Svetové médiá nedávno obletela informácia, ako Tesla jednému zo zákazníkov na diaľku znížila dojazd Modelu S a následne od neho žiadala poplatok 4 500 dolárov (4 400 €) za opätovné odomknutie. Celý príbeh je ale omnoho zamotanejší, na čo upozornil aj Jason Hughes na Twitteri. Vo finále však pochybila Tesla, na čom sa zhodujú viacerí fanúšikovia aj odborníci.
Hlavným hrdinom tohto príbehu je Tesla Model S z roku 2013, ktorá mala batériu s kapacitou 60 kWh. Majiteľ, ktorému automobilka uzamkla dojazd, bol už tretí v poradí a je jasné, že pred ním bolo na aute vykonaných množstvo servisných úkonov.
Jedným z nich bola aj výmena batérie za novú, samozrejme v autorizovanom servise. Automobilka však v tom čase do Modelov S montovala už 90 kWh akumulátory, ktoré pre verzie S 60 softvérovo uzamykala iba na dve tretiny celkovej kapacity. V prípade tohto auta sa tak ale nestalo, čiže predchádzajúci majiteľ zdarma získal batériu s väčšou kapacitou ako prislúchalo k jeho konkrétnej verzii.
Toto auto následne kúpil poškodený majiteľ, ktorý ho využíval niekoľko mesiacov bez najmenších problémov. Následne navštívil servis v dôsledku výmeny palubnej jednotky a pár dní na to ho automobilka kontaktovala, že pri jeho aute došlo ku chybe v konfigurácii a má mať iba 60 kWh batériu, čiže mu na diaľku softvérovo znížili kapacitu 90 kWh akumulátora.
Práve tu nastáva obrovský problém. Tesla pár rokov dozadu, navyše pri inom majiteľovi, pochybila. Posledný majiteľ zrejme ani len netušil, že jeho auto je chybne nakonfigurované a že by malo mať uzamknutú až tretinu kapacity batérie. V takomto prípade by možno v konečnom dôsledku auto nikdy nekupoval.
Tesla ho teda oboznámila so situáciou, no zároveň navrhla, že ak žiada opätovne odomknúť plnú kapacitu batérie, musí zaplatiť spomínaných 4 500 dolárov. Médiá a fanúšikovia samozrejme začali vo veľkom obviňovať automobilku, že zákazníka chce „okradnúť“. Pravda je ale niekde uprostred.
V prvom rade, pôvodný majiteľ, ktorý si dal vymeniť batériu, prišiel prakticky neprávom k akumulátoru s väčšou kapacitou a dostal lepšie, drahšie auto s dlhším dojazdom. Zároveň ale pochybila Tesla, ktorá mala túto kapacitu uzamknúť hneď pôvodnému majiteľovi, nie až ďalšiemu vlastníkovi, ktorý o vzniknutej situácii možno ani netušil.
O vyjadrenie k tejto ojedinelej situácii sme požiadali aj Jaroslava „Jaira“ Kapša, odborníka na elektromobily Tesla a majiteľa spoločnosti DriveTesla.sk:
„Tesla je už od začiatku nielen automobilka, ale aj softvérová spoločnosť. Rovnako ako to robia aj výrobcovia procesorov a vlastne v poslednej dobe aj zabehnuté automobilky, existujú komponenty, ktoré sú schopné väčších výkonov, ale len za príplatok. Dobrým príkladom je Tesla Model S so 60 kWh batériou, ktorá je v skutočnosti 75 kWh.
Už niekoľkokrát Tesla vďaka svojim technologickým riešeniam pomohla svojim zákazníkom. Či už to bolo odomknutie plnej kapacity batérie počas hurikánu na Floride pre majiteľov spomínaného modelu alebo možnosť bezplatného nabíjania na Superchargeroch po útoku Ruska na Ukrajinu. Niektoré Superchargery boli vtedy dokonca dostupné bezplatne nielen pre majiteľov vozidiel Tesla.
V tomto vyššie spomenutom špecifickom prípade nastali dve neštandardné chyby. Pri výmene batérie za väčšiu mala byť buď nastavená kapacita na pôvodnú alebo sa mali s pôvodným majiteľom dohodnúť na príplatku. Druhá chyba nastala, keď to chceli dodatočne vymáhať od nového majiteľa. Vďaka medializácii sa táto situácia našťastie vyriešila v jeho prospech a verím, že aj Tesla sa v tomto smere poučí.“
Celý príbeh má našťastie pre zákazníka pozitívne rozuzlenie. Automobilka si zrejme uvedomila pochybenie zo svojej strany a aktuálnemu majiteľovi prisľúbila nápravu celej situácie. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že Tesla osádza viaceré verzie elektromobilov rovnako veľkými batériami a ich časť uzamyká iba pomocou softvéru. Tento prístup jej pomáha šetriť výrobné náklady, nakoľko nemusí vyrábať niekoľko batériových packov, ale stačí jej iba jedna veľkosť.
Vďaka tomuto prístupu je však možné zákazníkom aj výrazne pomáhať, o čom sme informovali ešte v roku 2017. Vtedy automobilka softvérovo zvýšila zákazníkom na Floride dojazd, nakoľko v danej oblasti zúrilo nebezpečné počasie. Prakticky im teda odomkla plnú kapacitu batérie.
Zdroj: fontech.startitup.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…