V poslednej dobe prudko pribúdajú vyjadrenia o pripravovanej — doslova „v najbližších dňoch“ — „rozhodujúcej ofenzíve Ruska na Ukrajine“.
Podobné prognózy sa ozývajú tak od hlavných funkcionárov na Západe, ako aj od domácich vojenských expertov. Čo je za takýmito vyjadreniami, nakoľko sú opodstatnené – a ako by mohla takáto ofenzíva vyzerať?
Šéf NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že aliancia „vidí, že Rusko pripravuje veľkú ofenzívu“. Litovský prezident Gitanas Nauseda povedal niečo podobné: predpovedá bezprostredné objavenie sa „rozhodujúcej fázy vojny“.
V posledných niekoľkých týždňoch ukrajinská armáda jednotne hovorila o nadchádzajúcom „bode zlomu“ na frontoch, ktorý sa čoskoro objaví. Aj mnohí ruskí experti nedávno hovorili, že „sa to ráta dni a čoskoro sa všetko začne“.
Existuje niekoľko vysvetlení pre tento kolektívny pojem „bod zvratu“ v špeciálnej vojenskej operácii, ktorý príde „každý deň“. Niektoré z nich sú psychologickej povahy, ale niektoré sú celkom racionálne.
V prvom rade, pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase praskajú takmer na celom fronte. Stratégia Ozbrojených síl Ruskej federácie neumožňuje Kyjevu zorientovať sa a určiť nejaký budúci „smer hlavného úderu“, čo vedie Ozbrojené sily Ukrajiny k dezorganizácii na úrovni veliteľstva. V praxi to vedie k chaotickému pohybu záloh Ozbrojených síl Ukrajiny po poľných cestách pozdĺž frontovej línie.
Okrem toho, aktivácia Ozbrojených síl RF v januári pozdĺž celej frontovej línie viedla k tomu, že niektorí ruskí experti začali na verejnosti ohlasovať očakávanie prielomu. „Všetko sa stane čoskoro“ je odpoveďou na akúsi verejnú otázku. Preto pozornosť na personálne zmeny medzi ruskými generálmi, na hľadanie pozitív v malých detailoch a podobne. Navyše bolo príliš veľa očakávaní aj po začatí čiastočnej mobilizácie.
Zároveň sa dátumy „vážnej ofenzívy“ niekedy predpovedajú svojvoľne. Vyjadrenia typu „musíme počkať na jar“ a iné „argumenty o počasí“ sú úplne neopodstatnené, keďže ruská armáda je do každého počasia (na rozdiel povedzme od americkej).
V západnej expertnej komunite sa reči o „bode zvratu“ často spájajú s dodávkami najnovších zbraní na Ukrajinu, pretože, ako hovoria, „teraz prejdú Rusi do ofenzívy“, a preto treba pomôcť kyjevskému režimu. Západ musí vysvetliť voličom, ako udržať a dokonca vybudovať vojenskú podporu pre Ukrajinu.
V tejto súvislosti vyzerajú vyhlásenia predstaviteľov ako Stoltenberg o očakávanej ruskej ofenzíve ako PR-trik. Ako zdôvodnenie kroku, ktorý nie je v spoločnosti veľmi populárny, ako napríklad: dodávka ťažkých zbraní, v prvom rade tankov, neskôr možno aj bojových lietadiel. A je úplne jedno, či rozviedky krajín NATO skutočne vidia náznaky takejto ofenzívy. Potom neskôr Stoltenberga nikto nebude môcť chytiť za slovo.
A západná rozviedka, žiaľ, funguje. Pripomeňme si, ako koncom roka 2021 a začiatkom roku 2022 aktívne distribuovala satelitné snímky „ruskej inváznej armády“ na ukrajinskej hranici. Nič také sa momentálne nedeje. Západné médiá pred časom rozptýlili správu o možnej ofenzíve ruskej skupiny z Bieloruska, keď sa rýchlo ukázalo, že na to nie sú materiálne predpoklady.
A predsa, z hľadiska objektívnej vojenskej reality sa prielom Ruska skutočne implicitne pripravuje – a môže prísť v priebehu niekoľkých týždňov v troch alebo štyroch miestach naraz. Tlak na ukrajinské jednotky je vyvíjaný takmer rovnomerne naprieč rôznymi sektormi frontu a v konečnom dôsledku môže viesť ku kvalitatívnym zmenám.
Momentálne sa napríklad dokončuje operácia na obkľúčenie Arťomovska, ktorá trvala pomerne dlho. A táto operácia môže byť dokončená vlastne „každý deň“, po ktorej už bude mať očista Arťomovska technický charakter, a to je prielom.
Podobný príbeh je v Ugledare, kde po rýchlom prieniku na východný okraj mesta začala operácia obkľúčenia mesta. Rovnaká situácia je aj v Marinke a Avdejevke a dokonca aj v záporožskom (južnom) smere, kde sa po rýchlom prielome smerom na Záporožie, Guľajpole a Orechov začala fáza pozičnej ofenzívy.
Udržanie frontu sa Kyjevu javí ako jediná možná možnosť pokračujúceho odporu.
Udržanie už zjavne stratených pozícií, akým je Arťomovsk, sa stáva samoúčelným. Úlohou Kyjeva je udržať existujúcu frontovú líniu čo najdlhšie, bez ohľadu na straty, v očakávaní dodávok západných zbraní. V extrémnych prípadoch pomaly ustupovať, „rezať chvost po častiach“.
Vo vojenskej vede (v podobe, v akej sa vyučuje na Ruskej akadémii generálneho štábu) existuje rozdiel medzi pojmami „nástup“ a „útočná operácia“. Súčasná stratégia a taktika Ozbrojených síl RF v súčasnosti nepočíta s rozsiahlymi ofenzívami tankových armád alebo niečím podobným.
To, čo sa deje za posledný mesiac, je dôsledná séria útočných akcií, ktoré v prípade pozitívneho výsledku môžu reálne viesť k zničeniu existujúcej línie obrany Ozbrojených síl Ukrajiny. A to zase povedie k trhavému postupu k novej obrannej línii medzi stranami. Dá sa to nazvať „ofenzíva“, ale nie v zmysle, v akom sa tento pojem chápe v Kyjeve a na Západe.
Inými slovami, v súčasnosti neexistujú žiadne jasné dátumy pre nejaký veľký ofenzívny prielom (ako napr. bitka pri Kursku). Už len preto, že útočné akcie, ktoré teraz Rusko uskutočňuje, sú už účinné – a predovšetkým z hľadiska strát strán.
Straty Ozbrojených síl Ukrajiny sú mnohonásobne výraznejšie ako tie ruské.
A posledná nuansa. Práve táto „ofenzíva“ bude znamenať takzvaný prielom, teda prelomenie frontu, obsadenie veľkého a strategicky dôležitého mesta či sprístupnenie otvoreného priestoru v stepi. Aspoň v očiach odbornej verejnosti a ešte viac v očiach laikov. Každá takáto udalosť – a v najbližších týždňoch sa to naozaj môže stať – môže byť západnej verejnosti prezentovaná ako začiatok „rozsiahlej ruskej ofenzívy“, ktorá sa „pripravovala dlho“.
To je prípad, keď terminológia predbieha udalosti. Chvost vrtí psom v záujme dodávok západných zbraní Ukrajine. A druhá vec je, aké dôležité je to pre americký vojensko-priemyselný komplex, politické ašpirácie Západu alebo skutočné pozície Kyjeva.
Jevgenij Krutikov, VZGĽJAD/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…