Od začiatku ukrajinského konfliktu dostal Kyjev pomoc od desiatok krajín, predovšetkým od Spojených štátov, krajín NATO a Európskej únie. Pripomína francúzska televézia TF1.
Táto podpora môže mať mnoho podôb: posielanie vojenskej techniky, humanitárnej pomoci a pomoc utečencom, posielanie finančných prostriedkov, ako aj vojenský výcvik.
Podmienky poskytovania podpory Kyjevu sa tiež líšia. V máji 2022 Washington prijal „Zákon o pôžičke a prenájme“, ktorý umožňuje predĺženie doby pôžičky o viac ako päť rokov, ako aj odklad splátok dlhu zo strany Ukrajiny. Značná časť vojenskej pomoci teda musí byť zaplatená, no termín platby ešte nie je stanovený.
Pre európske štáty, ktoré dodali vojenskú techniku z vlastných zásob, existuje špeciálny fond – „Európsky mierový fond“, ktorý je zodpovedný za evidenciu pomoci poskytnutej členskými štátmi a ich preplácanie z fondov EÚ.
Zároveň európske štáty už zaplatili Kyjevu takmer 10 miliárd eur vo forme „dotácií, pôžičiek a záruk“. Ukrajina bude musieť splácať pôžičky, ktoré jej boli poskytnuté, po dobu až 35 rokov, počnúc rokom 2033, ale úroky bude znášať blok.
„Ale bude Kyjev schopný zaplatiť v tejto lehote? Bude krajina po vojne vôbec solventná?“ pýta sa moderátor.
Pomoc vyslaná Ukrajine nie je v žiadnom prípade zadarmo. Aby ju Ukrajina získala, musí splniť požiadavky spojencov na reorganizáciu finančných, vládnych a energetických štruktúr.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…