Skupina aktivistov z organizácie Greenpeace v pondelok, 4. marca názov Ministerstva životného prostredia prekryla čiernym transparentom s nápisom „Ministerstvo ničenia životného prostredia“, na čo videom na sociálnej sieti zareagoval aj minister Tomáš Taraba (SNS/Život-NS).
Aktivisti ministrovi okrem iného vyčítajú útoky na mimovládky, či škandalózne novely zákonov. Minister životného prostredia vo videu vysvetľuje, prečo aktivistov chápe, pretože práve tretí sektor vytvára podmienky pre korupciu a hospodárske škody tým, že sa neúmerne naťahujú rozhodnutia o nových projektoch. Vo svojom videu tiež upozornil na zásahy potrebné v oblasti lesov napadnutých lykožrútmi.
„Každý týždeň nový zlý nápad. Sme svedkami neustálych útokov na environmentálny mimovládny sektor, škandalóznych návrhov noviel zákonov ako napríklad novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) či Koncepcia vodnej politiky, či šialených plánov výstavby spaľovní odpadu. Je skutočne absurdné, že v súčasnej dobe riadia ministerstvo životného prostredia ľudia, ktorým je príroda úplne ukradnutá,” povedala riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.
Vo videu na sociálnej sieti minister Taraba konštatuje, že konanie aktivistov a aktivistiek z Greenpeace chápe.
„Oni spôsobili to, že kým na západe, kým vám posúdia vašu investíciu alebo nový projekt trvá 180 dní, na Slovensku je to 550 dní. Investori, keď chcú na Slovensku vytvoriť nové prevádzky, zamestnať nových ľudí, rozšíriť, alebo zmodernizovať výrobu, čakajú v priemere 550 dní na povolenia, na ktoré na západe čakajú 180 dní,“vysvetľuje Taraba.
„Toto vytvára priestor pre vypaľovanie, korupciu a pre totálne hospodárske škody. Takýmto ľuďom, ktorí svojvôľu povýšili nad nejakú ochranu prírody sa toto nikdy páčiť nebude,“myslí si minister a ubezpečuje aktivistov, že Slovensko bude mať zákon podľa noriem EÚ. Životné prostredie nebude chránené o nič menej. Jediné, čo obmedzia, je svojvôľa úradníkov a priestor „výpalníkov“. O ochranu životného prostredia sa nik obávať podľa ministra nemusí.
Tomáš Taraba potvrdil aj informáciu, že v Kôprovej doline sa začne s výrubom stromov. Pôjde však len o kusy napadnuté lykožrútom.
„Všetky stromy, ktoré spôsobujú kalamitnú situáciu, pôjdu čo najrýchlejšie dole, pretože ohrozujeme kvalitu a zdravie našich lesov,“ približuje Taraba.
Pre lepšiu predstavu Taraba vysvetľuje, že v jednom takto napadnutom strome sa nachádza 300-tisíc kusov lykožrúta, ktorý doletí do desať kilometrov a na zničenie jedného stromu ich stačí tristo. „Pri jednom chorom strome dochádza k infikovaniu ďalších tisícich stromov. Povoľovania, ktoré pôvodne trvali 4-7 dní, teraz trvala 700 dní,“ dopĺňa Taraba.
hlavnydennik.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…