Počet fyzických kontrol na mieste u farmárov v SR aj v ČR vlani, teda v prvom roku nového programovacieho obdobia Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ, výrazne stúpol.
Uviedol to na brífingu na moravskom zámku Křtiny minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) spoločne s ministrom pôdohospodárstva ČR Marekom Výborným po spoločnom rokovaní.
,,Bol som koncom minulého roka na zasadnutí agrárnych komôr krajín V4, ktoré potvrdili, že obdobné problémy z hľadiska vyplácania priamych platieb, zvýšeného počtu kontrol majú aj vo svojich krajinách. Je na nás, aby sme apelovali na Európsku komisiu (EK), aby snaha zjednodušiť a zdigitalizovať platby sa aj reálne pretavila do praxe. Verím, že už o rok príde k (pozitívnej) zmene,“ priblížil Takáč. Nárast počtu kontrol vysvetlil „radikálnymi zmenami“ v spoločnej agropolitike (zavedenie biopásov, vyšší dôraz na ekológiu a podobne).
,,Zjednodušenie a digitalizácia mali viesť k zníženiu počtu kontrol. Z nepochopiteľných dôvodov sa však v ČR počet kontrol oproti predchádzajúcim rokom zdvojnásobil, na Slovensku je nárast počtu kontrol ešte vyšší,“ povedal český minister pôdohospodárstva. Výborný potvrdil, že nárast počtu kontrol sa netýka len SR a ČR, ale celej EÚ. ,,My musíme vytvoriť tlak na EK, že nie je možné postupovať týmto spôsobom. Pokiaľ zjednodušujeme a digitalizujeme, tak musí logicky počet kontrol ubudnúť. To však neznamená, že kontroly farmárov nebudú. Pokiaľ farmár berie dotácie, tak toto musí by pod kontrolou,“ doplnil Výborný.
Obaja ministri rokovali aj o problémoch, ktoré Slovensku a Česku v poslednom období spôsobuje dovoz ukrajinských agrokomodít do EÚ. Zhodli sa na tom, že v súvislosti s Ukrajinou budú obe krajiny musieť pristúpiť postupne k zmenám v štruktúre svojej rastlinnej a živočíšnej výroby. ,,Riešením v SR bude podpora špeciálnej rastlinnej a špeciálnej živočíšnej výroby,“ uviedol Takáč.
Okrem otázok o aktuálnom vývoji a budúcich vyhliadkach Spoločnej poľnohospodárskej politiky a dovozu agrokomodít z Ukrajiny do EÚ agroministri SR a ČR rokovali aj o odlesňovaní, o adaptácii lesov na klimatickú zmenu, o riešení problémov spojených s veľkými šelmami (vlk, medveď), ako aj o aktuálnej nákazovej situácii spôsobenej šírením afrického moru ošípaných (AMO).
ereport.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…