Vplyv finančného sektora v Bruseli je podľa portálu Politico v posledných rokoch zjavný, pričom sa prijímajú miernejšie pravidlá pre banky a poisťovne, než požadovali regulátori.
Dosiaľ nie veľmi známa lobistická skupina Eurofi, ktorá zabezpečuje prístup firiem k politikom a regulátorom EÚ, vyzbierala takmer šesť miliónov eur na poplatkoch od finančného sektora. Vyvoláva to obavy z netransparentnosti a vplyvu peňazí na tvorbu politiky, upozorňuje Politico.
S členskými poplatkami vo výške približne 50-tisíc eur a prudkým nárastom rozpočtu sa Eurofi zaradila medzi najväčšie lobistické skupiny v EÚ, a to napriek tomu, že má iba troch zamestnancov na plný úväzok a žiadne verejne dostupné účtovné záznamy.
Hlavnou činnosťou Eurofi je organizácia za zatvorenými dverami prebiehajúceho lobistického podujatia dvakrát do roka krátko pred stretnutiami ministrov financií EÚ, na ktorých sa zúčastňujú vysokopostavení európski úradníci, centrálni bankári a finančníci.
Vysokí predstavitelia Európskeho parlamentu uviedli, že Eurofi platí za ich pobyt v luxusných hoteloch a časť cestovných nákladov. V roku 2023 dosiahol rozpočet organizácie 5,7 milióna eur, financovaná je najmä prostredníctvom členských poplatkov od najväčších bánk, burzových a technologických gigantov, ako sú BlackRock, Goldman Sachs a American Express.
Vplyv finančného sektora v Bruseli je podľa Politico v posledných rokoch zjavný, pričom sa prijímajú miernejšie pravidlá pre banky a poisťovne, než požadovali regulátori. „Je to jedna z najnetransparentnejších skupín, na ktoré si spomínam,“ povedal výskumník z neziskovej organizácie Corporate Europe Observatory Kenneth Haar. „Je naozaj zvláštne mať taký veľký rozpočet s iba niekoľkými ľuďmi.“
Eurofi má netypickú štruktúru v porovnaní s inými veľkými lobistickými skupinami, ktoré si rozširujú sieť kancelárií s cieľom ovplyvňovať politiku a získať si pozornosť najvyšších euroúradníkov. Tvrdí, že nezastupuje záujmy finančného sektora, ale poskytuje iba platformu na diskusiu.
Avšak jej rozpočet ju zaraďuje medzi najväčšie lobistické organizácie v Bruseli, hneď za technologických gigantov ako Google a Apple, ktorí investovali obrovské prostriedky do ovplyvňovania bruselskej mašinérie.
Autor: Slávka Cigáňová
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…