Odo dňa, kedy bola Zuzana Ťapáková menovaná za poverenú riaditeľku Slovenského národného divadla (SND) neuplynuli ani dva týždne, no za ten čas čelí neutíchajúcim zúrivým reakciám ako svojho predchodcu Mateja Drličku, tak aj časti umelcov, ktorí sú naladení proti každému jednému kroku, ktorý podnikne ministerstvo kultúry.
Od štvrtka je časť kultúrnej obce v štrajkovej pohotovosti. Výbor Kultúrneho štrajku jeho vznik vysvetlil podľa nich zhoršujúcimi sa podmienkami v kultúre, za čo sú zodpovedné zásahy ministerstva kultúry.
„Dnešným dňom vstupujeme do štrajkovej pohotovosti, prvej fázy Kultúrneho štrajku,“ informovala Katarína Mišíková z platformy Otvorená kultúra.
Ministerka Šimkovičová štrajkovú pohotovosť vzala na vedomie, no podľa ministerstva by umelci mali rešpektovať, že vedenie ministerstva vzišlo z demokratických volieb a plní Programové vyhlásenie vlády s platným mandátom.
Rezort tiež pripomenul, že v štrajkovom výbore sú ľudia, ktorí neustále vytvárajú tlak a kladú si také podmienky, aby boli v kultúre akceptované len ich predstavy bez akejkoľvek zodpovednosti za verejné financie.
Ťapáková je na poste poverenej riaditeľky SND od 27. augusta a má už za sebou aj prvé stretnutia s manažmentom, či hercami.
„Pani riaditeľka je otvorená dialógu, čo znamená, že určite prebehne nejaká komunikácia, keď si vysvetlíme naše postoje. Myslím, že bude divadlu nápomocná,“povedal František Kovár a ďalší jeho kolegovia z divadla.
Podľa Ťapákovej by sa Matej Drlička, ak mu skutočne záleží na SND, mal tešiť z toho, že prvá scéna bude fungovať kontinuálne. Naopak, vyzýva hercov k štrajku, ku ktorému sa aj sám pridal. Podľa Plusky mu vyčíta, že kým nebol Drlička odvolaný, bez výhrad pracoval aj pod týmto vedením ministerstva kultúry.
„Ľudsky jeho rozhorčeniu rozumiem, no považujem jeho reakcie za hysterické a mierne spolitizované,“tvrdí Ťapáková s tým, že aj ona bola z RTVS prepustená a cíti určitú krivdu, napriek tomu nešla vykrikovať pred ministerstvo.
„Nemám nič proti tomu, ak niekto prejavuje názor na námestí, ale divadlo patrí kultúre a umeniu. Chodia sem ľudia rôznych politických názorov a vierovyznania,“povedala Ťapáková ešte pred prvým protestom. Zdá sa teda, že napriek tomu, že proti nej búrlivo protestuje istá časť kultúrnej obce.
„Ozajstní profesionáli, ktorí ctia divadlo, vedia, čo je jeho úlohou, a iste mi dajú za pravdu, že buričské vášne nepatria na javisko SND. Ak by k nejakým štrajkom prišlo, potom je to už záležitosť pracovno-zamestnaneckého pomeru a porušenia pracovnej zmluvy. Ale verím, že k niečomu takému nepríde. Urobím všetko pre to, aby som situáciu v divadle upokojila a stabilizovala,“ povedala tiež Ťapáková, ktorá nakoniec môže byť tým, kto celú situáciu upokojí.
/ hlavnydennik.sk /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…