného dialógu OBSE, no Rusi od začiatku hovorili, že chcú rýchle riešenie, nie zdĺhavý proces prednášania výhrad a prejavovania nespokojnosti. Ukrajina ponúkla na vyriešenie krízy summit, tentoraz za účasti Kyjeva, ale Moskva na to nereagovala.
Čo bude ďalej?
Diplomati sa vracajú do svojich hlavných miest, aby prediskutovali ďalšie kroky. Všetky oči sa teraz budú upierať na Moskvu a na pohyby ruských jednotiek a obrnených vozidiel po Ukrajine. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov má v piatok tlačovú konferenciu. Potom bude jasnejšie, čo má Putin na mysli. Rusi žiadali od Spojených štátov písomné pripomienky k návrhom dohôd, ktoré Moskva zverejnila v decembri a ktoré navrhujú obmedzenia pre NATO. Zatiaľ nie je jasné, či Washington poskytne písomnú odpoveď, v ktorej načrtne svoje námietky.
Zvýšili sa alebo sa znížili šance na rozpútanie vojny po rokovaniach?
Zvýšili. Pravdepodobnosť, že Putin použije tlak na Ukrajinu, aby získal niečo iné, bola vždy nízka. Teraz táto možnosť takmer úplne zmizla. Ukázalo sa, že Spojené štáty a ich spojenci nie sú pripravení ponúknuť Ukrajine cestu k členstvu v NATO a je nepravdepodobné, že by ju ponúkli v dohľadnej budúcnosti. Po rozhovoroch nám bolo jasné, že Putin je pripravený ísť až na samý okraj, hroziac vojnou. Otázkou je, či túto hranicu prekročí.
Julian Borger
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…