Čistokrvný hlupák sa v diskusii prezrádza všelijako. Aj tým, že ak príde reč na mier na Ukrajine, vytasí sa „mysliteľ“ nápadom – „Nech ide Fico, keď tak chce ten mier, do Moskvy a presvedčí tam Putina, aby stiahol z Ukrajiny svoju armádu. – A hneď bude mier !“
Nuž toto je teda hlúposť na kvadrát. Po prvé, v dejinách ľudstva sa ešte nestalo, aby sa pred prímerím, za plnej paľby nepriateľa stiahla jedna bojujúca strana z bojiska a až potom, následne začala rokovať. .Takto sa nerokuje o mieri, takto sa rokuje o kapitulácii.
Po druhé, bolo by v histórii čosi neslýchané, aby sa víťaziaca strana rozhodla bez protihodnoty opustiť územia, ktorá za cenu tisícov životov obsadila. Po tretie, aby tak urobila strana, ktorej ľudský a zbrojný potenciál je 5 krát vyšší ako potenciál nepriateľa – a aby tak urobila strana, ktorá má jadrové zbrane, ktorá je z vojenského hľadiska jednou z dvoch svetových superveľmocí.
-Riadne hlúposti, takéto úvahy o mieri – no nie ?! Nuž ale rokovať o mieri treba. Čím skôr, tým lepšie, -najmä pre ukrajinskú stranu nachádzajúcu sa v stave očividného ústupu a progredujúceho nedostatku ľudí, zbraní, munície a peňazí. Zhruba pred dvoma rokmi sa jedno také skutočné rokovanie o mieri na Ukrajine uskutočnilo. V marci 2022 sa istanbulskom zámku Dolmabahce dokonca už formulovali konkrétne body možného prímeria. Bolo ich 18. Okrem iného sa navrhoval odsun ruských vojsk z obsadených oblastí – s výnimkou DNR a LNR a Krymu. Navrhovala sa výrazná redukcia početnosti a výzbroje ukrajinskej armády, odstránenie základní NATO z územia Ukrajiny, neutrálny vojenský štatút Ukrajiny /ale s možnosťou rokovaní o pridružení k EU/. Rokovalo sa o obnovení škôl s vyučovaním v ruštine, o ruštine ako druhom štátnom jazyku, o odstránení glorifikácie banderovcov z učebných osnov a pod. Na druhej strane mala mať na Donbase a na Kryme štatút regionálneho jazyka v školstve a administratíve ukrajinčina…
Rokovanie o týchto a ďalších bodoch smerovalo k dohode. Rusi ako prejav dobrej vôle stiahli svoje armády od Kyjeva, Sumy a Charkova. Bohužiaľ, zasiahol britský premiér B.Johnson. Jeho špecialisti zinscenovali „masakre“ v Buči a Irpine a formálny dôvod na ukončenie rokovaní z ukrajinskej strany bol na svete.
WSJ v týchto dňoch uvažuje o pokračovaní v istanbulskom mierovom dialógu. Hovorca Kremľa D.Peskov nehovorí nie, -no upozorňuje na to, že sa po dvoch rokoch podmienky dosť zmenili. V politickej i vojenskej oblasti. Rusi už nebudú ochotní rokovať o „vrátení“ Krymu a Donbasu do rúk Ukrajiny – ale nebudú rokovať ani o územiach v chersonskej a záporožskej oblasti, ktoré sa medzitým po referendách a obsadení OS RF stali súčasťou Ruskej federácie. Okno príležitostí, aké bolo pre ukrajinský mier otvorené pred dvoma rokmi, sa privrelo. A hrozí, že sa onedlho zavrie úplne. V Kyjeve sa ale správajú tak, akoby ich armáda stála pár kilometrov od Moskvy…
O zhoršujúcich sa vyjednávacích podmienkach svedčia aj nové správy z frontov. Analytici konštatujú, že územie a populácia, aká sa po ukončení „veľkej ukrajinskej protiofenzívy“ dostala od novembra späť pod Rusko, sú už väčšie ako to, čo Ukrajina za cenu desaťtisícových obetí onou letnou-jesennou protiofenzívou získala. Po páde Avdejevky sa ustupujúce OS UA nemajú kde uchytiť. Jednak preto, že Rusi pokračujú v paľbe a v pohyboch pancierových síl a pechoty bez prestávky vpred a jednak preto, lebo OS UA boli z bezpečia avdejevských pevností vyhnaní na holú step, kde sú pre Rusov ako na podnose.
Sú tu však aj pokusy o humanitárny prístup. Príslušné ruské orgány poslali do Kyjeva správu, že RF je po identifikácii pripravená odovzdať telesné pozostatky vyše 60 ukrajinských zajatcov, ktorí zahynuli pri zostrelení ruského Iljušina americkými Patriotmi. Spôsob a termín odovzdania je predmetom diskrétnych kontaktov.
Spomedzi rôznych lokálnych stretov dnes zaujali informácie o postupe OS RF v oblasti dedín Krasnyj, Kleščevka a Bogdanovka. Ide o realizáciu jasného zámeru obkľúčiť a definitívne získať kontrolu nad mestečkom Časov Jar. Na druhej strane, OS UA sa naďalej pokúšajú preniknúť na ľavý breh Dnepra. Najnovšie sa pokúsili uchytiť v oblasti tzv.Kozáckeho tábora a pri ruinách Antonovského mostu. Samozrejme, OS RF sa tomu tvrdo stavajú na odpor.
Ukrajinci intenzívne zapájajú rôzne špecializované firmy do výstavby železobetónových opevnení okolo Kupjanska. Niekoľkovrstvové mohutné opevnenia sa budujú i na prístupoch ku Kyjevu. Ukrajinci už zjavne pochopili, že akcent na obranu dôležitých lokalít Ukrajiny je užitočnejší, než rojčenie o invázii na Krym. Či už od Zaporožia a Chersonu alebo od mora.
ZDROJ: Blog Pravda
AUTOR: trikopce
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…