Prezident USA Joe Biden vo štvrtok hovoril so zástupcami krajín tzv. Bukureštskej deviatky o svojom utorkovom rokovaní s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Slovenský premiér Eduard Heger počas tohto rokovania vyjadril znepokojenie Slovenska z potenciálneho rizika vojenského konfliktu, ale Biden ho uistil, že bezpečnosť EÚ je pre USA prioritná
„Na otázku prezidenta Joea Bidena, ako vníma situáciu Slovensko, som povedal, že je nevyhnutné, aby sme ako aliancia konali koordinovane, jednotne a spolu. Zároveň som vyjadril znepokojenie z prítomnosti ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc a potencionálneho rizika ozbrojeného konfliktu,“ prehovoril Heger na Facebooku o vyslovenom postoji Slovenska pri rokovaní s Bidenom.
„Hovoril som aj o intenzívnej spolupráci Slovenska s Ukrajinou. Zdôraznil som, že podporujeme jej územnú celistvosť a euroatlantické ambície. Voči prípadným aktivitám Ruska by sa mal tvrdo vyhradiť aj najbližší summit EÚ,“ dodal.
Podľa Hegera americký prezident účastníkov stretnutia opakovane uistil, že bezpečnosť EÚ je pre Spojené štáty prioritná.
“Zdôraznil potrebu spolupráce pri obrane demokracie a spoločných hraníc, pretože prípadná vojna by doslova zmenila celý svet a mala by katastrofálne následky,” uviedol Heger posolstvo Bidena počas rokovaní.
Slovenský premiér podľa svojich slov ocenil, že americký prezident o situácii nehovorí len s veľkými hráčmi, ale aj s krajinami na východnej hranici NATO, ktoré majú právom najväčšie obavy z aktuálnych bezpečnostných hrozieb.
Heger na záver uviedol, že sa všetci účastníci rokovaní zhodli na potrebe dialógu s Ruskom, s cieľom deeskalovať situáciu.
„V opačnom prípade by hrozili bezprecedentné sankcie a ďalšie opatrenia. Americký prezident nás uistil, že v diskusiách chce pokračovať, aby sme vedeli spoločne reagovať na možné hrozby,“ uzavrel Heger.
Bukureštská deviatka (B9) sa skladá z Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Toto zoskupenie sa prvýkrát stretlo na úrovni hláv štátov v Bukurešti v roku 2015, pripomína tlačový odbor Úrady vlády SR.
Pod príspevkom Hegera sa objavilo obrovské množstvo komentárov s nahnevanou reakciou užívateľov. Ľudí pobúrilo, že slovenský premiér nezastával počas rokovaní pozíciu, ktorá by podľa nich naozaj bola v záujme Slovenska.
„Nalejme si čistej vodky. Milý môj chudák, ty si tu hlavne na nič nehraj a radšej karty nemiešaj a svoj americký mokrý sen si nechaj pre seba a tebe podobným. Rusi sú v prvom rade znepokojení, čo sa deje pri ich hraniciach, takže len reagujú na daný konflikt na neustále sa narastajúcim tlakom Američanov kŕmenou podporou. Nekŕm ľudí dezinformáciami a konečne napíš pravdu o tom, že sa Amerika chystá na dobývanie ešte pre nich neznámeho východného územia. V tomto nebudeš mať žiadnu podporu od občanov… jedine len od amíkov, ktorí plačú nad hrobmi svojich predkov, ktorí sa obetovali pre slobodu, lebo za slobodu bojovali a už všetky zdroje pre potrebu vlastnú vyčerpali, ale pre ich vlastnú a nenažranú. Vážne ti radím, nedráždi hada bosou nohou,“ napísal Ručná Výroba Blackosh.
„Pán premiér, ak by ste reprezentovali svoju krajinu, pri rozhovore s pánom Bidenom by ste mali položiť legitímne otázky. 1. Prečo sa jednotky NATO sťahujú k hraniciam Ruska a to ako pozemným, tak aj námorným 2. Či narastajúci počet incidentov s tým súvisiacich nás nemôže uvrhnúť zbytočne do konfliktu, ktorý absolútne nie je v záujme SR. 3. Kedy donúti Ukrajinu k mierovému riešeniu na Donbase, pretože tento konflikt a nestabilita rusko-ukrajinských vzťahov poškodzujú ekonomiku Slovenska,“ poznamenal Ondřej Drutář.
„Je mi z Vás pán Heger na zvracanie, na úplné zvracanie, aj z celej vlády. Neberte to osobne, neurážam Vás, len mi je z toho smutno, z toho všetkého, kto to ten náš štát riadi a ako sa likviduje stredná vrstva a akú neférovosť ste Vy a vláda zaviedli,“ vyjadril svoju frustráciu Daniel KA.
„Týmto statusom u mňa tento pán ako politik skončil. Čiže podľa jeho logiky, ak Rusko pošle svoje vojská na svoju hranicu s Ukrajinou, je to zle, ale keď na túto hranicu prídu vojská NATO, je to ok?“ poukázal Lukáš Pastirčák na rozpor.
„A nie ste znepokojený vojakmi NATO na Ukrajine, vám už skutočne švitorí na hlavu? Čo by ste chceli, aby si Rusi nestrážili svoje hranice? Čo nás ťaháte do vojny? Akým právom? Čo my máme s USA?“ pýtala sa Jana Tribulikova.
„A zase rozhodujete o nás bez nás, tak ako o vstupe Slovenska do NATO bez referenda! Prečo asi? No, pretože súhlas by ste v referende nedostali! Ste zapredanci, čo neslúži ľudu, ale určitým elitám, peniazom a moci!“ tvrdil Richard Kuník.
„Naša bezpečnosť je pre USA prioritná?!“ pýtal sa pobúrene Robert Andráši.
Maďarský predseda vlády Viktor Orbán zopakoval, že "Európska únia musí prehodnotiť ruské sankcie, aby znížila…
Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok popoludní telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Telefonát trval…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra vo svojom videu komentuje nedávnu debatu na tému: Spoločenský…
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimoriadne ostro reagoval na otázku novinárov, ohľadom politickej zodpovednosti vo…
Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov,…
Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) profesionálne zvládli dva incidenty v ilavskej väznici. Vďaka rýchlemu…