Latentná nadnárodná korporátna štátna technokracia sa obdarila tajným nástrojom, o ktorom sa vo volebnej politike málo diskutuje: urovnávanie sporov medzi investormi a štátom (ISDS).
Rámec ISDS pre riadenie obchodných sporov je so svojím čudným, neškodne znejúcim názvom navrhnutý tak, aby vyvolal čo najmenší záujem (a teda čo najmenší odpor) verejnosti.
Riešenie sporov medzi investorom a štátom (ISDS), ako ho definuje Thomson Reuters : procesný mechanizmus, ktorý umožňuje investorovi z jednej krajiny začať arbitrážne konanie priamo proti krajine, v ktorej investoval
Ustanovenia ISDS sú obsiahnuté v mnohých medzinárodných dohodách vrátane dohôd o voľnom obchode, bilaterálnych investičných zmlúv , multilaterálnych investičných dohôd , národných investičných zákonov a investičných zmlúv.
Ak investor z jednej krajiny („domovský štát“) investuje v inej krajine („hostiteľský štát“), pričom obe krajiny súhlasili s ISDS, a hostiteľský štát porušuje práva udelené investorovi podľa medzinárodného práva verejného (napr. ako právo nenechať vyvlastniť majetok bez rýchlej, primeranej a účinnej kompenzácie), potom investor môže žalovať hostiteľský štát v neutrálnej arbitráži, a nie na domácich súdoch hostiteľského štátu
V neakademickom, praktickom jazyku, národné štáty ako USA už nemajú konečnú moc nad ekonomickým dianím v rámci svojich vlastných hraníc
Teoreticky môžu zahraniční aktéri, zvyčajne dobre vybavené korporácie, žalovať vládu USA (pozn.red.: a akúkoľvek inú vládu, vrátane slovenskej), ak neuspokojí ich ekonomické záujmy.
V skutočnosti je vláda USA dostatočne zachytená, že by nikdy pravdepodobne nenapadla nadnárodné korporácie, ktoré samy zapísali ISDS do legislatívy prostredníctvom politikov, ktorých si kúpili.
ISDS je len dodatočnou zárukou dodržiavania pravidiel pre prípad, že by sa niekedy v budúcnosti chopil moci skutočný národný politik (nacionalista) ako Donald Trump.
Takzvané dohody o „voľnom obchode“ ako NAFTA a GATT zaviedli tento koncept do zákona. Ako vysvetľuje akademička Magdalena Bas :
„Prvkom, ktorý odlišuje štát od akéhokoľvek iného subjektu medzinárodného práva alebo akéhokoľvek iného aktéra v medzinárodných vzťahoch, je suverenita a ako odpoveď sa štáty navzájom uznávajú ako právne rovnocenné. Hoci suverenita zostáva ‚vstupenkou všeobecného vstupu na medzinárodnú scénu‘ ( Fowler a Bunck, 1995 ), jej koncepcia sa v priebehu histórie vyvíjala a dokonca sa dostala do napätia s hyperglobalizáciou ( Rodrik, 2011 ). Jednou z oblastí, ktorá ilustruje toto napätie, je riešenie sporov medzi investorom a štátom (ISDS).“
Ak štát nemôže rozhodovať o tom, ako sa podniká na jeho územiach, nie je to štát. Je to zástupca väčšieho výkonu.
Pokiaľ viem posúdiť, existujú dva hlavné dôvody, prečo väčšina voličov nikdy nepočula o ISDS, a ešte menej premýšľala o jeho dôsledkoch pre ich životy:
a.) sú to nudné technické veci; občania sú nútení sa emocionálne rozčuľovať ohľadom vojnových problémov kmeňovej kultúry namiesto toho, aby sa sústreďovali na historické lúpeže prebiehajúce parazitickou elitnou triedou, a
b.) je to skvelé pre nadnárodné korporácie, ktoré skutočne riadia politiku USA (spomínané parazitické elity).
Joe Biden určite nie je v stave zaujať stanovisko, a tak či tak nemal morálnu vôľu. Aj keby sa nejakým spôsobom odtrhol od scenára svojich manipulátorov a vyvolal rozruch okolo ISDS, okamžite by sa mu dostalo liečby JFK…
Biden je bábka na jedno použitie , ako všetci prezidenti. Postupne, metodicky a nemilosrdne sa nadnárodný korporačný štát na čele s WEF spája v tieni. Akonáhle bude proces úplne dokončený, podporovaný právnymi konštruktmi ako ISDS a podporovaný začínajúcim technotronickým policajným štátom, odpor bude prakticky nemožný.
Opýtajte sa sami seba: prečo môj kongresman GOP, zdanlivý patriot s chlopňou odznaku vlajky, nikdy nespomenul ISDS? Mohla by odpoveď znieť tak, že je na čele rovnako ako jeho kolegovia z Demokratickej strany, že je zaneprázdnený obchodnými záujmami, ktoré financujú jeho kampane, a dúfa, že po odchode z úradu bude pre nich pracovať viditeľnejšie (ofociálne)?
Ben Bartee
O autorovi: Ben Bartee je nezávislý americký novinár so sídlom v Bangkoku. Sledujte jeho prácu cez Armageddon Prose a/alebo Substack , Patreon , Gab a Twitter . Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Zroj
globalresearch/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…