svet

Taliansko ma potrebuje: Berlusconi pripravuje svoj príchod

Vo veku 85 rokov sa bývalý taliansky premiér pravdepodobne stane víťazom volieb 25. septembra, čím si získa ďalších päť rokov relevantnosti, píše portál POLITICO.

Kariéra Silvia Berlusconiho ako miliardárskeho realitného magnáta, mediálneho magnáta a trojnásobného premiéra Talianska už trvá desaťročia, pripomína.

V posledných rokoch sa však jeho profil výrazne zmenšil. Kvôli chorobe sa často objavoval na straníckych podujatiach prostredníctvom video odkazu a po odsúdení za daňový podvod dostal v Taliansku na štyri roky zákaz výkonu verejnej funkcie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Napriek tomu sa bývalý taliansky premiér vo veku 85 rokov, keď väčšina ľudí v jeho veku už stavia na nohy, rozhodol kandidovať vo voľbách. „Takto by boli všetci šťastní,“ povedal pre rádio Rai so svojou nenapodobiteľnou sebaistotou.

Až na zázrak, voľby 25. septembra pravdepodobne prinesú víťaznú pravicovú koalíciu s Berlusconim ako kráľom, ktorý mu kúpi pozíciu vplyvu na nasledujúcich päť rokov.

Návrat je výsledkom jeho zmyslu pre „povinnosť“, povedal pre POLITICO v písomných odpovediach na otázky. Taliansko podľa neho potrebuje hodnoty, ktoré reprezentuje iba jeho strana, aby naštartovalo ekonomiku. „Moji rodičia ma naučili, že keď v sebe silne cítim povinnosť niečo urobiť, musím nájsť odvahu to urobiť.“

Comeback dieťa

Napriek tomu, že dve desaťročia dominoval talianskej politike a médiám, nie tak dávno sa zdalo, že Berlusconiho politická kariéra je za ním.

Jeho imidž pošpinil takzvaný bunga bunga škandál, v ktorom svedkovia opisovali orgie v jeho honosnej vile pri Miláne. V roku 2011 ho narastajúca kríza štátneho dlhu a obavy, že by Taliansko mohlo zbankrotovať, prinútili odovzdať moc technokratovi Mariovi Montimu. Čelil mnohým trestným stíhaniam, než bol definitívne vylúčený zo senátu po odsúdení za daňový podvod v roku 2013.

Neočakávaný nárast nacionalistického populizmu za posledné desaťročie však poskytol Berlusconimu príležitosť vybojovať si rolu zodpovedného proeurópskeho, umierneného politika. Do Európskeho parlamentu bol zvolený v roku 2019, hoci sa na hlasovaniach zúčastňoval len zriedka. Minulý rok sa jeho rehabilitácia zdala byť dokončená, keď vstúpil do veľkej koalície vedenej bývalým prezidentom Európskej centrálnej banky Mariom Draghim, oporou európskych inštitúcií.

Potom, minulý mesiac, očividne vycítil zmenu v politických vetroch, sa pripojil k ďalším koaličným partnerom pri získavaní podpory pre Draghiho vládu, čím si vynútil predčasné voľby, ktoré je pravica na dobrej ceste vyhrať. Jeho traja vládni ministri odstúpili z Berlusconiho strany Forza Italia s tým, že je „nezodpovedný“ a uprednostňuje stranícke záujmy krajiny.

Berlusconi popiera akúkoľvek vinu za kolaps administratívy a tvrdí: „Boli by sme radšej, keby Draghiho vláda pokračovala až do prirodzeného konca zákonodarného zboru s voľbami v roku 2023… Nebolo to možné kvôli nezodpovednému správaniu 5 Hviezd a nejednoznačným manévrom. demokratov. Preto „neexistovalo iné riešenie, ako vrátiť hlas ľuďom,“ povedal.

Podpora Berlusconiho, mladšieho partnera v pravicovej aliancii s tvrdo pravicovými Bratmi Talianska Giorgia Meloniho a Ligou proti prisťahovalectvu Mattea Salviniho, je ďaleko od čias jeho slávy v roku 2008, keď jeho strana získala 37 percent hlasov. Momentálne sa vo voľbách pohybuje okolo 8 percent. Spolu sa však očakáva, že strany pravicovej aliancie získajú asi 45 percent hlasov, čo by malo stačiť na väčšinu v parlamente.

Nie sú to však len talianski voliči, ktorých pravica potrebuje získať, ale aj medzinárodní obchodníci s dlhopismi, ratingové agentúry, európske vlády a inštitúcie, ktoré sa obávajú, že najpravicovejšia vláda v povojnovom Taliansku môže predstavovať riziko pre demokraciu a aliancie Talianska v EÚ a NATO, všíma si POLITICO situáciu.

Ak medzinárodné inštitúcie nie sú presvedčené, že silne zadlžené Taliansko bude v bezpečných rukách, náklady na pôžičky prudko vzrastú a manévrovací priestor vlády bude výrazne obmedzený.

Otočte sa proti Putinovi

Jedným z dôvodov týchto obáv boli vrelé vzťahy niektorých členov aliancie s krajne pravicovými stranami v iných krajinách, ako je Vox v Španielsku, a s autoritármi, ako je maďarský premiér Viktor Orbán a ruský vodca Vladimir Putin.

Liga podpísala v roku 2017 dohodu o spolupráci so stranou Jednotné Rusko, ktorá podporuje Putina, a Salvini sa začiatkom tohto roka pokúsil o mierovú misiu, ktorú zaplatilo ruské veľvyslanectvo. Berlusconi sa tešil dlhému priateľstvu s Putinom, dokonca trávil dovolenku v jeho dači a bol nútený popierať správy médií začiatkom tohto mesiaca, že hovoril s ruským veľvyslancom v Ríme a sympatizoval s postojom Ruska.

Jeho kritika Putinovej invázie na Ukrajinu bola doteraz utlmená. Berlusconi však vo svojich komentároch pre POLITICO jednoznačne odsúdil svojho bývalého priateľa: „Dnešné Rusko, ktoré útočí na Ukrajinu, porušilo medzinárodné právo a prinieslo bolestivú vojnu do srdca Európy.

Berlusconi sa pri pohľade späť na svoje pôsobenie vo funkcii premiéra tvrdil, že pracoval na zlepšení vzťahov medzi Ruskom a Západom. Dohoda NATO-Rusko z roku 2002 v Ríme „mohla začať éru, v ktorej sa Rusko stalo partnerom a dôveryhodným partnerom“. Povedal, že je z Putina „hlboko sklamaný“.

Berlusconi poprel, že by niektorá zo strán v pravicovej aliancii bola extrémistická, pričom tvrdil, že koalícia je stredopravá, a povedal, že „nemá nič spoločné s extrémistickými hnutiami v iných krajinách“.

„Sme proeurópski, prozápadní, pro-NATO, pričom naším jediným referenčným bodom je liberálna demokracia,“ povedal Berlusconi. Dodal, že by sa „nezúčastnil žiadnej vlády“, ak by si nebol absolútne istý jej „demokratickou správnosťou, zmyslom pre zodpovednosť a lojalitou voči Európe a Západu“.

Podľa Berlusconiho je to práve stredná ľavica, ktorej lojalita je otázna, keďže v ich koalícii je aj krajne ľavicová strana, ktorá hlasovala proti vstupu Švédska a Fínska do NATO.

Napriek zníženému profilu má Berlusconi stále schopnosť vyvolať rozruch. Minulý týždeň pri diskusii o navrhovanej reforme prezidentského systému navrhol, aby prezident Sergio Mattarella, ak prejde, musel odstúpiť. Komentár bol považovaný za útok na Mattarellu, garanta talianskych demokratických bŕzd a protiváh a najobľúbenejšieho politika v krajine. Berlusconiho protivníci obvinili právo zo sprisahania s cieľom rozložiť taliansky demokratický systém a povedali, že Berlusconi chce túto úlohu pre seba. Berlusconi poprel akúkoľvek túžbu stať sa prezidentom.

Berlusconi by sa namiesto toho mohol uchádzať o druhú najvyššiu taliansku inštitucionálnu úlohu, predsedu senátu, ale bol by veľmi kontroverznou voľbou a jeho spojenci ho doteraz nepodporili. Insiders povedali, že predvolebná kampaň ho oživila. Jeho kampaň videobulletinov publikovaných na Facebooku hrá s nostalgiou 90. rokov a rokmi overenou hrou znižovania daní a vyšších dôchodkov.

Aj bez formálnej inštitucionálnej úlohy, pokiaľ bude zbierať hlasy, ktoré očakáva, bude mať Berlusconi v budúcej vláde značnú moc.

„Ak získa 7 až 8 percent, ako sa očakávalo, mohlo by to znamenať rozdiel medzi jasným víťazstvom pravice a chaotickým výsledkom,“ povedal Daniele Albertazzi, profesor politiky na University of Surrey. „Bol by kľúčový pre prežitie koalície. A môžete veriť, že to svojim spojencom dá pocítiť.“

Ideologicky existuje široká zhoda medzi pravicovou alianciou na volebnom programe znižovania daní a obmedzení prisťahovalectva a zdá sa, že krajne pravicové strany pravdepodobne nebudú podporovať svojich extrémistických priaznivcov.

Ale Berlusconi môže, ak chce, nakresliť veľa červených čiar. Pozícia Forza Italia v strede znamená, že je jedinou zo strán, ktorá by teoreticky mohla prejsť na podporu ľavicovej alebo technokratickej vlády bez toho, aby zaplatila vysokú cenu u voličov.

Hannah Roberts

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou

Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…

4 hodiny ago

Novembrové prekliatie Ukrajiny

November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…

4 hodiny ago

Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu

Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…

5 hodín ago

Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo

V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…

5 hodín ago

VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku

O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…

5 hodín ago