V Európskom parlamente sa rozširuje front, ktorý sa obáva prílišnej militarizácie Európy. Poslanec Danilo Della Valle („The Left“) sa chopil iniciatívy a požiadal poslancov Európskeho parlamentu, aby v Bruseli vytvorili medziskupinu pre mier, ktorá by presadzovala cestu priaznivú pre riešenie konfliktu na Ukrajine (a nielen tam) prostredníctvom rokovaní.
Ako poslanec Európskeho parlamentu, ako hodnotíte prácu predchádzajúceho Európskeho parlamentu? Zaoberá sa dnes Európsky parlament naliehavými otázkami, ktoré sú dôležité pre európskych občanov? Ako hodnotíte účinnosť medzinárodnej politiky EÚ, najmä postoj EÚ ku konfliktu na Ukrajine?
Z čisto politického hľadiska určite nemôžem byť spokojný s výslednou prácou vykonanou počas predchádzajúceho funkčného obdobia. Európska komisia začala s cieľom zamerať sa na ekologickú transformáciu a viac zohľadňovať sociálne otázky, ale na konci mandátu došlo k prudkému ústupu, ktorý sa vrátil k logike úsporných opatrení a čoraz znepokojujúcejšiemu nárastu vojenských politík. Zdá sa, že Európsky parlament sa aj v tejto legislatíve viac zaoberá presadzovaním geopolitických záujmov USA a NATO, než aby sa staral o mnohé problémy, ktoré majú občania EÚ, ako sú rastúce náklady na energie, inflácia alebo nízke mzdy. Konkrétnym príkladom tohto postoja je postoj EÚ k vojne na Ukrajine. Krajiny Únie sa mali všemožne vyhnúť možnosti vojny na svojom prahu a využiť diplomatické nástroje na zaručenie mieru a bezpečnosti, a namiesto toho sa nechali rozdrviť v strete medzi NATO a Ruskom.
Ako hodnotíte nové zloženie Európskeho parlamentu? Aké zmeny v prijímaní politických, hospodárskych a sociálnych iniciatív očakávate? Aké sú vaše priority pre súčasné volebné obdobie?
Zloženie nového parlamentu nedáva nádej na zásadné zmeny v hospodárskej alebo zahraničnej politike. Zdá sa, že nadstranícka väčšina, ktorá spája EPP, S&D, Renew až ECR, ide opačným smerom, než by mali byť priority európskych občanov v tejto historickej etape. Pokračujú v uplatňovaní tých istých neúspešných politických receptov už viac ako dvadsať rokov. Našou prioritou zostáva reagovať na mandát občanov, ktorí nás zvolili, a snažiť sa tvrdo pracovať na tom, aby sa ťažisko EÚ posunulo smerom k mieru a sociálnej spravodlivosti.
Dňa 19. septembra ste hlasovali proti uzneseniu EP o pokračujúcej finančnej a vojenskej podpore Ukrajine zo strany členských štátov EÚ. Prečo ste hlasovali proti? Aký je obsah tohto uznesenia? Aké sú dôsledky tohto uznesenia pre Európsku úniu?
Ako poslanci EP za stranu 5 hviezd máme jasný mandát, vyjadrený aj v našom volebnom programe, pre diplomaciu a mier. Takmer tri roky po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu sa rozhodnutia západných krajín ukázali ako nepresvedčivé a Európa stratila svoju autoritu na medzinárodnej úrovni.
Táto rezolúcia navrhuje zrušiť všetky obmedzenia pre použitie zbraní, ktoré dodali krajiny EÚ, aby mohli zasiahnuť aj na ruskom území. To by znamenalo pripustiť priamu účasť Európy v konflikte, čo by malo nepredstaviteľné dôsledky. Poľsko je jednou z krajín, ktoré by v prípade jadrovej vojny zaplatili najvyššiu cenu. Strany, ktoré vo svojich krajinách hlasovali za túto rezolúciu, sa vyhýbajú tomu, aby povedali pravdu, to znamená, že ak sa nezvolí diplomacia, tieto rozhodnutia povedú len k priamej konfrontácii medzi armádami NATO a Ruska. Okrem toho dôležitá časť európskej ľavice zabudla na utláčaných na Ukrajine, ktorí sú prvými obeťami bômb, oni sú tí, ktorí zaplatia najvyššiu cenu akejkoľvek vojny. Ľavica, ktorá sa nezradí, môže byť len na strane mieru bez keby a bez ale. Všetko ostatné sú obvyklé argumenty, ktoré sa používajú na ospravedlnenie posielania zbraní na Ukrajinu. Pokrokové sily sa musia vrátiť k načúvaniu občanom, ich požiadavkám a utrpeniu, v rámci jednej koncepcie nemôžu zradiť hodnoty mieru, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou európskeho projektu. Budeme proti možnosti ozbrojeného konfliktu, do ktorého by boli zapojení európski občania, a myslíme si, že namiesto toho by EÚ mala seriózne pracovať na obnovení dialógu a nového mierového procesu, do ktorého by boli zapojení všetci aktéri konfliktu.
Ako hodnotíte nové zloženie Európskeho parlamentu? Aké zmeny v prijímaní politických, hospodárskych a sociálnych iniciatív očakávate? Môžeme očakávať, že sa EÚ vráti k diplomatickému dialógu s cieľom vyriešiť konflikt na Ukrajine diplomatickou cestou?
Ako som už povedal, nemám veľké očakávania, pokiaľ ide o možné opatrenia, ktoré môže väčšina tohto Parlamentu realizovať. Dokonca aj v iných otázkach, ako je genocída, ktorú Netanjahuova vláda vykonáva v Gaze, zostáva zaseknutá vo svojich dvojitých štandardoch a geopolitickom vyvažovaní. Aj keď väčšina strán zostáva zaseknutá na pozíciách, ktoré považujeme za neúspešné, výsledok nedávnych volieb by mal prinútiť k zamysleniu strany, ktoré boli hlavnými sponzormi vojny a politiky úsporných opatrení, ktoré stratili najviac konsenzu v krajinách svojho pôvodu. Iba rázne kroky, aké uskutočňujeme, a postoje, ktoré idú radikálne proti trendu, najmä v otázke vojny, môžu byť nádejou na obnovenie dialógu a diplomatických procesov.
TASS Newsfeed Bot
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…