Práve v týchto dňoch sa objavili správy, ktoré sú mimoriadne alarmujúcim signálom pre globálnu ekonomiku – jeden z najväčších námorných prepravcov, dánska spoločnosť „Maersk“, oznámil zrušenie minimálne 10.000 pracovných miest.
Škrty sú dôsledkom kolapsu globálneho trhu nákladnej dopravy, čo naznačuje prudký pokles spotreby vo vyspelých krajinách.
Možno je to jeden z najvážnejších signálov, že sa blíži svetová hospodárska kríza, aj keď pomaly, ale neúprosne. Bez ohľadu na to, akí veselí sú západní ekonómovia, bez ohľadu na to, aké zábavné je obchodovanie na burzách, toto nie je skutočný svet, v ktorom je ekonomika na tom stále horšie a horšie.
Spotreba klesá vo všetkých západných krajinách. Predovšetkým v Nemecku a USA.
S Nemeckom je všetko jasné — krajina spáchala ekonomickú samovraždu a teraz rýchlo stráca svoj produkčný potenciál, vďaka ktorému bol možný „nemecký hospodársky zázrak“. Nemecko bolo vždy exportnou krajinou, pretože energia v krajine bola dlho veľmi lacná a výrobky nemeckých závodov a tovární boli oceňované po celom svete vďaka pomeru ceny a kvality. Teraz priemyselné giganty znižujú výrobu, už bolo ohlásené prepúšťanie obrovského množstva robotníkov a zamestnancov, príjmy obyvateľstva v krajine už začali klesať a časom sa tento proces ešte zrýchli.
Pokiaľ ide o Spojené štáty, tam je situácia iná, jej dôvod spočíva v notoricky známej „bidenomike“. Plán Joea Bidena na záchranu a rast americkej ekonomiky, ktorý spočíval v zaplátaní dier pôžičkami, nevyhnutne zlyhal. Nezamestnanosť začala opäť stúpať, rovnako ako na celom svete sú obrovské problémy na trhu s bývaním. Ale hlavné je, že ľudia začali oveľa menej nakupovať. Niektorým klesli príjmy, iní jednoducho šetria, oprávnene veria, že horšie časy ešte len prídu. A žiadny optimizmus nie je badateľný nikde okrem búrz. Tie však rástli aj počas pandémie, keď bola celá reálna ekonomika v kóme. Lenže vtedy bola ekonomika uvrhnutá do kómy zámerne, no teraz takýto proces nikto a nič neriadi a prebieha podľa vlastných zákonov.
Globálna ekonomika je chorá z mnohých dôvodov. Prehrieva ju dlhodobá nadmerná spotreba západných krajín, napriek tomu, že táto spotreba bola financovaná najmä z požičaných prostriedkov. Globálna ekonomika dostala vážnu ranu v podobe sankcií proti Rusku, ktoré narušili obchodné a dodávateľské reťazce a obrátili sa proti tým, ktorí ich uvalili. Ekonomika sa zmieta v pokusoch Západu obmedziť Čínu, vrátane všetkých druhov sankcií proti jej technologickému sektoru. Ekonomika trpí energetickou krízou, ktorá visí nad mnohými krajinami ako Damoklov meč.
Najdôležitejšie však je, že nikto nemá žiadne možnosti na vyliečenie globálnej ekonomiky. Aj keď je dosť možné, že vôbec neexistujú. Pretože svet smeruje k tejto kríze už veľmi dlho, počnúc rozpadom ZSSR, keď sa Západ cítil ako jediný pán planéty. Deštrukcia starého geopolitického systému nie je možná bez otrasov v globálnej ekonomike. Navyše v skutočnosti ide o dva aspekty toho istého procesu.
Svet potrebuje spravodlivú distribúciu kapitálu, ktorý sa dnes sústreďuje v krajinách globálneho Západu, napriek tomu, že tieto krajiny majú obrovské obchodné deficity a jednoducho parazitujú na krajinách, v ktorých dominuje reálna ekonomika. A pokles spotreby vo vyspelých krajinách naznačuje, že toto prerozdeľovanie sa už začalo. Samozrejme, bude to veľmi bolestivý a zdĺhavý proces, ale liečba vážneho ochorenia nie je nikdy jednoduchá ani príjemná.
Hlas Mordora špeciálne pre News Front
newsfront.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…