Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba dnes na tlačovej konferencii v Tatranskom národnom parku (TANAP) informoval o rozsahu škôd spôsobených nedávnymi záplavovými dažďami.
Podľa šéfa envirorezortu z konzultácií s vedením národného parku a starostom obce Ždiar vyplýva, že bude nevyhnutné realizovať výkopové a stabilizačné práce vodných tokov, odstraňovanie drevín a pňov v prvom až štvrtom stupni ochrany, výstavbu približne piatich mostných objektov a prístreška na bezpečnom mieste.
Práce bude podľa vicepremiéra primárne zabezpečovať Slovenský vodohospodársky podnik a výdavky budú hradené z rozpočtovej kapitoly MŽP SR. Taraba zároveň informoval, že prioritou rozvoja TANAP-u bude aj vybudovanie základnej infraštruktúry ako sú sociálne zariadenia, znovuvybudovanie zosunutých turistických trás či výstavba parkovacích domov, ktoré budú vo vlastníctve TANAP-u, pre ktorý predstavovať aj zdroj príjmov.
„Predchádzajúce vedenia národného parku sa tu hrali na ochranárov, no návštevníci v TANAP-e ani nemali kam ísť na toaletu. Záchranári dlhodobo apelovali na obnovu zosunutých trás, no nikto ich nepočúval. Som preto rád, že už máme ukončené výberové konanie na pozíciu riaditeľa Správy TANAP-u. Ľudia tu nemali ani kde poriadne parkovať. Nie súkromníci, ale TANAP, ktorý predošlé vedenie nechalo bez príjmov, musí mať profit z parkovania. Preto máme vytypované pozemky, na ktorých postavíme parkovacie domy. Rovnako som rád, že v spolupráci s mestom Štrba už dnes budujeme sociálne zariadenia na Štrbskom plese,“ zdôraznil vicepremiér Taraba. Zároveň avizuje, že v TANAP-e pribudnú nové turistické značenia. Envivorezort v súčasnosti aktívne rokuje s hlavnými prevádzkovateľmi turizmu v národnom parku s cieľom zosúladiť marketingovú stratégiu propagácie najstaršieho národného parku. Obrovským problémom nielen TANAPu, ale aj ostatných národných parkov je podľa Tarabu znižujúca sa kvalita lesov, ktoré podliehajú škodcom, vysychajú a nekonanie v tejto oblasti ničí kvalitu životného prostredia.
„Správy OECD, ale aj naše vlastné poznatky hovoria jasnou rečou. Slovenské monokultúrne smrekové lesy trpia, vysychajú a miznú nám pred očami. Merania jednoznačne dokazujú, že množstvo zachytávaného CO 2 klesá a naše lesy strácajú vitalitu. My sa tomu nečinne prizerať nemienime a spustíme projekt výsadby zmiešaných rezistentných lesov tak, ako to odporúčajú odborníci. Národné parky identifikujú zóny, v ktorých je nevyhnutné pristúpiť k takejto výsadbe. Ničenie lesov a národných parkov, ktoré tu roky aplikujú progresívni ekoochranári zastavíme,“ uzavrel Taraba.
/ ereport.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…