Na pestovanie tabaku sa využíva viac ako 3 milióny hektárov pôdy vo viac ako 120 krajinách – dokonca aj v krajinách, kde ľudia hladujú.
Každý rok zomrie na príčiny súvisiace s tabakom 8 miliónov ľudí. Vlády na celom svete zároveň naďalej dotujú produkciu tabaku. Oznámil to v predvečer Svetového dňa bez tabaku, ktorý sa oslavuje 31. mája, šéf WHO Tedros Ghebreyesus. Vyzval úrady krajín, aby podporovali pestovanie zdravých plodín, ktoré nasýtia milióny ľudí.
V piatok WHO vydala správu s názvom „Pestujte jedlo, nie tabak“. Predovšetkým odhaľuje tabakový priemysel, ktorý prostredníctvom čelných skupín lobuje za záujmy pestovateľov tabaku, udržiava farmárov v „dlhovom otroctve“, podporuje pestovanie tabaku, pričom zveličuje jeho ekonomické výhody.
Podľa odborníkov WHO tabak poškodzuje nielen spotrebiteľov. Procesy spojené s jeho výrobou vedú k chorobám samotných farmárov, vrátane chronických pľúcnych ochorení a otravy nikotínom (známej aj ako „choroba zeleného tabaku“). V tabakovom priemysle zároveň celosvetovo pracuje viac ako milión detí.
„Jeden zo štyroch pestovateľov tabaku trpí chorobou zeleného tabaku. Ochorenie sa vyskytuje v dôsledku absorpcie nikotínu cez pokožku pri spracovaní tabakových listov, potom sa šíri po celom tele. Niektoré z príznakov zahŕňajú reflexné zvracanie, závraty, bolesti hlavy, bolesti brucha a dýchavičnosť a trvajú v priemere jeden až tri dni,“ uvádza sa v správe WHO.
„Výberom pestovania potravín pred tabakom uprednostňujeme zdravie, chránime ekosystémy a zlepšujeme potravinovú bezpečnosť pre všetkých,“ povedal Dr. Tedros.
Pripomenul, že viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete čelí vážnej potravinovej neistote. Na pestovanie tabaku sa však využíva viac ako 3 milióny hektárov pôdy vo viac ako 120 krajinách – dokonca aj v krajinách, kde ľudia hladujú.
Doteraz sa predpokladalo, že produkcia tabaku je problémom najmä Ázie a Južnej Ameriky. Brazília, Čína a India tvoria 55 percent svetového tabakového priemyslu.
Tabakové spoločnosti tiež nedávno preskúmali výrobné možnosti v Afrike, uvádza správa WHO. Od roku 2005 sa tak plocha poľnohospodárskej pôdy, na ktorej sa pestuje tabak, zvýšila na africkom kontinente o takmer 20 percent, zatiaľ čo na celom svete sa znížila o viac ako 15 percent.
Medzi lídrov v pestovaní tabakových plodín v európskom regióne WHO patria Grécko, Taliansko, Španielsko, Poľsko, Srbsko a Turecko.
WHO, Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetový potravinový program (WFP) podporujú iniciatívu, ktorá umožní 5000 farmárom v Keni a Zambii prejsť na výrobu potravín.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Bývalý ruský prezident, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev už predtým v…
Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku…
Russia Today (RT) pokrýva témy z rôznych častí sveta vrátane Európy, USA a Afriky, čím…
“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…
Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…
35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…