O výsledku referenda budú v pondelok (31. 10.) rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Väčšina hlasujúcich v sobotňajšom (29. 10.) referende v meste Sliač bola proti zriadeniu americkej vojenskej základne na jeho území. Z 1513 voličov, ktorí sa na referende zúčastnili, takto hlasovalo 1127 občanov, čo je takmer 75 percent všetkých zúčastnených voličov. TASR o tom informovala primátorka mesta Ľubica Balgová.
Možnosť hlasovať o otázke „Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ malo v tomto meste 4082 oprávnených voličov.
O výsledku referenda budú v pondelok (31. 10.) rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo 1343 obyvateľov Sliača.
Výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to sebavedome uviedol na sociálnej sieti. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude.
„Opakujem, žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni,“ zdôraznil.
Pripomenul, že miestne referendum údajne nie je právne záväzné pre vládu. Žiadny význam podľa neho nemá ani pre rezort obrany. „Aj naďalej sa budeme pravidelne stretávať so zástupcami mesta, podporovať ho, vysvetľovať súvislosti a pravdivo odpovedať na všetky otázky,“ uviedol.
V predkladacej správe na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických (ďalej ako „dohoda“) sa o.i. uvádza, že Spojené štáty americké sú naším strategickým transatlantickým spojencom v Severoatlantickej aliancii…
Predmetom navrhovanej dohody je posilniť spoluprácu SR a USA… a vytvoriť právny rámec pre rozšírené a prehĺbené partnerstvo, rozvoj obranných spôsobilostí, obranného plánovania a vojenského výcviku Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Návrh dohody sa vzťahuje na príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických, ich rodinných príslušníkov, ako aj iné osoby, ktoré sa podieľajú na plnení úloh pre ozbrojené sily Spojených štátov amerických.
Z textu je zrejmé, že americkí vojaci tu budú a prioritne majú plniť úlohy pre armádu Spojených štátov, takže pôjde v istej forme o americkú vojenskú základňu na letiskách v Kuchyni a Sliači, aké majú Spojené štáty po celom svete v rôznej forme vyše 750.
V rámcovej dohode nie je všetko ustanovené, pretože predpokladá, že „o prítomnosti cudzích ozbrojených síl na území Slovenskej republiky budú naďalej rozhodovať príslušné orgány podľa potreby“.
No najmä, že podrobné „podmienky spolupráce v oblasti obrany“ budú predmetom ďalších vykonávacích dohôd.
Toto znemožňuje transparentný verejný dohľad nad prítomnosťou, činnosťou, aj pohybom vojakov armády USA na území SR.
Podraz voči záujmov občanov a SR je v určení charakteru dohody ako medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi SR podľa článku 7 odsek 5 Ústavy SR.
skspravy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…