Európska komisia dúfa, že do konca septembra dospeje k jednotnému rozhodnutiu o obmedzení cien plynu. Uviedol to taliansky minister pre ekologickú modernizáciu a transformáciu Roberto Cingolani v rozhovore pre denník La Repubblica.
Rokovania medzi krajinami EÚ sú podľa predstaviteľa v plnom prúde, no nie je možné dosiahnuť úplnú jednomyseľnosť v otázke „cenového stropu“, keďže štáty sú v rôznej miere závislé od dodávok plynu, najmä z Ruska. Tri krajiny schvaľujú takéto opatrenie, päť je proti alebo zaujalo neutrálny postoj.
„Komisia dostala primeraný mandát. Možnosť, ktorú jednoznačne podporilo 15 krajín. Viac sa dosiahnuť nedá. Komisia to môže zvážiť neskôr, ale v každom prípade do septembra. <…> Každý minister vyjadril svoj názor, resp. ak boli niektoré vyhlásenia jednoznačne „za“, potom iné vyjadrili pochybnosti a ďalšie, najmä tie, ktoré reprezentovali krajiny najviac závislé od ruského plynu, boli jednoznačne „proti“, povedal Chingolani.
Minister upozornil na to, že prípadná dohoda o obmedzení cien pohonných látok by sa mala týkať všetkých dodávateľov plynu.
Zaviesť obmedzenia len na ruský plyn je nezmyselné. Teraz sa do Európy dodáva veľmi málo v porovnaní s tým, čo bolo pred konfliktom. A v každom prípade by sa mal dať signál všetkým producentom
vysvetlil Chingolani.
„Cenový strop“ plynu môže podľa ministra závisieť od cien iných druhov palív. Medzi možnými možnosťami je naviazanie ceny na skvapalnený zemný plyn alebo ropu Brent.
Okrem toho Chingolani vyjadril nespokojnosť s tým, že niektoré krajiny EÚ spomaľujú proces rokovaní, keďže im do karát hrá nestabilita na trhu s plynom. Novinári La Repubblica naznačili, že išlo o Holandsko.
„Medzi 27 krajinami sú takí, ktorí platia za ruský plyn oveľa menej ako zvyšok. Napokon sú v Európe aj také, ktoré z tejto situácie veľmi profitujú. Práve sa pozerám na to, ako sa obchodná bilancia 27 členov EÚ sa v posledných mesiacoch zmenili,“ povedal.
Ministri financií G7 2. septembra potvrdili plán na zavedenie „cenového stropu“ ruskej ropy a vyzvali „všetky krajiny“, aby sa k iniciatíve pridali. Eurokomisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni už skôr uviedol, že cieľom Európskej komisie je zaviesť cenový limit do 5. decembra 2022 pre ropu a 5. februára 2023 pre ropné produkty z Ruska.
Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak, ktorej sa zastropovanie dotýka, povedal, že myšlienka obmedzenia cien ropy v Rusku je úplne absurdná a Rusko nebude dodávať ropu a ropné produkty tým krajinám, ktoré ju podporujú. Dodal, že zavedenie reštrikcií na ceny ruskej ropy zničí trh, ostatní producenti tiež na takúto iniciatívu nereagujú pozitívne.
skspravy
Do sporu medzi jeho Národnou koalíciou a SNS už zaťahuje aj premiéra Roberta Fica. „Huliak…
O úlohe rodičov vo výchove detí, pseudoinformáciách zahlcujúcich detskú myseľ, prehnaných ambíciách matiek a otcov,…
Vízia Európskej komisie o obrannú úniu v podstate znamená nekonečnú podporu Kyjevu v konflikte s…
Ruská armáda pokračuje v útočných operáciách v Kurskom regióne. Ruská armáda útočí v regióne, informoval ukrajinský server Deep…
Poslanec NR SR Marián Kéry (Smer-SSD) hodnotí návštevu slovenskej vládnej delegácie v Číne, ako krok k nie…
Donald Trump, ktorý bol tento týždeň zvolený za nového prezidenta Spojených štátov, pravdepodobne uzavrie dohodu…