Protiraketový systém S-300 v čase jeho odovzdávania na Ukrajinu označovali za nepotrebný. Vláda vtedy ponúkla a realizovala alternatívu v podobne zapožičania systémov Patriot a ďalších systémov zo zahraničia. Opozícia protiargumentovala, že systém S-300 je kvalitný a funkčný.
Za problematické sa navyše označovalo to, že systémy Patriot nie sú vo vlastníctve Slovenska. A krajina, ktorá ich vlastní, ich v prípade hocijakej relevantnej bezpečnostnej hrozby môže stiahnuť.
Všetky tieto argumenty boli označované za prokremeľskú propagandu. Dnes však, zdá sa, prišiel na psa mráz a vláda sa musí zaoberať tým, že Slovensko má problémy s protivzdušnou obranou.
Ako už dnes vieme, niektoré zapožičané systémy boli stiahnuté zo Slovenska a vôbec k tomu nebol potrebný súhlas našej krajiny. Slovensko teda nemá ani S-300, ani Patrioty a vláda teraz avizuje, že bez dôvery parlamentu a občanov je oprávnená minúť miliardu eur na nový systém, ktorý je potrebný. Uviedol to konkrétne úradnícky minister obrany Martin Sklenár, resp. jeho hovorkyňa Mária Precner.
„Je absurdné, že Čaputovej minister obrany a celá vláda, ktorá nevie ľudí ochrániť pred rastom hypoték a avizuje od nového roka 100% rast cien za elektrinu, vodu a plyn, ide bez dôvery parlamentu kupovať mesiac pred voľbami protiraketový systém za miliardu dolárov. Model fungovania je jasný: jeden funkčný protiraketový systém darovali, aby mohli potom druhý systém kúpiť za miliardu, veď predsa žiaden nemáme a mali by sme mať,“ reaguje na vyhlásenia ministerstva opozičný poslanec Tomáš Taraba aj na sociálnej sieti.
Taraba vo svojich úvahách ráta s tým, že vláde sa možno obrovský kontrakt uzatvoriť nepodarí. Je totižto ťažké presvedčiť dodávateľov, že majú veriť dohode s vládou, ktorá na Slovensku končí už približne o dva mesiace, maximálne tri.
„Žiaden normálny dodávateľ sa nebude chcieť púšťať do kontraktu mesiac pred voľbami s vládou, ktorá nemá žiaden mandát. Nemá dôveru parlamentu a požíva extrémnu nedôveru u občanov. Vláda bez dôvery by mala len svietiť a kúriť,“ pokračuje Taraba.
Avizuje zároveň, že prezidentke Zuzane Čaputovej bude adresovať jasnú výzvu, aby sa jej vláda zaoberala len nutným spravovaním štátu. A dôležité rozhodnutia ponechala na ďalšiu vládu, ktorá bude mať dôveru občanov a parlamentu.
„Výzvu budeme adresovať aj Čaputovej, aby prestala drancovať verejné financie tým, že jej ľudia, ktorých mentoruje v politike, rozhadzujú náš majetok zadarmo naokolo a potom za ťažké peniaze v čase kedy sa zatvárajú ambulancie, nie sú pediatri, ho idú nakupovať. Pri vzniku národnej vlády po voľbách prehodnotíme priority. Občan a nie zbrojárska loby, budú na prvom mieste,“ dodal Taraba.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…