domovina

Syn spoluzakladateľa Esetu vymyslel startup na boj s dezinformáciami. Chce „odstrániť“ hoaxy a dezinformácie

Snahy o cenzúru a potlačovanie slobody slova v mene boja s hoaxami a dezinformáciami naberajú v Dobe covidovej na obrátkach a napredujú.

Aktuálne sa čoraz viac skloňuje nutnosť bojovať proti hoaxom a dezinformáciám. V prípade ľudí, ktorí si nedokážu alebo nechcú dôsledne overovať informácie a čoraz menej dôverujú klasickým médiám (ktorých obsah je pod prísnou kontrolou verejnosti), to môže viesť až k ohrozeniu ich zdravia či rozkladu dôvery vo verejné inštitúcie.

Hybridným hrozbám a zámerne produkovaným klamstvám pritom dnes čelia v USA, vo východnej Európe, ale prakticky aj kdekoľvek inde.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Startitup informuje, že na Slovensku teraz vzniká startup, ktorý ich má odhaľovať a pomáhať potláčať. Robí tak pomocou analýzy dát naprieč internetom, volá sa Gerulata Technologies a nájdeš za ním známe meno. Založil ho totiž syn jedného zo zakladateľov antivírusovej firmy Eset Michal Trnka.

Pre súkromné firmy aj štáty

Trnka mladší pracoval aj v rodinnej firme, minulý rok sa však presunul do vlastného biznisu. Analýzu a trackovanie fake news má na starosti nástroj s názvom Juno. Ten si už postupne osvojujú nielen firmy v súkromnom sektore, ale podľa slov Trnku je záujem aj v štátnych inštitúciách.

„Problém, ktorý riešime, je, že toho obsahu je veľa. Či už aktérov alebo naratívov a veci sa dejú veľmi rýchlo. Je teda ťažké sa vyznať v tom, kto a čo šíri. My tomu hovoríme ‚situačný prehľad’, mať možnosť pozrieť sa na informačnú situáciu akoby zhora. Toto sú veci, s ktorými náš nástroj Gerulata Juno vie pomôcť,“ vysvetlil pre Startitup Trnka.

Gerulata Technologies

Jeho webová aplikácia má podobné rozhranie ako známe sociálne siete. „Predstavte si niečo ako Facebook, kde máte nejaký feed zachyteného obsahu. V ňom potom môžete vyhľadávať, filtrovať či kliknúť na jednotlivých aktérov, teda informačné zdroje a pozrieť sa, ako sú medzi sebou poprepájané či koordinované,“ opísal.

Takýchto feedov pritom môže používateľ sledovať hneď niekoľko a kategorizovať ich: médiá, „alternatívne“ médiá, politici, téma očkovania a podobne. Možno to prirovnať napríklad sledovaniu hashtagov na Twitteri, ale bez toho, aby ich šíritelia v postoch museli špecificky označiť. Juno obsah dešifruje sám.

Samotná firma ale v obsahu a dátach nevyhodnocuje, či ide o pravdivé, alebo nepravdivé tvrdenia. To má byť úlohou odborníkov, neziskoviek alebo štátnych inštitúcií. Nástroj Gerulata Technologies však vie obsah nájsť a vytriediť, čo môžu používať aj banky alebo iné firmy na hľadanie akýchkoľvek zmienok o svojom podnikaní, napríklad vo forme social media monitoringu.

Gerulata Technologies

Facebook už upadá

Gerulata pripomína, že ľudia veriaci hoaxom alebo šíriaci konšpirácie sa dnes vo veľkom presúvajú z Facebooku inam, napríklad na Telegram alebo „ruskú“ sieť VKontakte. Tie Juno aktuálne pod kontrolou nemá, má sa to však čoskoro zmeniť.

„Máme spolupráce aj so štátnymi inštitúciami. Neviem, nakoľko o tom môžem hovoriť, respektíve o niektorých veciach vôbec,“priznal stručne Trnka na margo potenciálnych zákazníkov.  Prezradil ale, že spomínaní klienti využívajú nástroj Juno najmä na strategickú komunikáciu a vysvetlil aj ako.

„Nejaké ministerstvo má povedzme komunikáciu týkajúcu sa covidovej situácie. Tu je dôležité, že v rámci agendy, ktorú tento rezort obhospodaruje, je dôležité sledovať trendy v oblasti naratívov. Šíri sa tu nejaká nová dezinformačná hrozba? Nejaký nový naratív, o ktorom by sme mali vedieť? To sú tie otázky, ktoré treba vyhodnotiť,“ vysvetlil. Konkrétne firmy ktoré Juno využívajú, Trnka menovať nechcel, no priznal, že ide napríklad o PR agentúry.

Zdroj: fontech.startitup.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

5 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

5 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

6 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

7 hodín ago

Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu

Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…

7 hodín ago