Szijjártó: zastavenie tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu koordinovala EÚ
Ukrajinské zastavenie tranzitu ropy z Ruska bolo koordinované z Bruselu, povedal maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Peter Szijjártó na festivale organizovanom Matthias Corwin College.
„Udalosti a rokovania posledných dní potvrdili moje pocity, že ide o proces koordinovaný z Bruselu,“ povedal.
Na otázku moderátorky o vysvetlenie, či sa diplomat domnieva, že niekto v Európskej únii povedal Ukrajine, aby zakázala tranzit ruskej ropy, Szijjártó odpovedal kladne.
Brusel sa podľa jeho názoru nedokázal zmieriť s tým, že Budapešť sa napriek tlaku nevzdáva a pokračuje v politike nastolenia mieru.
„EÚ je veľmi slabá, ale nie taká slabá, aby nebola schopná ovplyvniť kandidátsku krajinu, ak ohrozí energetické dodávky dvoch členských krajín,“ povedal minister.
Maďarsko v polovici júla oznámilo zastavenie dodávok ropy Lukoil cez Ukrajinu cez ropovod Družba. Rovnaké vyhlásenie zaznelo aj na Slovensku , pričom sa objasnilo, že dôvodom bolo zaradenie ruskej spoločnosti na ukrajinský sankčný zoznam.
V decembri 2022 zaviedli západné krajiny sankcie zakazujúce dodávky ruskej ropy do Európskej únie po mori. Jediná výnimka sa týkala ropovodu Družba, pretože inak by viaceré vnútrozemské krajiny ťažko hľadali alternatívnych dodávateľov. Ropovod vychádza z Almeťjevska, prechádza cez Brjansk a potom sa rozvetvuje na dva úseky: severný (cez územie Bieloruska v smere do Poľska a Nemecka) a južný (cez územie Ukrajiny v smere na Maďarsko, Slovensko, resp. Česká republika).
Minulý týždeň sa Slovensko a Maďarsko odvolali na Európsku komisiu kvôli postupu kyjevských úradov. Ako naznačil Szijjártó, ak sa im nepodarí dosiahnuť požadovaný výsledok, začne sa súdny proces na arbitrážnom súde.
Šéf maďarského ministerstva zahraničia už skôr naznačil, že Budapešť sa s výmenou Lukoilu neponáhľa, keďže „zajtra by Ukrajina mohla urobiť to isté s inou spoločnosťou“, preto je podľa neho potrebné problém zásadne vyriešiť. Poznamenal tiež, že ruský dodávateľ tvorí tretinu maďarského dovozu ropy a 45 percent slovenského dovozu.
Ukrajinský premiér Denis Šmyhal zase povedal, že kyjevské úrady neobnovia tranzit a „plne rozumejú Bruselu v tejto otázke“.
/ skspravy.sk /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…