Ak bude túto zimu (2022-23) aj naďalej platiť vzorec platný pre roky 2000 až 2019, ruská energetická zbraň bude nesmierne účinná, píše britský týždenník The Economist,
Ak chce ruský prezident Vladimir Putin dotiahnuť svoje ťaženie na Ukrajine do víťazného konca, potrebuje, aby Západ prestal podporovať jeho protivníka. Dobrá príležitosť vraziť klin medzi spojencov sa mu naskytne túto zimu.
Pred vojnou pokrýval dovoz plynu z Ruska 40 až 50 percent spotreby Európskej únie. V auguste však Putin zavrel kohútiky na veľkom plynovode, ktorým táto komodita prúdila do Európy. Ceny paliva prudko stúpli, čo otriaslo ekonomikami spojencov Ukrajiny, píše The Economist.
Európa zatiaľ tento šok úspešne prežila a jej zásobníky zemného plynu sú takmer plné. Nárast veľkoobchodných cien energie sa však už stačil dotknúť mnohých spotrebiteľov. Aj keď ceny energií oproti svojim maximám medzičasom klesli, oproti rokom 2000 až 2019 zaplatia európske domácnosti v súčasnosti za plyn o 144 percent a za elektrinu o 78 percent viac.
Vysoké ceny energií sú, samozrejme, nič oproti hrôzam, ktoré zažívajú Ukrajinci. Aj tak sú však dôležité, pretože s klesajúcou teplotou prostredia sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ľudia budú zomierať. A ak budú aj naďalej platiť historické vzťahy úmrtnosťou, počasím a cenami energií, použitie „energetickej zbrane“ V. Putina bude mať za následok viac obetí na životoch, ako si doteraz vyžiadali boje na ukrajinskom fronte.
Napriek tomu, že vlnám horúčav sa dostáva viac pozornosti médií, medzi decembrom a februárom zomrie za týždeň o 21 percent Európanov viac ako za to isté obdobie medzi mesiacmi jún a august.
V minulosti mali výkyvy v cenách energií na počet úmrtí len zanedbateľný vplyv, tento rok je však ich nárast obrovský, preto sa vzťah medzi cenami energií a počtom úmrtí počas zimných mesiacov môže zmeniť a súčasné ceny energií vyženú počet úmrtí nad historický priemer aj v prípade, že zima bude úplne mierna.
Ak bude túto zimu (2022-23) aj naďalej platiť vzorec platný pre roky 2000 až 2019, ruská energetická zbraň bude nesmierne účinná. V prípade že ceny energií zostanú na približne súčasnej zomrie v Európe počas typickej zimy o 147-tisíc ľudí viac (o 4,8 percenta viac) ako by tomu bolo v prípade, že sa ceny vrátia na úroveň z rokov 2015 až 2019.
Pri použití modelu najteplejšej zimy za posledných 20 rokov by toto číslo kleslo na 79-tisíc, čo je aj tak o 2,7 percenta viac. Pri použití modelu najchladnejšej zimy v každej krajine za posledných 20 rokov by sa počet obetí použitia Putinovej energetickej zbrane zvýšil o 185-tisíc.
Zdroj: trend.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…