Maďarský premiér Viktor Orbán vo svojom každoročnom prejave k národu zdôraznil nutnosť mierového riešenia konfliktu na Ukrajine a vyhlásil, že Maďarsko sa bude namiesto podnecovania vojny radšej usilovať o priateľské vzťahy a spoluprácu so všetkými krajinami. Kritizoval vojnovú eskaláciu v podobe dodávok zbraní aj protiruské sankcie, ktoré podľa neho poškodzujú najmä Európu. Podľa svojich slov sa chce ďalej sústrediť na obranu maďarských národných záujmov, ekonomický rast a podporu tamojších rodín.
Maďarský premiér Viktor Orbán v sobotu 18. februára predniesol svoj tradičný každoročný prejav k maďarskému národu , v ktorom zhrnul významné udalosti posledného roka a zároveň predniesol svoju víziu na nadchádzajúce mesiace a roky. Štátnik na úvod svojho príhovoru ocenil úsilie 167 maďarských dobrovoľníkov podieľajúcich sa na záchranných prácach v zemetrasením poničenej Sýrii a Turecku. Následne vyzdvihol domáce úspechy svojho vládnutia za posledných trinásť rokov v oblasti ekonomiky, zamestnanosti a ústavnoprávneho usporiadania, načo sa zostra pustil do témy medzinárodnej politiky.
Orbán zdôraznil nutnosť mierového, diplomatického riešenia konfliktu na Ukrajine, ale zároveň pripomenul, že možnosti Maďarska ako malého štátu sú v tomto ohľade obmedzené. Preto je podľa neho zásadné, aby sa jeho krajina do vojny nevmiešavala.
„Ako prekonať nebezpečenstvo vojny? Chceme ju jednoducho ukončiť, ale nemáme na to silu – nie sme v tejto lige. Preto ak chceme ochrániť Maďarsko, ak chceme pre seba pokojný život, máme len jednu možnosť: musíme zostať mimo rusko-ukrajinskej vojny. Doteraz to nebolo ľahké a nebude to ľahké ani v budúcnosti, pretože sme súčasťou západného sveta, sme členmi NATO a Európskej únie a tam sú všetci na strane vojny – alebo sa tak aspoň správajú. Môže si Maďarsko za takýchto okolností dovoliť zostať na strane mieru spôsobom, ktorý je v priamom rozpore s mierom našich spojencov? Samozrejme, že môžeme, pretože Maďarsko je nezávislý, slobodný a suverénny štát a neuznávame nikoho iného ako Boha nad nami. Je však správne – morálne správne –, aby sme zostali mimo vojny? Som presvedčený, že je to správne – a vlastne jedine správne,“ vyhlásil Viktor Orbán vo svojom prejave,
Premiér Orbán sa domnieva, že vojna na Ukrajine by mohla trvať ešte niekoľko rokov. Maďarský štátnik v tejto svojej predpovedi nie je zďaleka najpesimistickejší z pozorovateľov. Britský odborník na vojenské štúdiá profesor Michael Clarke nedávno predpovedal, že v prípade neúspechu diplomatických riešení by konflikt na Ukrajine mohol trvať až 50 rokov, teda niekoľko generácií.
Maďarský premiér vo svojom prejave vyhlásil, že Budapešť do konfliktu nedodáva zbrane a radšej sa sústredí na mierovú spoluprácu so všetkými štátmi. „Naša zahraničná politika zostáva rovnaká: chceme aj naďalej získavať priateľov, nie nepriateľov; chceme, aby všetci – východ aj západ, sever aj juh – mali záujem na úspechu Maďarov. Vytváranie spojenia namiesto vytvárania blokov,“ zopakoval Orbán svoju dlhodobú zahraničnopolitickú koncepciu. „Humanitárna podpora Ukrajiny pre nás neznamená prerušenie našich väzieb s Ruskom, pretože to by bolo v rozpore s našimi národnými záujmami, ktoré máme právo sami definovať. Preto nebudeme súhlasiť s plynovými, ropnými ani jadrovými sankciami, ktoré by Maďarsko zruinovali. Z celonárodných konzultácií vieme, že v tejto otázke panuje národná jednota. Preto udržujeme s Ruskom hospodárske vzťahy“
Orbán sa domnieva, že niektoré európske krajiny sa už nachádzajú v nepriamej zástupnej vojne s Ruskou federáciou. „Ak dodávate zbrane, ak poskytujete satelitné informácie pre vojenské akcie, ak cvičíte vojakov jednej z bojujúcich strán, ak financujete celý štátny aparát jednej z bojujúcich strán a ak uvaľujete sankcie na druhú, potom, nech si hovoríte, čo chcete , ste vo vojne – zatiaľ nepriamo,“rozviedol svoju myšlienku štátnik. Rusko však podľa neho mimo kontextu ďalšej eskalácie ukrajinskej vojny nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu pre Európu ani pre Maďarsko. Orbán tiež povedal, že súčasnej kríze mohol Západ zabrániť okrem iného tým, keby býval poskytol Ruskej federácii garancie, že Ukrajina nebude prijatá do NATO.
Protiruské sankcie Orbán označil za infláciu spôsobujúcu vírus, ktorý poškodzuje hlavne nás ako európske spoločenstvo. „Sankcie sú zbraňou v bruselskej vojnovej politike. Sú namierené proti Rusku, ale zasahujú Európu. Nie je to tak dávno, čo Brusel sľuboval, že tieto sankcie prinesú koniec vojny. Uplynul rok a koniec vojny sa nepribližuje, ale stále viac vzďaľuje,“ poznamenal.
Premiér Orbán zdôraznil, že obhajovať národné záujmy Maďarska plánuje v medzinárodnej aréne, ako aj na domácej pôde. „Môžeme udržať strategické odvetvia – bankovníctvo, energetiku a mediálny priemysel – v maďarských rukách, a dokonca obnovíme maďarské vlastníctvo v odvetví telekomunikácií a infokomunikácií,“ vyhlásil štátnik. Zatiaľ čo mnoho českých aj európskych lídrov zdôvodňuje domáce problémy prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine, maďarský premiér vo svojom sobotňajšom prejave jasne vyhlásil, že rusko-ukrajinská vojna nesmie brzdiť zvyšovanie životnej úrovne maďarských občanov. „Vojna nevojna, každý rok budeme prijímať nové rozhodnutia o podpore rodín,“ sľúbil svojmu národu Orbán.
Viktor Orbán vo svojom prejave ďalej vyhlásil, že vo svojom úsilí obhajovať maďarské národné záujmy stál proti obrovskej presile globálnych rozmerov. Pripomenul, že jeho vládna strana Fidesz dokázala opakovane zvíťaziť v demokratických voľbách s presvedčivou dvojtretinovou väčšinou, „hoci proti nám spojila svoje sily celá maďarská ľavica, hoci sa Brusel pokúsil vyhladovať našu štátnu pokladnicu a hoci sem strýko George (mienený finančník Soros, sa Orbán často stretáva) prikotúľal z Ameriky štyri miliardy forintov, aby svojim súdruhom poskytol muníciu – aby do nás mohli strieľať. Prišli si na svoje, strieľali zoširoka: nie málo, veľa. Padli na hubu a myslím, že na to doplatia.“
Záverom svojho príhovoru sa maďarský premiér krátko venoval téme ochrany práv detí. Hlavnú hrozbu a nebezpečenstvo pre deti vidí v rodovej ideológii, o ktorej vyhlásil, že nemá v Maďarsku miesto. „Povedzme si to tak, ako to je: pedofília sa neodpúšťa. Deti sú pre nás posvätné a je na dospelých, aby ich za každú cenu chránili. Je nám jedno, že sa svet zbláznil. Je nám jedno, akým odpudivým úchylkám sa niektorí ľudia oddávajú. Je nám jedno, ako Brusel ospravedlňuje a vysvetľuje nevysvetliteľné. Toto je Maďarsko! A tu by mal byť najprísnejší systém ochrany detí v Európe!“ vyhlásil maďarský štátnik.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…